W planach legislacyjnych rządu: elektroniczny KRS dla wszystkich NGO
Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym ma wprowadzić pełną elektronizację Krajowego Rejestru Sądowego. Z taką sytuacją mierzą się obecnie tylko organizacje pozarządowe, które rejestrują lub już prowadzą działalność gospodarczą. Za jakiś czas elektroniczne kontakty z KRS będą dotyczyć wszystkich NGO.
Opis projektu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został upubliczniony 15 lipca 2024 roku. Z planów rządu wynika, że wprowadzenie w pełni elektronicznego rejestru stowarzyszeń i innych organizacji (…) nastąpi prawdopodobnie nie wcześniej niż w drugiej połowie 2026 roku.
Koniec z fakultatywnością - tylko ścieżka elektroniczna
Celem projektowanej ustawy jest odejście od papierowych wniosków oraz papierowych akt rejestrowych i zastąpienie fakultatywności obecnej drogi obowiązkiem składania wniosków za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (dalej: rejestr stowarzyszeń). Dzięki takiemu rozwiązaniu nastąpi w ramach Krajowego Rejestru Sądowego zrównanie rejestru stowarzyszeń z rejestrem przedsiębiorców, podmioty z obu tych rejestrów będą mogły korzystać z takich samych możliwości i czerpać z takich samych korzyści, poczynając od dostępu online do akt rejestrowych i akt sprawy (zbiorów dokumentów), przez komunikowanie się z sądem i z uczestnikami, czy doręczenia dokonywane w toku postępowań rejestrowych, a kończąc na przyszłościowym trybie S24 dla składania i rozpoznawania wniosków rejestrowych. Efektem zamierzonym będzie eliminacja lub zminimalizowanie mankamentów związanych ze składaniem wniosków w postaci papierowej, widocznych m.in. na płaszczyźnie bardzo dużej liczby wniosków nieprawidłowo wypełnianych i przez to (nawet wielokrotnie) zwracanych, czy na płaszczyźnie długiego czasu oczekiwania na rozpoznanie wniosku.
(…)
Docelowo (…) oba rejestry wchodzące w skład Krajowego Rejestru Sądowego (rejestr przedsiębiorców i rejestr stowarzyszeń) mają funkcjonować wyłącznie w oparciu o system teleinformatyczny.
(fragment opisu celu projektowanej zmiany)
Korzyści z pełnej elektronizacji
Projektowane rozwiązania w postaci odejścia od papierowych wniosków oraz papierowych akt rejestrowych i zastąpienia obowiązkiem fakultatywności obecnej drogi składania wniosków za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do rejestru stowarzyszeń przyniosą m.in. następujące profity:
- ujednolicenie funkcjonowania rejestru stowarzyszeń z rejestrem przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego;
- eliminacja papierowej postaci akt, konieczności przetwarzania przez sądy rejestrowe do postaci papierowej dokumentów złożonych w postaci elektronicznej;
- dostęp online dla zainteresowanych do akt rejestrowych i akt sprawy (zbiorów dokumentów) prowadzonych w systemie teleinformatycznym;
- nieodpłatne komunikowanie się z sądem i z uczestnikami postępowania za pomocą systemu teleinformatycznego;
- nieodpłatne elektroniczne doręczenia dokonywane w toku postępowań rejestrowych;
- elektroniczne składanie i rozpoznawania wniosków rejestrowych;
- zminimalizowanie mankamentów związanych z dotychczasowym wadliwym wypełnianiem i składaniem wniosków w postaci papierowej, z czym wiąże się znaczne zmniejszenie liczby wniosków zwracanych;
- skrócenie czasu obiegu dokumentów/korespondencji oraz czasu oczekiwania na rozpoznanie wniosku;
- w pełni funkcjonalne działanie nieodpłatnej usługi tzw. newslettera KRS, co w praktyce utrudnia postać papierowa akt rejestrowych;
- ułatwienie dostępu do pełnych danych o podmiotach zamieszczanych w rejestrze stowarzyszeń.
(fragment opisu istoty rozwiązań planowanych w projekcie)
W wykazie prac legislacyjnych zapisano, że planuje się przyjęcie opisanego projektu przez Radę Ministrów w II kwartale 2025 roku. Za projekt odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.