Na początku kwietnia do Sejmu wpłynął senacki projekt zmiany ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zmiana w ustawie o pożytku dotyczy przepisów o inicjatywie lokalnej.
Inicjatywa lokalna opisana jest w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w rozdziale 2a, w artykułach 19b-19h. O realizację przez samorząd zadania w ramach inicjatywy lokalnej mogą wnioskować mieszkańcy - bezpośrednio lub za pośrednictwem np. organizacji pozarządowych.
Jakie działania mogą być realizowane w ramach inicjatywy lokalnej (przypomnienie)
- budowa, rozbudowa lub remont dróg, kanalizacji i sieci wodociągowej, budynków, obiektów małej architektury
- działania charytatywne, działania na rzecz mniejszości
- z zakresu edukacji, oświaty i wychowania
- w sferze kultury fizycznej i turystyki
- ochrona przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach
- działania w zakresie porządku i bezpieczeństwa publicznego
- rewitalizacja
Pełen katalog działań znajduje się w ustępie 1 artykułu 19b ustawy o pożytku.
Wzmocnić jednostki pomocnicze gmin
Zgłoszony przez Senat projekt zawiera liczne zmiany w ustawie o samorządzie gminnym - w uzasadnieniu przeczytamy, że ich istotą jest "wzmocnienie samodzielności jednostek pomocniczych gmin (sołectw, dzielnic, osiedli) i urealnienie ich praw do zarządzania i korzystania z mienia komunalnego oraz do rozporządza dochodami z tego źródła, a ponadto - uhonorowanie, niewynagradzanego w inny sposób, wysiłku sołtysów wkładanego w pełnienie ich funkcji.
Jedna ze zmian dotyczy inicjatywy lokalnej i polega na poszerzeniu kręgu podmiotów, które mogą pośredniczyć w zgłaszaniu przez mieszkańców inicjatywy lokalnej. Ta właśnie zmiana wymusiła konieczność nowelizacji ustawy o pożytku, ponieważ to właśnie w ustawie pożytkowej znajdują się kluczowe regulacje dotyczące tej właśnie inicjatywy. Poza omówioną zmianą w projekcie nie proponuję się innych korekt ustawy o pożytku.
Jak wygląda proponowana zmiana w ustawie o działalności pożytku
Obecne brzmienie ustępu 1 w art. 19b
W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego bezpośrednio, bądź za pośrednictwem organizacji pozarządowych, lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 mogą złożyć wniosek o realizację zadania publicznego do jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której mają miejsce zamieszkania lub siedzibę, w zakresie:
(…)
Proponowane brzmienie ustępu 1 w art. 19b
W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego mogą - bezpośrednio albo za pośrednictwem jednostek pomocniczych gmin, organizacji pozarządowych lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 - złożyć wniosek o realizację zadania publicznego przez jednostkę samorządu terytorialnego, na terenie której mają miejsce zamieszkania lub siedzibę, w zakresie:
(…)
[proponowane zmiany - dodany kluczowy fragment oznaczono wytłuszczeniem]
Uzasadnienie nowelizacji ustawy o pożytku
Projekt odpowiada na postulaty wzmocnienia roli sołectw przez umożliwienie im występowania z inicjatywami lokalnymi. Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jest to forma współpracy jednostek samorządu terytorialnego z ich mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej. W myśl art. 19b tej ustawy, w ramach takiej inicjatywy mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego mogą - bezpośrednio albo za pośrednictwem organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 tej ustawy- złożyć wniosek o realizację zadania publicznego. Projekt uzupełnia więc katalog podmiotów uprawnionych do pośredniczenia między mieszkańcami a jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie występowania z inicjatywami lokalnymi, obok sołectw uwzględniając również inne jednostki pomocnicze gmin. Projekt eliminuje też niedoskonałości redakcyjne i interpunkcyjne obowiązującej regulacji.
(fragment uzasadnienia projektu ustawy, podkreślenia redakcji)
Nowelizacja na stronach sejmowych
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23