Maria Pokój – psycholożka, koordynatorka Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej na Ursynowie, ekspertka Warszawskiej Rady Seniorów. Kandydaturę zgłosiła Branżowa Komisja Dialogu Społecznego ds. Poradnictwa Specjalistycznego.
Jędrzej Dudkiewicz: – Co spowodowało, że zdecydowała się Pani kandydować do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Jaką rolę chciałaby Pani pełnić w WRP?
Maria Pokój: – Współpracuję i mam kontakty z wieloma organizacjami pozarządowymi. Jedna z nich namówiła mnie do kandydowania, a Branżowa Komisja Dialogu Społecznego ds. Poradnictwa Specjalistycznego postanowiła przedstawić moją kandydaturę. Pomyślałam, że jako osoba stykająca się z wieloma środowiskami (seniorzy, niepełnosprawni, bezdomni, bezrobotni, ubodzy, samotne matki, dzieci i ich rodzice, pracownicy różnych branż, ludzie kultury i sportu itp.) wniosę swój głos doradczy przy rozwiązywaniu wielu problemów miasta i jego mieszkańców.
Jakie sprawy będą dla Pani priorytetem w WRP?
– Priorytetem dla mnie jest integracja zarówno międzypokoleniowa, jak i środowiskowa. Ja sama najlepiej czuję się w zróżnicowanym towarzystwie pod względem wiekowym, zawodowym, poziomu wykształcenia, czy zainteresowań. Od innych bardzo dużo się uczę, a im przekazuję swoją wiedzę, doświadczenie i przemyślenia. Epidemia wyzwoliła w wielu ludziach chęć pomocy i pokazała naszą solidarność zarówno w formie mikro: własny blok, osiedle, jak i w skali makro: miasto, region, kraj. Tak trzymać!
Co uważa Pani za najważniejsze wyzwanie, przed którym stoi Warszawa, z czym musi ona sobie poradzić w pierwszej kolejności, przy pomocy NGO?
– Chciałabym, żeby Warszawa miała czyste powietrze i była bezpieczna dla pieszych i dla rowerzystów. Na obecną chwilę Warszawa musi poradzić sobie z wyzwaniem, jakie stawia przed nami epidemia. Jak iść do pracy, uczęszczać do placówek edukacyjnych oraz korzystać z przyjemności i rozrywek, czyli jak żyć, żeby pracować, uczyć się i odpoczywać. Zorganizowanie komunikacji publicznej, aby przewoziła jak najwięcej pasażerów, a jednocześnie nie było w niej tłoku zagrażającego bezpieczeństwu epidemiologicznemu to nie lada wyzwanie. Jako przedstawicielka NGO zastanawiam się (wraz z innymi), jak bezpiecznie prowadzić działalność, aby nadal służyć pomocą naszym beneficjentom. Nasze działania szkoleniowe, poradnicze i wspierające są prowadzone zdalnie, ale to półśrodek. Niektóre działania musieliśmy zawiesić. Seniorzy chcieliby spotykać się w swoich klubach, a nie tylko rozmawiać na odległość. Dzieci chciałyby korzystać ze świetlic, zajęć sportowych i edukacyjnych. Dorośli chcieliby brać udział w grupach wsparcia i innych działaniach, jakie dla nich prowadziliśmy. Miasto powinno nam w tym pomóc, a my powinniśmy wesprzeć Miasto, tak jak to do tej pory robiliśmy.
Maria Pokój – kobieta pracująca i matka trojga dzieci, która „żadnej pracy się nie boi”. Ponad czterdziestoletnie doświadczenie zawodowe łączyła zawsze z pracą społeczną.
Uczestniczy w pracach Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Poradnictwa Specjalistycznego i w Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego na Pradze Północ od początku ich istnienia oraz w innych gremiach społecznych. Zakładała Radę Seniorów na Pradze Północ. Była członkinią Warszawskiej Rady Seniorów, teraz jest jej ekspertką.
Od ponad 20 lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi realizując projekty dla rodzin wymagających wsparcia, w tym bezrobotnych i bezdomnych. Oficjalnie pełniła funkcję specjalistki od spraw trudnych i beznadziejnych. Pracowała z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzicami. Prowadzi poradnictwo indywidualne i zajęcia grupowe dla rodzin z problemami. Jest mediatorką. Od 2016 r. koordynuje działanie punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej na Pradze Północ, a obecnie na Ursynowie.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23