Ruszył Portal Rejestrów Sądowych. Korzystajcie z instrukcji zamieszczonych w portalu
1 lipca 2021 roku wystartowała długo odwlekana elektroniczna rewolucja KRS. Od dziś możemy testować nowe rozwiązania. Zachęcamy, żeby rozpocząć od zebranych w portalu instrukcji.
Przypomnijmy co oznacza elektroniczna rewolucja KRS dla NGO-sów
Najważniejszą z punktu widzenia NGO-sów zmianą jest wprowadzenie obowiązku dokonywania wpisów do rejestru przedsiębiorców za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Oznacza, to że wyłączona zostanie obowiązująca do tej pory możliwość dokonania wpisu za pomocą ręcznie wypełnionego urzędowego formularza.
Opisana zmiana dotyczą jedynie podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców.
W przypadku organizacji pozarządowej podlegającej wpisowi jedynie do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej istniała będzie możliwość złożenia wniosku w formie papierowej lub elektronicznej. Wybór ten należał będzie do organizacji.
Nie tylko sam wpis do rejestru przedsiębiorców dokonywany będzie za pomocą systemu teleinformatycznego, ale cała procedura będzie miała miejsce właśnie w tym systemie. Wszelkie czynności związane z dokonaniem wpisu utrwalane będą w systemie, łącznie z czynnościami sądu, referendarza sądowego oraz przewodniczącego. Oznacza to, że jakiekolwiek pisma, które zostaną złożone w sprawie będą musiały mieć charakter elektroniczny.
więcej: Elektronizacja postępowania rejestrowego przed KRS: jakie skutki dla organizacji społecznych?
Elektronizacja rejestru przedsiębiorców miała nastąpić dużo wcześniej. O przepisach pisaliśmy w lutym 2020 roku - zobacz: Zmiany w funkcjonowaniu Krajowego Rejestru Sądowego ważne dla NGO-sów z działalnością gospodarczą.
Kontakty z KRS przez Portal Rejestrów Sądowych
Portal Rejestrów Sądowych (PRS) zobaczyliśmy 1 lipca. Portal działa pod adresem https://prs.ms.gov.pl/
Wcześniej nie było możliwości zapoznania się z funkcjonalnością portalu, przetestowania zaproponowanych rozwiązań, przygotowania do ewentualnego złożenia wniosku. Od teraz jest to możliwe. Ale jednocześnie te podmioty, które muszą coś zrobić w portalu (są w rejestrze przedsiębiorców i nie mogą już skorzystać z "papierowej" ścieżki kontaktu z KRS) będą "bojem", składając wnioski, sprawdzać jak działa Portal Rejestrów Sądowych.
Warto więc dobrze przygotować się do korzystania z PRS. Mogą w tym pomóc zgromadzone w portalu instrukcje. W dzień otwarcia portalu było ich 10. Wśród nich znajduje się instrukcja, od której trzeba pewnie zacząć - "Instrukcja utworzenia konta użytkownika". Z instrukcji dedykowanych trzeciemu sektorowi udostępniono "Instrukcję rejestracji Fundacji nieprowadzącej działalności gospodarczej". Znajdziemy też instrukcje dotyczące elektronicznych podpisów.
ZOBACZ WSZYSTKIE INSTRUKCJE
sekcja pomocy w portalu prs.ms.gov.pl: INSTRUKCJE (Dokumentacja serwisu)
zobacz też: Najczęściej zadawane pytania
Odpowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości na pytania dotyczące elektronizacji KRS i jej wpływu na sytuację organizacji pozarządowych, zadane przez redakcję ngo.pl: Od 1 lipca wyłącznie elektroniczny KRS dla NGO z działalnością gospodarczą.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23