Piotr Derlacz jest przyrodnikiem. Do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego zgłosiła go Branżowa Komisja Dialogu Społecznego ds. Ochrony Środowiska. Działacz Stowarzyszenia „Ochocianie”.
Jędrzej Dudkiewicz: – Co spowodowało, że zdecydował się Pan kandydować do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (WRP)? Jaką rolę chciałby Pan pełnić w WRP?
Piotr Derlacz: – Po otrzymaniu informacji o możliwości wystawienia kandydata do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego przez Branżową Komisję Dialogu Społecznego ds. Ochrony Środowiska uznałem, że z uwagi na dużą i wciąż wzrastającą rolę ochrony środowiska w środowisku miejskim, nie może tam zabraknąć naszego przedstawiciela i zgłosiłem wolę kandydowania.
W ramach prac Rady chciałbym prezentować punkt widzenia organizacji tworzących naszą Komisję. Byłby on oczywiście wcześniej uzgadniany w porozumieniu z jej pozostałymi członkami. Pragnąłbym również zwracać uwagę na właściwe traktowanie zagadnień będących przedmiotem zainteresowania Komisji w dokumentach opiniowanych przez Radę.
Jakie sprawy będą dla Pana priorytetem w WRP?
– Priorytetem dla mnie będzie zwrócenie uwagi Rady na konieczność dynamicznego rozwoju w Warszawie zielonej infrastruktury, w tym zachowania jak największej ilości dzikiej przyrody, siedlisk i lasów oraz rosnących tam starych drzew, których pozostawianie jest kluczem do zachowania różnorodności biologicznej. Chciałbym także dążyć do istotnego wzrostu wpływu organizacji pozarządowych na zarządzanie terenami zielonymi.
Co uważa Pan za najważniejsze wyzwanie, przed którym stoi Warszawa, z czym musi ona sobie poradzić w pierwszej kolejności, przy pomocy NGO?
– Ingerencja człowieka w – nieliczne już pozostałe na terenie Warszawy – siedliska przyrodnicze, chronione i niechronione, powinna zostać ograniczona do niezbędnego minimum. Należy także odtwarzać te siedliska w miejscach, w których zostały one przekształcone. Są one podstawą zielonej infrastruktury, w której tworzenie konieczne jest zaangażowanie jak największej liczby zainteresowanych tym tematem organizacji pozarządowych i aktywistów miejskich.
Piotr Derlacz – przyrodnik, absolwent leśnictwa na SGGW (1992) i podyplomowego studium public relations na Uniwersytecie Warszawskim (2010).
Od roku 2000 zaangażowany w prace na rzecz Kontraktu dla Puszczy Białowieskiej, którego celem było powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego na obszar całej Puszczy Białowieskiej. Aktywnie uczestniczył w tworzeniu ostatniego parku narodowego w Polsce – Parku Narodowego „Ujście Warty”.
W latach 2001-2010 pracował przy wdrażaniu sieci Natura 2000 w Polsce, prowadząc w Ministerstwie Środowiska trzy projekty współpracy bliźniaczej: z Francją (2001-2003), Wlk. Brytanią i Holandią (2005-2007) oraz z Hiszpanią (2008-2010).
W latach 2011-2015 zaangażowany we wdrażanie Konwencji o ochronie obszarów wodno-błotnych (Ramsar) i Porozumienia o ochronie wodniczki.
Od 2017 r. reprezentant Stowarzyszenia „Ochocianie” w BKDS przy Biurze Ochrony Środowiska m.st. Warszawy, od 2019 r. w Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Środowiska.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23