Chcecie zmienić nazwę Ministra, którego nadzorowi podlega Wasza fundacja? Musicie najpierw zmienić statut
Ministerstwo, któremu podlegała fundacja zmieniło nazwę. Zarząd organizacji czuje, że cele fundacji bardziej "pasują" do innego ministerstwa jako organu nadzoru. – Czy mogę po prostu wpisać nową nazwę organu nadzoru do formularza KRS, czy muszę tę zmianę wprowadzić najpierw w statucie? – pyta organizacja. Doradczynie SCWO wyjaśniają.
Pytanie organizacji:
– Nasza fundacja do pewnego momentu podlegała nadzorowi Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jednak ministerstwo zmieniło nazwę na Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Z nazwy zniknęło słowo „praca”, a z kolei nasza organizacja nie będzie świadczyć pomocy społecznej. Teraz najbardziej trafnym ministerstwem dla nas jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Czy mogę po prostu wpisać nową nazwę organu nadzoru do formularza KRS, czy muszę tę zmianę wprowadzić najpierw w statucie?
SCWO odpowiada:
Fundacje podlegają nadzorowi administracji rządowej i samorządowej.
Organem nadzoru nad fundacją ze strony administracji rządowej jest minister właściwy, wskazywany ze względu na cele, dla jakich została powołana fundacja i zakres działania ministerstwa.
Jeśli cele są z różnego zakresu, np. związane z edukacją i ochroną środowiska, fundator wskazuje jednego z ministrów – tego, z którym wiążą się główne cele fundacji.
Przy wyborze właściwego ministerstwa pomocna może być
- ustawa o działach administracji rządowej, która określa zakres działania ministerstw
- oraz szczegółowe informacje o zadaniach udostępniane na stronach internetowych poszczególnych ministerstw.
Informację o wyborze „swojego” ministra zamieszcza się w statucie fundacji. Dodatkowo fundator sporządza oświadczenie w tej sprawie.
Składając wniosek o rejestrację fundacji w KRS, fundacja wypełnia formularz rejestracyjny – KRS-W20. Podaje tam m.in. informacje o organie nadzoru. Wpisuje zarówno wybranego przez siebie ministra oraz starostę powiatu, na terenie którego mieści się siedziba fundacji. Do wniosku dołączane jest także oświadczenie fundatora o wyborze ministra, potwierdzające tę informację.
Jeśli organizacja widzi potrzebę zmiany Ministra, którego nadzorowi podlega (i ma tego konkretnego Ministra wpisanego do statutu), musi tę zmianę wprowadzić w pierwszej kolejności właśnie w statucie fundacji.
Procedura zmiany statutu jest opisana w samym statucie. Trzeba zatem na początek ją sprawdzić: kto zmienia statut (jaki organ), jaką liczbą głosów, jak podejmuje decyzję. Następnie podjąć decyzję (uchwałę) o zmianie statutu. Wpisać tę zmianę (nowego ministra ds. fundacji) w statucie.
W opisanym przez fundacje przypadku warto w uchwale napisać uzasadnienie, dlaczego zmiana ministra jest potrzebna.
Po zmianie statutu, trzeba zgłosić tę zmianę do KRS.
W jaki sposób zgłosić zmiany w KRS czytaj tutaj: Zgłaszanie zmian do KRS >
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23