Anna Zielińska – specjalistka public relation, instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego, wiceprezeska i członkini zarządu Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! Kandydatura zgłoszona przez Branżową Komisję Dialogu Społecznego ds. ochrony zwierząt.
Jędrzej Dudkiewicz, warszawa.ngo.pl: – Co spowodowało, że zdecydowała się Pani kandydować do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (WRP)? Jaką rolę chciałaby Pani pełnić w WRP?
Anna Zielińska: –Do WRDPP kandyduję po raz drugi. W obecnej kadencji czynnie brałam udział w pracach samej Rady, jak i zespołów tematycznych.
Widzę sens tej działalności i uważam, że bardzo ważne jest, by w Radzie głos swój miały bardzo różne środowiska – żeby skład Rady był zróżnicowany, co pozwoli na szersze pole widzenia problemów różnych sektorów, ale też i na reprezentację mniej liczebnych Branżowych Komisji Dialogu Społecznego. Ważne, by głos organizacji pozarządowych był reprezentowany przez osoby z doświadczeniem i jak najszerzej patrzące na problemy społeczne. Myślę, że przez moje zaangażowanie w różne działania społeczne spełniam takie kryteria. Pozwalają mi właśnie na szersze spojrzenie i znajomość problemów różnych środowisk społecznych.
Osobiście z III sektorem związana jestem na różnych płaszczyznach – od dziecka do dnia dzisiejszego czynnie działam w Związku Harcerstwa Polskiego. Pracowałam również w organizacji zajmującej się dożywianiem dzieci z biednych rodzin w Warszawie, byłam w zarządzie stowarzyszenia sportowego związanego z moją pasją sportową, a obecnie współprowadzę jedną z największych organizacji prozwierzęcych w Polsce. Zatem sprawy społeczne i lokalne są dla mnie bardzo bliskie, a moje doświadczenie daje mi szerokie spojrzenie na sprawy III sektora.
Mam również duże doświadczenie we współpracy zarówno z samorządem, jak i innymi organizacjami. Pełniłam funkcje i brałam czynny udział w pracach zarówno KDS, Forum Dialogu Społecznego przy m.st. Warszawy, aż po pracę w Forum ds. Ochrony Zwierząt przy Wojewódzkim Urzędzie Mazowieckim oraz udział w pracach komisji sejmowych – Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Zwierząt czy Komisji ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Moim doświadczeniem chcę dzielić się z innymi, ale też wykorzystywać w działaniach lokalnych. Dodatkowo uważam, że moja praca w WRP była i jest bardzo potrzebna, choćby ze względu na tematy, nad którymi obradowała Rada, a które związane były z ekologią, ochroną środowiska, a także ochroną zwierząt.
Jakie sprawy będą dla Pani priorytetem w WRP?
– Za jeden z najważniejszych obszarów uważam budowanie wzajemnych partnerskich relacji pomiędzy organizacjami pozarządowymi a władzami samorządowymi oraz administracją. Uważam, że jest to szczególnie istotne właśnie teraz, kiedy zmagamy się z wieloma zmianami społecznymi, kryzysem, a także zmianą władz. Ważne jest, żeby w tym czasie i w tych procesach organizacje pozarządowe zabierały głos, reprezentowały ważne problemy społeczne i starały się o zbudowanie płaszczyzny wspólnych rozmów i działań z samorządem. To organizacje są najbliżej problemów społecznych i to właśnie one są niezmiernie ważne w funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego i tworzeniu demokracji na szczeblu lokalnym. Mamy tego najlepszy przykład właśnie teraz – w czasie ogólnoświatowej pandemii. To tutaj organizacje pozarządowe wypełniają wiele luk organizacyjnych i niosą pomoc społeczną. Ważne jest jednak zadbanie o to, żeby w sposób stabilny i przyjazny mogły realizować swoje misje. Dlatego uważam, że należy pielęgnować i wzmacniać właśnie tę rolę, szczególnie przy obecnych zmianach. Należy dążyć do jak najbardziej harmonijnej współpracy i stabilizacji pomiędzy administracją a sektorem NGO. Z tym ostatnim nierozerwalnie łączy się rozwiązywanie konfliktów i sporów, jakie występują w relacjach pomiędzy administracją a organizacjami.
Poza tym uważam, iż głos organizacji jest też niezwykle ważny w opiniowaniu projektów sprzyjających rozwojowi lokalnemu i należy zadbać o zaangażowanie w te prace lokalnych organizacji. Aktywność na tym poziomie pozwoli na bardziej efektywną współpracę. Z mojego doświadczenia bardzo ważne jest też wnikliwe i szczegółowe opiniowanie uchwał i aktów prawa miejscowego, bo to właśnie od tych dokumentów w dużej mierze zależy tworzenie sprzyjających warunków dla działań organizacji społecznych.
Co uważa Pani za najważniejsze wyzwanie, przed którym stoi Warszawa, z czym musi ona sobie poradzić w pierwszej kolejności, przy pomocy NGO?
–Obecny kryzys i sytuacja budżetowa wywołana przez pandemię, wydaje się być najbardziej palącym, ale i najpoważniejszym wyzwaniem. Już dziś wiadomo, że sytuacja ta będzie miała wpływ na funkcjonowanie miasta nie tylko w najbliższych miesiącach, ale wręcz latach. To właśnie w tym obszarze będzie potrzebna jak najściślejsza współpraca pomiędzy sektorem samorządowym i społecznym. Tylko dzięki dialogowi i potencjałowi warszawskich organizacji będzie można rozwiązać wiele problemów. Jednak, żeby tak mogło być, trzeba też zapewnić warunki do funkcjonowania tych podmiotów. Nie tylko będzie trzeba szukać finansów w bardzo okrojonym budżecie miasta, ale też wspierać organizacje innymi formami, dzięki którym będą mogły one przetrwać ten trudny czas. Ważny jest dialog z organizacjami i przedstawienie z pełną transparentnością sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy.
Zmieniająca się rzeczywistość tworzy również zupełnie nowe ramy dla funkcjonowania organizacji. Myślę, że jednym z najważniejszych problemów będzie dostosowanie się podmiotów trzeciego sektora do działania w nowej rzeczywistości. Takie zmiany zwykle tworzą wiele konfliktów, z którymi będzie należało się zmierzyć i szukać ich rozwiązań. Wciąż aktualne i wymagające pracy są regulacje i procedury dotyczące wzajemnych relacji pomiędzy urzędem a NGO.
Myślę też, że bardzo istotne jest żeby w tym okresie w Radzie pracowały już osoby z doświadczeniem w tej instytucji, które dzięki temu i zrozumieniu wielu mechanizmów administracyjnych, będą mogły skuteczniej działać, szukać jak najlepszych rozwiązań, efektywniej włączać się w trwające prace oraz zapewnić stabilność w relacji z miastem.
Anna Zielińska – dd 2005 roku zatrudniona etatowo w Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! Pełni w niej funkcję wiceprezesa i członka zarządu, specjalizuje się w działaniach public relations. Od 2006 roku pełni także funkcję dyrektora zarządzającego miesięcznika Vege.
Z trzecim sektorem związana od wielu lat. Instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego, drogę harcerską rozpoczynała w Hufcu Warszawa Ochota, gdzie pełniła liczne funkcje. Pracę i przygodę z organizacjami pozarządowymi zaczęła właśnie od pracy w Głównej Kwaterze ZHP jako kierowniczka Wydziału Zuchowego. Później również pracowała w organizacji zajmującej się dożywianiem dzieci z biednych rodzin w Warszawie.
W swojej pracy uczestniczyła jako przedstawicielka Fundacji Viva! w Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt działającym przy Biurze Ochrony Środowiska u.m. Warszawa oraz Mazowieckim Forum ds. Ochrony Zwierząt. Komisja i forum zajmują się przede wszystkim realizacją przedsięwzięć mających na celu ochronę zwierząt zarówno bezdomnych, jak i wolno żyjących, których prawa są w jakikolwiek sposób łamane. Bierze również udział w pracach Parlamentarnego Koła Przyjaciół Zwierząt oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Kilkakrotnie została także wybrana na przedstawicielkę KDS do Forum Dialogu Społecznego przy Urzędzie m.st. Warszawa. Odznaczona przez Prezydenta m.st. Warszawy wyróżnieniem „Zasłużony dla Warszawy”. Jako przedstawicielka organizacji pozarządowych była członkinią Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego IV kadencji na lata 2017 – 2020.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23