Anna Gierałtowska – psychoterapeutka rodzinna, zawodowo związana z Powiślańską FundacjąSpołeczną. Kandydatura zgłoszona przez Brażnową Komisję Dialogu Społecznego ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi.
Jędrzej Dudkiewicz: – Co spowodowało, że zdecydowała się Pani kandydować do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego? Jaką rolę chciałaby Pani pełnić w WRP?
Anna Gierałtowska: – Od początku tworzenia systemu dialogu społecznego w Warszawie konsekwentnie angażuję się w pracę w Dzielnicowych i Branżowych Komisjach Dialogu Społecznego, Forum Dialogu Społecznego i Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego. Mam doświadczenie w tworzeniu przestrzeni do dyskusji i w skutecznym osiąganiu założonych celów. Znam możliwości Rady, z których można korzystać na rzecz środowiska warszawskich organizacji. Moją rolą będzie wprowadzenie nowych członków do Rady i stanie na straży wypracowanych przez lata standardów współpracy Miasta i organizacji pozarządowych.
Jakie sprawy będą dla Pani priorytetem w WRP?
– Priorytetem jest dla mnie dbanie, by organizacje miały realny wpływ na tworzenie i realizację polityk miejskich w różnych obszarach pożytku publicznego. Dbam, aby zgodnie z warszawskim prawem, organizacje były kluczowym partnerem Miasta zarówno w formułowaniu celów i sposobów działania, jak i w realizacji wspólnie zaplanowanych działań. Stoję na straży partycypacyjnego tworzenia dokumentów miejskich i uznawania eksperckiego głosu przedstawicieli NGO. Zwracam uwagę, by jak najwięcej zadań było przekazywane do realizacji organizacjom pozarządowym, zgodnie z zasadą pomocniczości.
Co uważa Pani za najważniejsze wyzwanie, przed którym stoi Warszawa, z czym musi ona sobie poradzić w pierwszej kolejności, przy pomocy NGO?
– Obecnie największym wyzwaniem, przed którym stoi Warszawa, jest kryzys związany z epidemią. Koronawirus spowodował kryzys finansów Miasta i oznacza kryzys dla wielu mieszkańców. Organizacje, które są najbliżej ludzi i mają dużą elastyczność reagowania na nieprzewidziane sytuacje, są kluczowym partnerem Miasta w przezwyciężeniu skutków bieżącego kryzysu. Moim zadaniem jest budowanie i wspieranie tej współpracy. Robię to w Powiślańskiej Fundacji Społecznej, organizując pomoc dla biednych dzieci i rodzin, które ucierpiały w kryzysie. Będę to robić również w Radzie, aranżując wspólne działania Miasta i NGO.
Anna Gierałtowska – zaangażowana w tworzenie systemu dialogu między warszawskim urzędem a organizacjami pozarządowymi od początku jego powstania. W ramach prac Federacji Mazowia w 2004 roku była członkinią grupy współtworzącej ideę Komisji Dialogu Społecznego. W latach 2007-2010 przewodnicząca KDS ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi. Aktywnie działała w Forum Dialogu Społecznego, była inicjatorką i organizatorką powstania DKDS w Dzielnicy Śródmieście, której przewodniczy od 2016 roku. Jest przedstawicielką organizacji pozarządowych w komisjach konkursowych oceniających wnioski z zakresu spraw społecznych i zdrowia. Wiceprzewodnicząca Warszawskiej Rady Pożytku Publicznego pierwszej i drugiej kadencji, wybrana przez przedstawicieli organizacji pozarządowych. Członkini WRPP III i IV kadencji. Za zaangażowanie w proces budowania i rozwijania współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi w 2013 roku Rada Warszawy uhonorowała ją tytułem Zasłużona dla Warszawy.
Jest jedną ze współautorek Społecznej Strategii Warszawy, warszawskiego Programu „Rodzina” oraz projektu Programu Rozwoju Współpracy m. st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020.
Od początku swojej drogi zawodowej związana z Powiślańską Fundacją Społeczną, gdzie zaczynała pracę jako wolontariuszka. Najważniejszym działaniem Fundacji na Powiślu jest program przeciwdziałania wykluczeniu dzieci i rodzin, w ramach którego działają dwie placówki wsparcia dziennego dla dzieci, zespół asystentów rodzinnych oraz dwie Poradnie Rodzinne. Anna Gierałtowska od 2000 roku jest Prezesem Zarządu Fundacji i dzieli swój czas pracy między zarządzanie organizacją i kierowanie pracą placówek i zespołu asystentów oraz pracę terapeuty rodzinnego. Od wielu lat szkoli również studentów kierunków społecznych, przygotowując ich do pracy na rzecz rodzin w trudnej sytuacji życiowej.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23