Dariusz Jarosiński – twórca, reżyser, aktor, animator. Członek stowarzyszenia Scena 96. Kandydatura zgłoszona przez Branżową Komisję Dialogu Społecznego ds. Kultury.
Jędrzej Dudkiewicz: – Co spowodowało, że zdecydował się Pan kandydować do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego? Jaką rolę chciałby Pan pełnić w WRP?
Dariusz Jarosiński: –Kandydowanie do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego to konsekwencja mojej dotychczasowej działalności i zaangażowania w rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Jedną z form tej aktywności jest praca na rzecz dialogu organizacji pozarządowych z Urzędem m.st. Warszawa. Od 2004 roku aktywnie uczestniczyłem w tworzeniu pierwszych ciał dialogu, jakimi była Branżowa Komisja Dialogu Społecznego działająca przy Biurze Kultury m.st. Warszawy w 2004 roku, Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego Mokotów w 2009 roku i Forum Dialogu Społecznego w 2004 roku. Jestem obecnie członkiem zarządu w dwóch Komisjach: branżowej ds. Kultury i w dzielnicy Ochota. Zebrane doświadczenie pozwala mi spojrzeć na wiele spraw z perspektywy, być rozjemcą, mediatorem, ale zarazem orędownikiem rozwiązań, które są kompromisem w trudnych sytuacjach.
Jakie sprawy będą dla Pana priorytetem w WRP?
– W obecnej sytuacji popandemicznej, kryzysu ekonomicznego, trudnej sytuacji finansowej Miasta istotna będzie weryfikacja i przygotowanie na nowo polityk, strategii i dokumentów miejskich z uwzględnieniem roli organizacji pozarządowych.
Co uważa Pan za najważniejsze wyzwanie, przed którym stoi Warszawa, z czym musi ona sobie poradzić w pierwszej kolejności, przy pomocy NGO?
– Obecna sytuacja kryzysu społecznego, gospodarczego stawia przed władzami i mieszkańcami Warszawy poważne pytania o rozwój miasta. Rada Warszawy będzie musiała podjąć zdecydowane decyzje, jak poradzić sobie z budżetem miasta. Zmniejszone dochody będą generowały decyzje, które mogą być bolesne dla mieszkańców. Rolą organizacji pozarządowych jest i będzie zdiagnozowanie na nowo potrzeb społecznych. A następnie wyartykułowanie postulatów do władz miasta i zaproponowanie rozwiązań wspierających, możliwych do realizacji przez NGO.
Dariusz Jarosiński – absolwent zarządzania i marketingu. Posiadacz eksternistycznego dyplomu Ministerstwa Kultury o specjalizacji tancerz-mim. Twórca, reżyser, aktor, animator.
Pomysłodawca i współrealizator wielu wydarzeń artystycznych na terenie Warszawy i Mazowsza takich jak : Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy (od 1993 r.), Skrzyżowanie Kultur, Dziecięce Lato Teatralne. Od 1997 roku członek stowarzyszenia Scena 96. Od 2006 roku współtworzy grupę teatralną Teatr Scena 96, która prowadzi od 2018 roku stałą scenę repertuarową dla rodzin w pałacu Szustra na warszawskim Mokotowie.
Od 2004 roku aktywnie uczestniczy w pracach wspierających ideę Komisji Dialogu Społecznego. Pierwszy przewodniczący komisji ds. Upowszechniania Kultury przy Biurze Kultury m.st. Warszawy . Obecnie członek prezydium BKDS Kultura i DKDS Ochota. Członek IV kadencji WPDPP. Za całokształt działalności wyróżniony medalem „Zasłużony dla m.st. Warszawy”.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23