Jeszcze w 2022 r. opublikowano trzy rozporządzenia do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ich nowelizacja wymuszona została przez nową wielkość alokacji - zamianę 1% na 1,5%. Przepisy weszły w życie (podobnie jak sama zamiana 1% na 1,5%) 1 stycznia 2023 roku. W treści rozporządzeń, poza pojawieniem się w nich nowej wielkości (1,5%), nie dokonano zmian, które powodowałyby, że musimy się ich nauczyć od nowa, warto jednak pamiętać o nowelizacji i stosować się do aktualnych wersji tych aktów.
Jeden procent zastąpiony przez PÓŁTORA
Przypomnijmy: w połowie 2022 roku, dość nieoczekiwanie, NGO-som udało się podwyższyć obowiązującą od blisko 20 lat "wysokość" procenta. Od nowego roku (od 1 stycznia 2023) mamy więc w ustawie o działalności pożytku publicznego PÓŁTORA procenta. O podwyższeniu wielkości alokacji pisaliśmy m.in. w artykule: 1,5% dla organizacji pożytku publicznego.
Projekty opublikowanych pod koniec grudnia rozporządzeń przedstawione były w listopadzie do konsultacji. Pisaliśmy o nich wtedy w informacji: Projekty rozporządzeń Przewodniczącego KPP.
Sprawozdania OPP oraz kampanie promocyjne
Dwa z nowych rozporządzeń (właściwie jedno nowe, a jedno znowelizowane, czyli ze zmianami zrobionymi w starym rozporządzeniu) mają bezpośrednie zastosowanie dla organizacji.
Pierwsze to rozporządzenie ze wzorami sprawozdań dla organizacji pożytku publicznego. W rozporządzeniu tym dokonano zmian czyli nadal obowiązuje rozporządzenie z 2018 roku, ale należy w nim uwzględnić poprawki opisane w rozporządzeniu zmieniającym.
Sprawozdania OPP składamy w standardowym terminie do połowy lipca, więc organizacje będą stosowały się do znowelizowanych przepisów już w pierwszej połowie 2023 r.
Drugim z nowych rozporządzeń jest rozporządzenie dotyczące informacji wymaganych od OPP w kampaniach procentowych. Rozporządzenie formalnie już obowiązuje (od 1 stycznia 2023), ale w praktyce nowe przepisy zaczną być stosowane w kampaniach procentowych dotyczących kolejnego okresu rozliczeniowego. Od lutego do kwietnia 2023 r. będziemy rozliczać się z podatków za 2022 rok i wskazywać OPP, które mają dostać nasz 1,5%. Organizacje, które kampanie procentowe, dotyczące tego okresu i tych rozliczeń, finansują ze środków z alokacji, finansują je jeszcze z "poprzedniego" procenta, kiedy był to jeszcze nadal JEDEN procent (przy rozliczeniach za 2021 r.
Dlatego w rozporządzeniu zapisano "Do dnia 30 kwietnia 2023 r. na materiałach promocyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1 i § 3, zamieszcza się informacje o treści określonej odpowiednio w § 2 ust. 1 i § 3 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie zamieszczenia informacji przez organizację pożytku publicznego z zakresu 1% podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. poz. 2053)" [przepisy z poprzedniego rozporządzenia w tej sprawie].
O kampaniach procentowych i konieczności zastosowania się do zasad ustawy o pożytku oraz rozporządzenia pisaliśmy m.in. w artykule: Kampanie procentowe. Jakie warunki muszą spełniać materiały promocyjne.
Wymiana informacji o OPP
Trzecie rozporządzenie opublikowane w grudniu 2022 roku opisuje przepływ informacji między Dyrektorem NIW a ministerstwami i nie ma bezpośredniego wpływu na działania organizacji.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23