Szymon Wach – działacz społeczny skoncentrowany na profilaktyce uzależnień od środków psychoaktywnych zmieniających świadomość wśród młodzieży, prezes Stowarzyszenia Gradiam. Kandydatura zgłoszona przez Branżową Komisję Dialogu Społecznego ds. Cyfryzacji.
Jędrzej Dudkiewicz, warszawa.ngo.pl: – Co spowodowało, że zdecydował się Pan kandydować do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego? Jaką rolę chciałby Pan pełnić w WRP?
Szymon Wach: – Jestem liderem stowarzyszenia, które zajmuje się profilaktyką uzależnień od alkoholu i narkotyków z zastosowaniem aplikacji mobilnej wśród młodzieży szkolnej w wieku 13-15 lat. Jest to nasz pomysł na dotarcie do młodzieży z edukacją w tym trudnym temacie: stosowanie narzędzia technologicznego, którego młodzież używa przez cały czas. Do kandydowania do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego zdecydowałem się po otrzymaniu propozycji z Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Cyfryzacji. Jest ona wynikiem tego, że organizacje uczestniczące w BKDS ds. Cyfryzacji mają wiele wspólnych cech z naszym programem profilaktyki uzależnień. Działając w WRDPP chcę zwrócić szczególną uwagę na warszawską młodzież, z którą można nawiązać dialog i wzbudzić w nich zainteresowanie do aktywnego działania właśnie wykorzystując nowoczesną technologię, która otacza nas ze wszystkich stron. Nie unikniemy jej wnikania do codziennego życia, a młodzież wykorzystując ją we właściwy sposób może realizować swoje cele i rozwiązywać wiele problemów.
Jakie sprawy będą dla Pana priorytetem w WRP?
– Ponieważ jestem osobą bardzo aktywną społecznie, uczestniczę ciągle w spotkaniach z rodzicami, pedagogami szkolnymi oraz przedstawicielami Urzędu m.st. Warszawy, chciałbym położyć nacisk na wsłuchiwanie się ze zrozumieniem w potrzeby mieszkańców. Jest cały czas przepaść w rozumieniu tych potrzeb, znikoma realizacja i rozwiązywanie tych prawdziwych, codziennych problemów.
Co uważa Pan za najważniejsze wyzwanie, przed którym stoi Warszawa, z czym musi ona sobie poradzić w pierwszej kolejności, przy pomocy NGO?
– W obecnej sytuacji Warszawa będzie musiała podjąć bardzo trudną decyzję, które sprawy są ważne, a które mniej ważne i na co w pierwszej kolejności przeznaczyć fundusze. Spowodowane to będzie niewystarczającymi środkami finansowymi na realizację większości zadań. Ważnym czynnikiem pomocowym będą w tej sytuacji działania, inicjatywy oddolne, lokalne społeczności. Mając już niewielkie, ale bardzo ważne, doświadczenie w walce z nagłą, nieprzewidzianą sytuacją, wiadomo gdzie powinny być skierowane pierwsze działania naprawcze.
Szymon Wach – działacz społeczny skoncentrowany na profilaktyce uzależnień od środków psychoaktywnych zmieniających świadomość wśród młodzieży. Otwarty na współpracę partnerską, niekonfliktowy. Aktywny uczestnik Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Przeciwdziałania alkoholizmowi w Warszawie oraz ekspert oceniający wnioski konkursowe w ofertach składanych do Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy. Aktualnie członek Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23