Z początkiem lipca weszła w życie elektroniczna reforma Krajowego Rejestru Sądowego. Nie dotknęła wielu organizacji (bezpośrednio tylko te z działalnością gospodarczą), ale wszystkie NGO mogą z niej korzystać. Wraz z elektronizacją KRS zmieniły się stosowane do kontaktów z sądem formularze. Przypominamy o reformie i podpowiadamy, gdzie w PORADNIK.NGO.PL trafisz na aktualne formularze.
Zasadniczym celem reformy jest „elektronizacja” postępowania rejestrowego, a zatem sprawienie, że podstawową drogą komunikacji między podmiotami a sądami rejestrowymi ma być forma elektroniczna. Docelowo ma ona doprowadzić do całkowitego wyeliminowania „papierowej” formy komunikacji z sądami prowadzącymi Krajowy Rejestr Sądowy, co w zamierzeniu twórców reformy skutkować ma znacznym uproszczeniem i przyspieszeniem postępowania rejestrowego.
fragment artykułu Mikołaja Iwańskiego, Elektronizacja postępowania rejestrowego (…) – zobacz cały artykuł >>>
Nowe formularze KRS w PORADNIK.NGO.PL
Z chwilą uruchomienia elektronicznej reformy KRS, zaczęły też obowiązywać nowe formularze wniosków o wpis do rejestru. Formularze dostępne są na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Formularze KRS towarzyszą organizacjom pozarządowych w wielu sytuacjach. Są wymagane przy rejestracji organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także w sytuacji kiedy NGO jest zobowiązana zgłosić do KRS zmiany, które nastąpiły w danych rejestrowych. Formularze pojawiają się też przy uzyskiwaniu statusu organizacji pożytku publicznego. I oczywiście w trakcie rejestracji działalności gospodarczej (ale tu – jak już się pewnie zorientowaliście – obowiązuje forma elektroniczna, o czym bardziej szczegółowo piszemy poniżej).
Wiele sytuacji, a więc również wiele miejsc w PORADNIK.NGO.PL, gdzie pojawiają się formularze. W serwisie znajdziecie już aktualne ich wersje. Możecie skorzystać z "czystych" formularzy, jak również z przykładowo wypełnionych wniosków (te pomogą Wam prawidłowo załatwić co trzeba w KRS). Formularze znajdziecie m.in. w następujących miejscach poradnika:
- w dziale poświęconym tworzeniu i rejestracji organizacji - dla stowarzyszeń i dla fundacji >> Jak założyć fundację? Jak założyć stowarzyszenie?
- w dziale opisującym obowiązek i procedurę zgłaszania zmian do KRS >> Zmiany formalne i zgłaszanie zmian do KRS
- w dziale zbierającym różne formularze i instrukcje >> Instrukcje, formularze i kalkulatory
O co chodzi w elektronizacji KRS?
Wprowadzona reforma Krajowego Rejestru Sądowego jest „elektroniczną rewolucją”, jednak przede wszystkim dla przedsiębiorców podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców oraz dla samych sądów rejestrowych. W przypadku organizacji pozarządowych wydaje się, że takiej rewolucji nie ma, jednak wprowadzone rozwiązania mogą stanowić dla nich pewne ułatwienie w komunikacji z sądem rejestrowym.
fragment artykułu Mikołaja Iwańskiego, Elektronizacja postępowania rejestrowego (…)
Zobacz najważniejsze informacje o elektronizacji KRS w artykułach na ngo.pl:
Portal Rejestrów Sądowych (PRS) działa pod adresem https://prs.ms.gov.pl/
Elektronizacja KRS w skrócie
Najważniejszą z punktu widzenia NGO-sów zmianą jest wprowadzenie obowiązku dokonywania wpisów do rejestru przedsiębiorców za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Oznacza, to że wyłączona została obowiązująca do tej pory możliwość dokonania wpisu za pomocą ręcznie wypełnionego urzędowego formularza.
Opisana zmiana dotyczą jedynie podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców.
W przypadku organizacji pozarządowej podlegającej wpisowi jedynie do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej nadal istnieje możliwość złożenia wniosku w formie papierowej lub elektronicznej. Wybór formy należy do organizacji.
Nie tylko sam wpis do rejestru przedsiębiorców dokonywany jest za pomocą systemu teleinformatycznego, ale cała procedura ma miejsce właśnie w tym systemie. Wszelkie czynności związane z dokonaniem wpisu utrwalane są w systemie, łącznie z czynnościami sądu, referendarza sądowego oraz przewodniczącego. Oznacza to, że jakiekolwiek pisma, które zostaną złożone w sprawie muszą mieć charakter elektroniczny.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23