Rafał Miłkowski – pedagog, lider trzeciej edycji Loklanych Systemów Wsparcia. Kandydatura zgłoszona przez Branżową Komisję Dialogu Społecznego ds. lokalnych systemów wsparcia (LSW) i placówek wsparcia dziennego (PWD).
Jędrzej Dudkiewicz: – Co spowodowało, że zdecydował się Pan kandydować do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (WRP)? Jaką rolę chciałby Pan pełnić w WRP?
Rafał Miłkowski: – W trakcie mojej wieloletniej współpracy z NGO podejmowałem się odpowiedzialnych wyzwań i takim też jest kandydowanie do WRDPP. Moje kompetencje zostały docenione poprzez jednogłośny wybór mojej osoby przez Branżową Komisję Dialogu Społecznego ds. lokalnych systemów wsparcia (LSW) i placówek wsparcia dziennego (PWD). W Radzie chciałbym pełnić rolę przedstawiciela warszawskich NGO, dbając o pracę zespołową i partnerstwo.
Jakie sprawy będą dla Pana priorytetem w WRP?
– Uważam, że wszystkie sprawy realizowane przez WRP są bardzo ważne. Priorytetem dla mnie będą wszelkie kwestie społeczne, zwłaszcza te związane z prowadzeniem PWD oraz LSW na terenie Warszawy. W mojej opinii placówki wsparcia dziennego powinny mieć zapewnione bezpieczeństwo finansowe i lokalowe, jednolite standardy finansowania oraz odpowiednie wynagrodzenie kadry. Skoordynowane działania PWD na poziomie ogólnowarszawskim oraz spójność i jasność procedur są ważnym aspektem ich funkcjonowania. Istotną sprawą jest również specjalizacja PWD pod kątem grupy odbiorców oraz wskaźniki jakościowe i ilościowe. W zakresie zadań PWD oraz działań LSW bardzo ważna jest współpraca z lokalnym samorządem oraz nieprzerywalność wieloletnich programów, a zatem zapewnienie ich kontynuacji na podstawie ewaluacji potrzeb i problemów społecznych.
Co uważa Pan za najważniejsze wyzwanie, przed którym stoi Warszawa, z czym musi ona sobie poradzić w pierwszej kolejności, przy pomocy NGO?
– Przede wszystkim wspólne działania należałoby skoncentrować na przeanalizowaniu i podjęciu próby przezwyciężenia niepożądanych skutków edukacyjnych i psychospołecznych wynikających z długotrwałej izolacji mieszkańców Warszawy, w szczególności dzieci, rodziców i seniorów. Równolegle powinniśmy jako partnerzy Warszawy zastanowić się nad konkretnymi działaniami, zmierzającymi do zaplanowania i rozpoczęcia ścisłej współpracy podczas zarządzania komisarycznego Miastem. Wspólnie możemy więcej i lepiej.
Rafał Miłkowski – pedagog, absolwent APS oraz UW. Z sektorem pozarządowym jest związany od 2010 roku, dbając o prawidłowe zarządzanie i rozwój w NGO oraz tworzenie i prowadzenie PWD. Od 2013 r. koordynuje Lokalny System Wsparcia, a od roku 2018 jest liderem trzeciej edycji LSW. Współpracował z samorządem m.st. Warszawy m.in. przy opracowaniu i wdrażaniu wysokich standardów współpracy z organizacjami pozarządowymi raz w ramach „Bezpiecznej i Przyjaznej Szkoły” na poziomie wojewódzkim.
Ukończył szkolenia dotyczące mediacji społecznych, rodzinnych i pracowniczych oraz z zakresu bezpieczeństwa w PWD, pracy z dzieckiem i rodziną, jak również pracy w oparciu o komunikację i kompetencje.
Specjalizuje się w indywidualnej pracy z dzieckiem i rodzicem w ramach konsultacji pedagogicznych, jak również we wsparciu organizacji pozarządowych w zarządzaniu oraz współtworzy, opiniuje i zarządza projektami społecznymi.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23