Pierwotnie organizacje pozarządowe miały zacząć stosować e-Doręczenia (obowiązkowo) już w grudniu 2023 roku. Na pierwszy ogień szły nowo rejestrujące się organizacje - po trzech miesiącach obowiązek miał objąć pozostałe NGO-sy. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się o planach przesunięcia e-Doręczeń. Nowy harmonogram wejścia w życie przepisów udostępnia Ministerstwo Cyfryzacji.
W listopadzie 2023 r. informowaliśmy o nowym obowiązku, który dotyczyć miał również części NGO-sów (zob. Nowy obowiązek NGO-sów). Przed świętami było już wiadomo, że obowiązek zostanie odroczony (zob. Nowy obowiązek odroczony). Dziś przypominamy o e-Doręczeniach i zwracamy uwagę na nowe terminy wejścia w życie przepisów, o których będą musiały pamiętać organizacje pozarządowe.
Czym są e-Doręczenia
e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru.
(informacja ze strony https://www.gov.pl/web/e-doreczenia_otwiera się w nowej karcie)_
NGO i e-Doręcznia w skrócie
Nowy obowiązek polega na posiadaniu adresu do doręczeń elektronicznych. Adresy do doręczeń poszczególnych podmiotów - w tym organizacji pozarządowych - będzie zbierać publiczny rejestr: Baza adresów elektronicznych.
e-Doręczenia będą dotyczyć organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność gospodarczą - znajdują się w rejestrze przedsiębiorców. Pozostałe NGO-sy będą mogły korzystać z e-Doręczeń (będą mogły posiadać adres do doręczeń elektronicznych), ale nie będzie to ich obowiązek.
NGO będzie musiała wyznaczyć administratora skrzynki do e-Doręczeń. Administrator to osoba wyznaczona przez właściciela adresu, która jest uprawniona do zarządzania skrzynką do e-Doręczeń.
Zobacz też: e-Doręczenia. Nowy obowiązek NGO-sów (UWAGA: artykuł opisuje obowiązek, ale podane w nim terminy są już nieaktualne - aktualne podano poniżej👇).
Nowe i stare NGO - terminy
W komunikacie, do którego odsyłamy na końcu artykułu, pada data 1 października 2024 roku. Dla organizacji pozarządowych oznacza to wejście przepisów w dwóch etapach.
NOWE ORGANIZACJE
Organizacje pozarządowe, które zgłaszają się do rejestru przedsiębiorców, od 1 października 2024 r., przy rejestracji będą uzyskiwać adres do doręczeń elektronicznych. System będzie działał na zasadzie "jednego okienka", podobnie jak obecnie uzyskiwanie przez nowe NGO, które rejestrują się w KRS, numeru NIP (bez konieczności oddzielnego zgłaszania się do urzędu skarbowego) oraz numeru REGON (bez konieczności oddzielnego zgłaszania się do Głównego Urzędu Statystycznego).
NGO ZAREJESTROWANE PRZED 1.10.2024
Organizacje zarejestrowane przed 1 października 2024 r. będą musiały najpóźniej do 1 stycznia 2025 roku uzyskać adres do doręczeń elektronicznych. Te NGO-sy nie będą mogły skorzystać "z pośrednictwa" KRS. Będą wnioskować o utworzenie takiego adresu za pośrednictwem udostępnionych przez Ministerstwo Cyfryzacji narzędzi. Więcej informacji o uzyskiwaniu adresu do e-Doręczeń: Złóż wniosek o utworzenie adresu do e-Doręczeń, biznes.gov.pl.
Warto jeszcze raz podkreślić, że opisane wyżej terminy i obowiązek dotyczy organizacji pozarządowych, które rejestrują się lub są już zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców KRS (czyli NGO-sów zamierzających prowadzić lub już prowadzących działalność gospodarczą). Przypomnijmy ponadto, że rejestr przedsiębiorców jest w tej chwili rejestrem, z którym kontaktujemy się w formie elektronicznej (zob. m.in. Jak zarejestrować organizację pozarządową przez PRS?).
Harmonogram wejścia w życie przepisów o e-Doręczeniach
Szczegółowy harmonogram dotyczący e-Doręczeń znajduje się na stronach Ministerstwa Cyfryzacji. Organizacje pozarządowe kryją się w nim pod hasłem: "Podmioty niepubliczne rejestrujące się do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) od 1 października 2024 r." oraz "Podmioty niepubliczne zarejestrowane w KRS przed 1 października 2024 r.
Zobacz HARMONOGRAM na stronach ministerstwa [KLIKNIJ]
W połowie roku będziemy jeszcze przypominać o zbliżającym się terminie wejścia w życie e-Doręczeń oraz, być może, nowych szczegółach istotnych dla organizacji, które będą musiały realizować ten obowiązek.
zobacz też: Zmiana terminu obowiązku wdrożenia e-Doręczeń
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23