Niezbędnik aktywnych mieszkańców: Inicjatywa lokalna
Jak możesz zmieniać swoje otoczenie? Co możesz zrobić dla innych? Jakie jest miasto twoich marzeń? Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy przygotowało "Niezbędnik aktywnych mieszkańców". Przeczytaj w nim o inicjatywie lokalnej.
INICJATYWA LOKALNA
Jeżeli wraz z wraz z sąsiadami lub znajomymi macie pomysł na konkretne, ważne dla Was i Waszej społeczności przedsięwzięcie, to możecie złożyć wniosek do Miasta, aby wspólnie z nim ten pomysł zrealizować.
Zgłaszane pomysły na działania muszą mieć charakter ZADANIA PUBLICZNEGO i wpisywać się min. w jeden z poniższych obszarów: działalność wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych; działalność charytatywna; działalność na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego; promocja i organizacja wolontariatu; edukacja, oświata i wychowanie; działalność w sferze kultury fizycznej i turystyki, ochrony przyrody.
Wkład mieszkańców (jako wnioskodawców) może polegać na pracy społecznej, na wkładzie finansowym lub rzeczowym.
Miasto realizuje inicjatywę lokalną razem z mieszkańcami. W ramach swojego wkładu może na przykład kupić materiały lub usługi, zapewnić wsparcie organizacyjne czy wypożyczyć sprzęt niezbędny do realizacji inicjatywy lokalnej.
W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy i Miasto zrealizowali dotychczas m.in.: altanę sąsiedzką na Jazdowie, piknik rodzinny na Białołęce, ogródek edukacyjny w Śródmieściu, klub osiedlowy na Targówku.
INICJATYWA LOKALNA W 6 PROSTYCH KROKACH:
- Pomysł na działanie
- Przygotowanie wniosku np. w internetowym generatorze)
- Ocena wniosku
- Ustalenie szczegółów i podpisanie umowy
- Realizacja inicjatywy
- Podsumowanie projektu
Pamiętaj:
Miasto nie przekazuje na inicjatywę lokalną bezpośrednio pieniędzy – dotacji.
O formalnościach związanych z inicjatywą lokalną czytaj też tutaj:
Inicjatywa lokalna - jak to zrobić?
Fragment publikacji „Niezbędnik aktywnych mieszkańców” przygotowanej przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.
- na spotkaniach o priorytetach rozwojowych dzielnic (organizowanych w ramach 2. edycji budżetu partycypacyjnego w Warszawie)
- w Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy (ul. Senatorska 27, pok. 138)