Do 30 listopada 2023 r. organizacje pożytku publicznego umieszczają sprawozdanie OPP w bazie prowadzonej przez Narodowy Instytut Wolności. Których OPP to dotyczy? Przypominamy o listopadowym terminie sprawozdawczym dla organizacji pożytku publicznego, które chcą w 2024 roku zbierać 1,5%.
Na złożenie sprawozdania OPP w drugim terminie zostały 4 dni. Drugi termin nie dotyczy wszystkich organizacji pożytku, a tylko tych, które mają inny rok obrotowy niż rok kalendarzowy.
Obowiązek sprawozdawczy OPP
Organizacje pożytku publicznego (OPP) co roku muszą zamieścić sprawozdanie merytoryczne i finansowe w Internetowej Bazie Sprawozdań Organizacji Pożytku Publicznego. Bazę sprawozdań OPP prowadzi Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Składanie sprawozdań do bazy sprawozdań OPP to ważny obowiązek – od jego realizacji zależy czy OPP będzie mogła zbierać 1,5%.
Drugi termin dla OPP z niestandardowym rokiem obrotowym
Dla organizacji pożytku, które wybrały sobie inny rok obrotowy niż kalendarzowy, przewidziano drugi – PÓŹNIEJSZY – termin składania sprawozdań OPP do bazy NIW.
Przypomnienie
Pierwszy termin, dla OPP, które mają rok obrotowy taki sam jak kalendarzowy, minął 17 lipca. Lipcowy termin to termin standardowy, którego musi się trzymać większość organizacji pożytku.
Ustawa o działalności pożytku wskazuje, że OPP, których rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy, zamieszczają sprawozdania w bazie sprawozdań OPP do 30 listopada.
OPP, które wybrały sobie inny rok obrotowy niż kalendarzowy – w 2023 r. złóżcie sprawozdania do bazy sprawozdań OPP do 30 listopada!
Sprawozdanie OPP składamy TYLKO przez internet
Baza sprawozdań OPP to baza internetowa. Prowadzi ją Narodowy Instytut Wolności i właśnie na stronie NIW dostępna jest baza – formularz, który po zalogowaniu pozwoli nam na zamieszczenie sprawozdania.
Baza sprawozdań OPP na stronach Narodowego Instytutu Wolności
Co umieszczamy w bazie sprawozdań OPP
W bazie zamieszamy sprawozdanie merytoryczne OPP (wg wzorów z rozporządzenia - więc na ten temat piszemy jeszcze poniżej) oraz sprawozdanie finansowe (z ustawy o rachunkowości).
Przypomnienie
OPP mają specjalne obowiązki sprawozdawcze. Są one ważne, ponieważ od ich realizacji zależy czy będą mogły zbierać 1,5%. Obowiązki te nie zwalniają OPP ze składania sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego czy KRS. Są ich uzupełnieniem. Ponadto przy ich realizacji korzystamy ze sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Jak wyglądają sprawozdania OPP. Wzory
Obowiązują dwa wzory sprawozdań merytorycznych organizacji pożytku publicznego:
- sprawozdanie podstawowe – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód powyżej 100 tys. zł
- sprawozdanie w wersji uproszczonej – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód do 100 tys. zł.
Roczne sprawozdanie merytoryczne sporządza się zgodnie z wytycznymi określonymi w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Rozporządzenie to zostało zmienione w 2023 r. z powodu przekształcenia się 1% w 1,5%. Jesteśmy nadal w okresie przejściowym (w zależności od sytuacji OPP formalnie sprawozdaje się wg rozporządzenia w nowym brzmieniu, ale wykazuje np. jeszcze kwoty z 1%), jednak biorąc pod uwagę to, że nie wypełniamy rozporządzenia tylko elektroniczny formularz z bazy sprawozdań NIW, a także, że poza zamianą wielkości procenta w rozporządzeniu/wzorach nie zmieniło się nic, w gruncie rzeczy nie mamy potrzeby pilnowania czy korzystamy z prawidłowej wersji.
więcej o sprawozdaniach OPP przeczytasz też PORADNIK.NGO.PL: Sprawozdanie OPP.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23