10 grudnia 2023 r. wchodzą w życie nowe przepisy z ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Dotyczą one doręczeń elektronicznych. Będą musiały się do nich zastosować organizacje pozarządowe, które znajdują się w rejestrze przedsiębiorców.
e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru.
(informacja ze strony https://www.gov.pl/web/e-doreczenia)
Artykuł 19f ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Nowe obowiązki NGO z działalnością gospodarczą
Zmiany, które tu sygnalizujemy, wprowadza głównie nowy artykuł - artykuł 19f ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (zobacz tekst ustawy i nowy artykuł - wybierz "tekst ujednolicony", art. 19f przytaczamy też w całości na końcu tej wiadomości). Art. 19f wchodzi w życie 10 grudnia 2023 roku i od tego czasu podmioty, które rejestrują się w rejestrze przedsiębiorców KRS będą MUSIAŁY mieć adres do doręczeń elektronicznych.
Będzie to również dotyczyło organizacji pozarządowych, które zgłaszają się do tego rejestru, to znaczy tych organizacji, które prowadzą działalność gospodarczą. Co to w praktyce oznacza?
Najmniej problemu ze stworzeniem adresu do doręczeń elektronicznych będą miały nowe organizacje pozarządowe, które rejestrują się w rejestrze przedsiębiorców. Przy rejestracji (która - co warto przypomnieć - w przypadku rejestru przedsiębiorców jest od dwóch lat wyłącznie elektroniczna) przekażą do KRS wymagane dane i to wystarczy do stworzenia adresu (na podobnej zasadzie od lat przy rejestracji nadawany jest nowej organizacji numer NIP i REGON).
Inaczej będzie w przypadku organizacji pozarządowych, które już widnieją w rejestrze przedsiębiorców. W informacjach na stronie biznes.gov.pl przeczytamy: "Przedsiębiorcy wpisani do KRS przed 10 grudnia 2023 roku, będą musieli wpisać adres do e-Doręczeń do BAE nie później niż 10 marca 2024 roku".
Wskazany termin 10 marca 2024 r. (3 miesiące od wejścia w życie przepisów) obowiązuje również NGO-przedsiębiorców (czyli NGO prowadzące działalność gospodarczą - NGO wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS).
Co to jest BAE, do którego trzeba będzie wpisać adres do e-Doręczeń? To Baza adresów elektronicznych - publiczny rejestr prowadzony przez Ministra Cyfryzacji, w którym są adresy do e-Doręczeń podmiotów publicznych oraz obywateli i przedsiębiorców.
Więcej informacji o uzyskiwaniu adresu do e-Doręczeń: Złóż wniosek o utworzenie adresu do e-Doręczeń, biznes.gov.pl.
Organizacje pozarządowe z działalnością gospodarczą rejestrujące się w KRS od 10 grudnia 2023 r. będą uzyskiwać adres do doręczeń elektronicznych przy rejestracji. Organizacje pozarządowe z działalnością gospodarczą zarejestrowane przed 10 grudnia 2023 r. muszą uzyskać adres do doręczeń elektronicznych za pośrednictwem Bazy adresów elektronicznych (BAE) Ministerstwa Cyfryzacji do 10 marca 2024 r.
e-Doręcznia i NGO-sy bez działalności gospodarczej
Z informacji, które są dostępne na rządowych stronach poświęconych e-Doręczeniom / adresom do doręczeń elektronicznych, a także z kształtu artykułu 19f cytowanego na końcu tekstu, wynika że organizacje pozarządowe bez działalności gospodarczej (czyli niewidniejące w rejestrze przedsiębiorców, ale też stowarzyszenia zwykłe czy kluby sportowe bez działalności gospodarczej i uczniowskie kluby sportowe) MOGĄ, ale NIE MUSZĄ korzystać z doręczeń elektronicznych.
Czy stowarzyszenia, które nie prowadzą działalności gospodarczej będą musiały mieć adres do e-Doręczeń?
Podmioty z rejestru stowarzyszeń mogą, ale nie muszą mieć adresu do e-Doręczeń.
(jedno z pytań i odpowiedzi z rządowej strony https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/pytania-i-odpowiedzi))
Jednak, jak doświadczaliśmy już wcześniej w przypadku przepisów koncentrujących się na przedsiębiorcach, jest możliwe, że również przy konstruowaniu regulacji dotyczącej adresów do doręczeń elektronicznych, o NGO-sach po prostu zapomniano. Mimo, że przepisy dotyczą organizacji prowadzących działalność gospodarczą, informacja na ich temat, w dość obszernym zbiorze informacji na stronach rządowych, jest śladowa (właściwie nie ma jej wcale). NGO-sy te zostały wrzucone do worka "przedsiębiorcy", co dla wielu z nich nie jest wcale oczywiste.
Tezę tę potwierdza m.in. kształt przygotowanych narzędzi, które nie uwzględniają specyfiki organizacji (np. możliwości wybrania pasującego do nich rodzaju podmiotu czy wieloosobowego organu reprezentacji).
Dlatego redakcja NGO.pl przygotowała i wysłała do Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Sprawiedliwości pytania w sprawie obowiązku posiadania adresu do doręczeń elektronicznych, które mogłyby rozwiać wątpliwości dotyczące e-Doręczeń w organizacjach pozarządowych. Oczywiście, jak tylko otrzymamy odpowiedzi na nasze pytania, opublikujemy je w portalu
Wybrane pytania i odpowiedzi dot. e-Dorączeń ze stron rządowych
Kto będzie zobowiązany do korzystania z e-Doręczeń?
Firmy i zawody zaufania publicznego (np. notariusze, radcy prawni, doradcy podatkowi) zobowiązani są posiadać skrzynkę do doręczeń i w związku z tym zobowiązani są odbierać korespondencję przesłaną od podmiotów publicznych.
Kto płaci za wysyłkę dokumentów przez e-Doręczenia?
Obywatele i firmy będą ponosić koszty korespondencji, jeżeli nie będzie w niej uczestniczyć podmiot publiczny, czyli np. między firmami czy między firmą a osobą fizyczną.
Czy można założyć adres i skrzynkę do e-Doręczeń teraz, czy trzeba zaczekać do 10 grudnia?
Już teraz można założyć adres do e-Doręczeń. Jednak samo założenie adresu nie włącza podmiotu do systemu e-Doręczeń. Adres trzeba jeszcze aktywować. Powinien to zrobić administrator skrzynki e-Doręczeń na mObywatel.gov.pl. Na dzień 10 grudnia wszystkie podmioty, które są zobowiązane do korzystania z e-Doręczeń według harmonogramu, muszą mieć aktywną skrzynkę do e-Doręczeń.
Kim jest administrator skrzynki do e-Doręczeń?
To osoba wyznaczona przez właściciela adresu, która jest uprawniona do zarządzania skrzynką do e-Doręczeń.
(zobacz wszystkie pytania i odpowiedzi https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/pytania-i-odpowiedzi)
Wybrane informacje na stronach rządowych, z którymi warto się zapoznać
e-Doręczenia to usługa, która umożliwi ci wysyłkę, odbiór i przechowywanie korespondencji online. Od zwykłej poczty elektronicznej różni się tym, że jest to tak zwana usługa zaufania, a więc gwarantuje bezpieczeństwo i pewność skutków prawnych. Wiadomość wysłana z adresu do e-Doręczeń ma taki skutek prawny jak list polecony za potwierdzeniem odbioru.
(informacja ze strony https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/709)
- Złóż wniosek o utworzenie adresu do e-Doręczeń, Biznes.gov.pl
- e-Doręczenia, gov.pl
- Materiały e-learningowe o e-Doręczeniach na platformie szkoleniowej PL.ID
- e-Doręczenia: przypominamy o ustawowym obowiązku dołączenia do systemu, Ministerstwo Cyfryzacji
- e-Doręczenia dla przedsiębiorców, Biznes.gov.pl
Artykuł 19f ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym
- Składając za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wniosek o wpis do rejestru, o którym mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1, wnioskodawca wskazuje, a w przypadku wniosku o wpis do rejestru, o którym mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, może wskazać, następujące dane niezbędne do utworzenia adresu do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. poz. 2320), zwanego dalej "adresem do doręczeń elektronicznych", bądź wpisu adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego do bazy adresów elektronicznych, o której mowa w art. 25 tej ustawy, zwanej dalej "bazą adresów elektronicznych":
1) adres do korespondencji;
2) imię i nazwisko administratora skrzynki doręczeń, o której mowa w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, jego adres poczty elektronicznej oraz numer PESEL, a jeżeli nie został nadany - niepowtarzalny identyfikator nadany przez państwo członkowskie Unii Europejskiej dla celów transgranicznej identyfikacji, o którym mowa w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2015/1501 z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ram interoperacyjności na podstawie art. 12 ust. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (Dz. Urz. UE L 235 z 09.09.2015, str. 1, z późn. zm.) - w przypadku zgłoszenia dotyczącego adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego;
3) adres do doręczeń elektronicznych powiązany z kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz oznaczenie dostawcy kwalifikowanej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego - w przypadku gdy wpis do bazy adresów elektronicznych dotyczy adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego.
2. W przypadku gdy wnioskodawca składający wniosek o wpis do rejestru, o którym mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1, posiada adres do doręczeń elektronicznych wpisany do bazy adresów elektronicznych oraz dane, o których mowa w ust. 1, są aktualne, przepisu ust. 1 nie stosuje się. W takim przypadku wnioskodawca składa za pośrednictwem systemu teleinformatycznego oświadczenie o posiadaniu adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych i aktualności danych zamieszczonych w bazie adresów elektronicznych.
3. Dane, o których mowa w ust. 1, są przekazywane do ministra właściwego do spraw informatyzacji za pośrednictwem systemu teleinformatycznego po dokonaniu wpisu w Rejestrze.
4. Przepisy ust. 1-3 stosuje się do aktualizacji danych, o których mowa w ust. 1.
5. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawca może dołączyć oświadczenie o rezygnacji z publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23