1 lipca 2021 roku nastąpiła elektronizacja KRS. Jak zmiany wpływają na kontakty organizacji pozarządowych z rejestrem? Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się ze skutkami elektronizacji mamy przypomnienie w formie krótkiego wideo.
Elektronizacja postępowania rejestrowego – z założenia oznacza to szybszy KRS. Organizacje społeczne będą mogły skorzystać z nowych możliwości, a te które mają zarejestrowaną działalność gospodarczą – będą musiały. Przypominamy o „elektronicznej rewolucji” KRS. Obejrzyjcie wideo!
Zasadniczym celem reformy jest „elektronizacja” postępowania rejestrowego, a zatem sprawienie, że podstawową drogą komunikacji między podmiotami a sądami rejestrowymi ma być forma elektroniczna. Docelowo ma ona doprowadzić do całkowitego wyeliminowania „papierowej” formy komunikacji z sądami prowadzącymi Krajowy Rejestr Sądowy, co w zamierzeniu twórców reformy skutkować ma znacznym uproszczeniem i przyspieszeniem postępowania rejestrowego.
Organizacje pozarządowe z działalnością gospodarczą będą MUSIAŁY komunikować się z KRS wyłącznie w formie elektronicznej! Dotyczyć to ma nowych organizacji oraz tych, które zgłosiły się do rejestru przedsiębiorców przed 1 lipca 2021 roku.
Dla pozostałych organizacji społecznych (NGO-sów bez działalności gospodarczej) nie wprowadzono obowiązku, lecz jedynie możliwość korzystania z elektronicznej formy komunikacji z sądem rejestrowym.
Więcej informacji o elektronizacji KRS i jej wpływie na NGO
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23