Piotr Kaliszek – psycholog, społecznik, wodniak. Członek m.in. Warszawskiego Akademickiego Klubu Kajakowego „Habazie". Kandydaturę zgłosiła Branżowa Komisja Dialogu Społecznego ds. Wisły.
Jędrzej Dudkiewicz: – Co spowodowało, że zdecydował się Pan kandydować do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (WRP)? Jaką rolę chciałby Pan pełnić w WRP?
Piotr Kaliszek: –Za mną druga kadencja w WRP. Utwierdza mnie ona, że WRP to najważniejsze ciało dialogu między NGO a Miastem. Możliwa jest rozmowa zarówno o ważnych, jednostkowych problemach, jak i przede wszystkim – ogólnych tematach ważnych dla wszystkich organizacji. Jaką rolę? W WRP świetne jest to, że nie ma ról – wszyscy jesteśmy równi. Ważna jest aktywność – bardzo chętnie angażuję się w konkretne zadania.
Jakie sprawy będą dla Pana priorytetem w WRP?
–To może być kolejna trudna kadencja, jeżeli nastąpi zmiana władz. Na pewno – kryzysowa, z powodu ograniczenia funduszy Miasta. Zapewne będzie dużo działań bieżących. W tym – obrona budżetu na działania NGO. Mimo tego bardzo chciałbym nadal tworzyć pewne ogólne reguły, zasady współpracy. Dawno udało się to w przypadku konkursów (choć z ich rozliczaniem już gorzej). Przydałyby się równie wyraźne, jeśli chodzi o inne obszary, np. najem pomieszczeń, terenów. A z drugiej strony – nie wszystko da się zapisać. Trzeba budować pewną wspólną kulturę współpracy, nie tylko regulacje, bo co w jednym biurze czy dzielnicy cenione, w drugim wręcz naganne. Bardzo to utrudnia działania organizacjom. Do tego są potrzebne narzędzia, pozwalające monitorować sposoby działania, porównywać je, wymieniać się informacją. Oraz po prostu – rozmowa.
Co uważa Pan za najważniejsze wyzwanie, przed którym stoi Warszawa, z czym musi ona sobie poradzić w pierwszej kolejności, przy pomocy NGO?
–Nadchodzący kryzys. Olbrzymim problemem dla Warszawy w ciągu najbliższych lat będą wyzwania budżetowe. Przyzwyczailiśmy się, że pieniędzy na działania NGO jest sporo (choć zawsze za mało). Środki zapewne będą ograniczane. W świetle tego ważnym się staje, by nasze działania były tak efektywne, jak tylko się da. Jedną z dróg do tego jest wymiana informacji, monitoring, współpraca, synergia. W wypracowywaniu mechanizmów i bieżących działaniach będą pomocne organizacje wspierające. W kryzysie pojawi się, nieznany od lat, problem bezrobotnych – często wysoko kwalifikowanych. Na szczęście tu mamy organizacje specjalizujące się w tym obszarze. Ważna będzie pomoc psychologiczna – oparta w tej chwili na sektorze prywatnym, płatnym – będzie musiała się rozbudować w części prowadzonej przez NGO. Przy tym wszystkim nie wolno zapomnieć o katastrofie ekologicznej oraz edukacji, w dłuższej perspektywie kluczowych obszarach, które łatwo zaniedbać w bieżącej sytuacji.
Piotr Kaliszek – absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (spec. społeczna i wychowawcza). Z zamiłowania (i po rodzicach) społecznik, wodniak. Od wielu lat przewodniczy BKDS ds. Warszawskiej Wisły, aktywny uczestnik BKDS ds. Edukacji. Reprezentuje organizacje pozarządowe w obecnej kadencji Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, był przedstawicielem NGO także w jej pierwszej kadencji. Przewodniczy Federacji Przystań Warszawa – związkowi stowarzyszeń i fundacji, którego celem jest animacja działań nad Wisłą, a w szczególności utworzenie miejsca, w którym organizacje wiślane miałyby swój „dom”. Członek WAKK „Habazie”, klubu kajakowego o ponad 60-letniej tradycji, a także wiceprzewodniczący Towarzystwa Polska-Litwa-Łotwa-Estonia „Kajel”.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23