Do kiedy trzeba zarejestrować status pożytku, żeby móc zbierać 1,5% w 2023 roku?
Jeśli chcecie zbierać 1,5% w 2023 roku, zarejestrujcie status pożytku do 30 listopada 2022. NGO, które uzyskują status OPP teraz (w 2022 roku), korzystają z bonusa w postaci braku obowiązku składania sprawozdań OPP. Ale z rejestracją statusu należy się pospieszyć, bo graniczny termin minie z końcem listopada.
Możliwość zbierania środków z 1 procenta podatku (od stycznia 2023 roku będzie to już 1,5%, o czym za chwilę) to jedno z uprawnień organizacji pożytku publicznego (OPP). Aby móc przyjmować procent, organizacja musi więc mieć status organizacji pożytku publicznego. Musi również znaleźć się w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do korzystania z alokacji za dany rok podatkowy. Wykaz ten prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności (NIW) – publikowany jest na stronach NIW.
Nie jeden - półtora
W tym roku, w konsekwencji szerszych zmian podatkowych, które dotyczyły całego systemu, JEDEN procent zmienił się w PÓŁTORA procent. Pisaliśmy o tym szeroko, relacjonując w portalu jak doszło do tej zmiany (zob. m.in. 1,5% dla organizacji pożytku publicznego). Mamy teraz okres przejściowy - w jednych artykułach piszemy jeszcze o 1% (np. kiedy podsumowujemy ostatni okres rozliczeń z podatków), w innych zaczynamy już pisać o 1,5%. Poniższy tekst należy właśnie do tej drugiej kategorii. Piszemy w nim o pozyskiwaniu przez OPP środków z alokacji w 2023 roku (przy rozliczeniach za 2022 rok) i właśnie w 2023 roku będzie to już PÓŁTORA procent (a nie, jak do tej pory, 1%).
UWAGA: W ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie 1,5 procent pojawi się dopiero 1 stycznia 2023 roku (zastępując "stary" 1%). Jeśli więc dziś zajrzycie do aktualnego tekstu ustawy (chcąc np. sprawdzić jakiś szczegół dotyczący rejestracji statusu OPP), to nadal będzie tam 1%. Nie wpływa to jednak na opisane poniżej wskazówki i zasady, ponieważ są one niezależne od tego, czy przypiszemy je do jednego, czy do półtora procenta.
Jak znaleźć się w wykazie OPP i uzyskać możliwość zbierania 1,5% w 2023 roku
Większość organizacji pożytku publicznego (precyzując: te które zarejestrowały status jeszcze w 2021 r. lub wcześniej), aby znaleźć się w wykazie OPP uprawnionych do zbierania 1,5 procenta w 2023 r., MUSI w terminie wywiązywać się ze specjalnych obowiązków sprawozdawczych (zob. w PORADNIK.NGO.PL: Sprawozdanie OPP). Jeśli OPP swojego obowiązku sprawozdawczego nie zrealizują, nie zostaną umieszczone w wykazie.
Aktualny wykaz ogłaszany jest do 15 grudnia każdego roku. Wykaz OPP uprawnionych do zbierania 1,5% przy rozliczeniach podatkowych za rok 2022 (tych rozliczeń dokonamy w 2023 r.) musi zostać ogłoszony do 15 grudnia 2022 r.
Są takie OPP, które znajdą się na liście bez składania sprawozdania!
Organizacje pozarządowe, które status OPP uzyskują dopiero teraz są w wyjątkowej sytuacji. Jeśli rejestrujecie status w 2022 roku, to obowiązek sprawozdawczy OPP będzie Was dotyczyć dopiero w roku kolejnym - w 2023.
NGO uzyskująca status OPP w 2022 r. i nieskładająca w tym roku sprawozdania OPP zostanie uwzględniona w wykazie uprawnionych do korzystania z alokacji! W przypadku takich organizacji ważne jest jednak spełnienie innego warunku: muszą uzyskać status OPP, czyli mieć w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) wpis o jego nadaniu, najpóźniej do 30 listopada 2022 r. (włącznie z tym dniem).
Organizacje pozarządowe, które uzyskują status pożytku w 2022 – a szczególnie te, które właśnie teraz zaczynają się o niego starać – muszą zdążyć do 30 listopada 2022 r., żeby znaleźć się w wykazie uprawnionych do zbierania 1,5% w rozliczeniach za 2022 rok.
Jak zostać organizacją pożytku publicznego
Organizacja pozarządowa ma status OPP, kiedy spełnia wymogi ustawy o działalności pożytku oraz uzyskała potwierdzenie tego faktu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Status uzyskuje się na wniosek – NGO zainteresowana uzyskaniem statusu musi wystąpić do KRS o jego nadanie. Sąd sprawdza, czy zostały spełnione wszystkie warunki i potwierdza nabycie statusu OPP.
WARUNKI Z USTAWY
organizacja jest podmiotem mogącym ubiegać się o status pożytku (takim podmiotem będzie stowarzyszenie zarejestrowane w KRS oraz fundacja, ale ustawa wymienia też inne rodzaje podmiotów mogące ubiegać się o status)
prowadzi działalność pożytku publicznego od co najmniej 2 lat i działa na rzecz ogółu społeczności lub wyodrębnionej grupy (ale nie wyłącznie na rzecz swoich członków)
warunek ten nie dotyczy OSP! zob. OSP chce być OPP. Jak otrzymać status OPP? [infografika]
ma kolegialny organ kontroli
ma odpowiednio uregulowaną działalność gospodarczą (jeśli ją prowadzi), dostosowane zapisy w statucie i niekaranych członków organu zarządzającego
Czy KRS zdąży nadać status pożytku do 30 listopada
Staranie się przez organizację o status OPP pod wpływem impulsu, którym jest koniec roku i perspektywa znalezienia się na liście uprawnionych do otrzymywania 1,5%, to oczywiście zły pomysł. Organizacja, która decyduje się zostać OPP, musi wcześniej przeanalizować zarówno przywileje, jak i obowiązki organizacji pożytku, dostosować statut, organy kontroli, sprawdzić, czy spełnia inne wymagania. Ale zakładamy, że wszystko to już zrobiła i ma gotowy wniosek do sądu. Składa wniosek o zarejestrowanie statusu OPP. Pozostaje jednak wątpliwość: czy sąd zdąży przed 30 listopada?
Trudno ustalić, kiedy jest ostatni moment na złożenie wniosku do sądu rejestrowego. Jednak składając wniosek i licząc na jego szybkie rozpatrzenie, warto być naprawdę uważnym i starannym. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na uzyskanie statusu przed 30 listopada. Jeśli we wniosku pojawią się nawet banalne pomyłki i będzie potrzeba ich poprawienia, wymiana korespondencji z sądem i wszelkie wymagane procedurą czynności mogą spowodować, że nie zdążymy na czas.
Warto pamiętać, że od ubiegłego roku kontakty z KRS mogą przybrać formę elektroniczną. Być może elektroniczna ścieżka rejestracji statusu okaże się szybsza. Elektronizację KRS i jej znaczenie dla NGO opisujemy m.in. tu: Elektronizacja KRS. Co warto wiedzieć – przypominamy [film].
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23