Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, ale ostatecznie posłowie odrzucili propozycje rządowe i przyjęli senacką poprawkę dotyczącą 1,5% dla OPP. Teraz ruch należy do Prezydenta. Ustawa powinna zostać podpisana jeszcze w czerwcu.
Zmiany w podatkach, które wprowadził Polski Ład a następnie jego poprawki, to poważne zagrożenie dla mechanizmu 1%. Dlatego od początku roku organizacje pożytku publicznego alarmowały i apelowały. Rządowa propozycja mechanizmu wyrównawczego nie została oceniona pozytywnie przez III sektor. Dziś przewagę zyskała alternatywna propozycja zwiększenia jednego procenta do 1,5%. Opisujemy jak do tego doszło.
📣Wszystko wskazuje na to, że dokonano zmiany w prawie i składając PIT w 2023 roku – Polacy będą przekazywali Organizacjom Pożytku Publicznego 1,5% swojego podatku!📣
— Fundacja Avalon (@FundacjaAvalon) June 9, 2022
Jeszcze tylko podpis Prezydenta – i ta zmiana stanie się obowiązującym w Polsce prawem! 👍#nasz1procent#NGO pic.twitter.com/noniDhhNZH
1,5% zamiast 1% i zamiast mechanizmu wyrównawczego
Zmiany, które zaproponowali Senatorowi i które zostały przyjęte przez Sejm (głosami posłów opozycji i wbrew większości rządowej) polegają na zastąpieniu (w ustawie o pożytku oraz w ustawach podatkowych) wyrazów „1%” wyrazami „1,5%”. Jednocześnie w nowym (ostatecznym) kształcie artykuł 7 procedowanej ustawy nie znalazł się mechanizm wyrównawczy zaproponowany przez rząd, który przewidywał m.in. rozdzielenie środków z wyrównania w drodze konkursu.
przyjęty kształt artykułu 7 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw
Art. 7. W ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057, z 2021 r. poz. 1038, 1243, 1535 i 2490 oraz z 2022 r. poz. 857) użyte w art. 22 w ust. 7 w pkt 1 i 2 i w ust. 8 i 9, w art. 23 w ust. 6d w pkt 5 w lit. a i b i w ust. 6e w pkt 5 w lit. a i b, w art. 27 w ust. 1–2a i 2c–4, w art. 27a w ust. 1 i 8–10, w art. 27aa w ust. 1–3, w art. 27ab w ust. 4 w pkt 1–3, w art. 27c w ust. 1, w ust. 2 w pkt 1 i 2 i w ust. 3, w art. 50c oraz w art. 50d wyrazy „1%” zastępuje się wyrazami „1,5%”.
1% w Polskim Ładzie i prace nad wyrównaniem strat
Kiedy w połowie 2021 roku rząd przygotowywał Polski Ład było już oczywiste, że OPP mają czym się martwić (zob. Opinia dla OFOP). Autorzy zmian w podatkach nie przejęli się jednak problemem organizacji pożytku. Problem dostrzeżono dopiero w styczniu 2022 roku. Premier zapowiedział wyrównanie strat. Na konkrety przyszło czekać kolejne miesiące.
Pierwsza wersja mechanizmu wyrównawczego zaproponowana przez rząd w marcu nie wzbudziła entuzjazmu - wyrównanie nie dotarłoby do wielu OPP (zob. Stanowisko…). Ale do Sejmu trafiła jeszcze bardziej kontrowersyjna propozycja, która w mechanizm wyrównawczy wplatała procedurę konkursową (zob. Jednoprocentowa gra w bambuko). W tej sytuacji, mimo kilku alternatyw, środowisko organizacji pożytku zdecydowało się forsować pomysł 1,5%.
1,5% zaproponowano już na etapie prac w Sejmie. Posłowie nie zdecydowali się jednak wtedy na wspierane przez organizacje rozwiązanie i do Senatu trafiła wersja rządowa (z mechanizmem wyrównawczym i konkursami). Organizacje apelowały o odrzucenie tego rozwiązania (zob. List do Premiera i Stanowisko Forum Darczyńców/OFOP).
Dziś w Senacie RP odbyła się konferencja prasowa „Zagrożony 1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego”. Wzięli w niej udział politycy i członkowie OPP, a także inicjatorzy poprawki 1,5% dla OPP.
— Fundacja Avalon (@FundacjaAvalon) June 8, 2022
Więcej w komunikacie https://t.co/TAybCNZesd#nasz1procent #OPP #NGO #podatki pic.twitter.com/B6AQYT9WaK
Wsparcie w Senacie i niespodzianka w Sejmi
Senatorowi byli bardziej przychylni zwiększeniu jednego procenta. Poprawkę przygotowano w senackiej Komisji Budżetu i Spraw Publicznych. Zaproponowane poprawki zostały uchwalone przez Senat 8 czerwca. Już kolejnego dnia głosowano je w Sejmie. Nieoczekiwanie poprawka dotycząca 1,5% została przyjęta głosami opozycji (głosowanie nr 105).
Przyjęta przez Sejm 9 czerwca 2022 roku ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw czeka teraz na podpis Prezydenta.
Zagrożenie i ratunek dla 1% - debaty w portalu
Problemowi jakim dla OPP będą zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie i jego nowelizacjach oraz rządowym propozycjom naprawy sytuacji i kontrpropozycjom III sektora poświęciliśmy w portalu dużo miejsca.
Rozpoczęliśmy rok od debaty "Czy 1% przegra z Polskim Ładem?". Zobacz wybrane głosy:
- Agnieszka Jóźwicka: Zapowiadają się prawdziwe schody
- Jak wesprzeć 1% w realiach Polskiego Ładu. Komentarz do zapowiedzi Premiera
W maju trwała natomiast debata dotycząca propozycji naprawczych: "Mechanizm wyrównawczy 1% podatku". Zobacz wybrane głosy:
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23