W listopadzie informowaliśmy o nowym obowiązku, który dotyczyć miał również części NGO-sów. e-Doręczenia nie wejdą jednak w wyznaczonym wcześniej terminie. Najpierw komunikat Ministra Cyfryzacji, a następnie zmiany w ustawie odsuwają w czasie wejście w życie przepisów o e-Doręczeniach.
Ustawa z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych wprowadza obowiązek stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych dla niektórych podmiotów. Obowiązek ten będzie dotyczył również organizacji pozarządowych zarejestrowanych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Organizacje pozarządowe niewpisane do rejestru przedsiębiorców (które nie deklarowały prowadzenia działalności gospodarczej) nie będą miały obowiązku stosowania e-Doręczeń, ale będą miały taką możliwość.
o e-Doręczeniach pisaliśmy w artykule: e-Doręczenia. Nowy obowiązek NGO-sów
UWAGA: Zmiana terminów
W artykule, do którego odsyłamy powyżej, wskazaliśmy pierwotne terminy wejścia w życie przepisów o e-Doręczeniach i tłumaczyliśmy kiedy do tych przepisów muszą dostosować się organizacje pozarządowe. TERMINY TE SĄ JUŻ NIEAKTUALNE! Nowe terminy poznamy wkrótce - dziś wiemy, że obowiązek nie pojawi się wcześniej niż w kwietniu 2024 roku. Być może przepisy wejdą w życie nawet dopiero na początku 2025 r.
Pierwotne terminy (nieaktualne)
Zgodnie z art. 155 ust. 10 i 11 ustawy o doręczeniach elektronicznych, minister ds. informatyzacji (Minister Cyfryzacji) w trybie komunikatu ogłasza harmonogram wejścia w życie obowiązku dla poszczególnych grup podmiotów, przy czym obecny zapis ustawy wskazuje, że maksymalny termin wejścia w życie obowiązku to 1 stycznia 2024 r. (z wyjątkiem podmiotów zarejestrowanych w rejestrze przedsiębiorców KRS przed tą datą – art. 151 ust. 1).
Jak miało być
Pierwszy etap wdrożenia tego obowiązku był zaplanowany na 10 grudnia 2023 roku - stosowanie systemu e-doręczeń od tej daty miało dotyczyć nowo rejestrujących się organizacji pozarządowych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (podmiotów składających wniosek o rejestrację począwszy od tej daty).
Następnie, od 10 marca 2024 roku, obowiązek ten miał dotyczyć wszystkich organizacji pozarządowych wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS - zarejestrowanych przed 10 grudnia 2023 r.
Pierwsza zmiana: komunikat Ministra Cyfryzacji
Pod koniec listopada, na skutek licznych apeli o przesunięcie terminu wdrożenia obowiązku stosowania doręczeń elektronicznych, Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło komunikat o przesunięciu terminu z 10 grudnia 2023 r. na 30 grudnia 2023 r. Jest to rozwiązanie tymczasowe, umożliwiające dalsze przesunięcie terminów – które wymaga zmiany ustawy.
Druga zmiana: nowelizacja ustawy o doręczeniach elektronicznych z nowym terminem w artykule 155
12 grudnia 2023 r. Sejm przyjął projekt ustawy przesuwający termin wejścia w życie obowiązku e-Doręczeń. Zgodnie z projektem termin wejścia w życie e-Doręczeń nie może być wcześniejszy niż 30 marca 2024 r. i późniejszy niż dzień 1 stycznia 2025 r. Konkretny termin obowiązywania wymogu e-doręczeń ustala minister ds. cyfryzacji.
zobacz projekt ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych, który wskazuje nowe terminy (nowy okres, w ramach którego Minister Cyfryzacji wskaże datę wejścia w życie obowiązku): Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych, przebieg procesu legislacyjnego, sejm.gov.pl
Wskazany wyżej projekt musi jeszcze zostać przyjęty przez Senat, a następnie podpisany przez Prezydenta, należy się jednak spodziewać, że proces ten przebiegnie sprawnie i nastąpi opisana tu zmiana terminów.
propozycja zmiany terminu w nowelizacji ustawy
w art. 155 ust. 11 otrzymuje brzmienie:
„11. Termin określony w komunikacie nie może być wcześniejszy niż dzień 30 marca 2024 r. i późniejszy niż dzień 1 stycznia 2025 r.”;
Powyższa zmiana oznacza, że nowe terminy zostaną wskazane w kolejnym komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji. Na komunikat poczekamy: na pewno aktualny komunikat nie pojawi się przed podpisaniem ustawy nowelizującej - możemy się go spodziewać np. w pierwszym kwartale 2024 r. Dziś wiemy, że w przypadku NGO-sów (tych z działalnością gospodarczą) e-Doręczenia przesunięto co najmniej o kilka miesięcy.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23