Sylwester Korzeń – specjalista do spraw bezpieczeństwa, działacz ruchów miejskich, członek Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. Kanydatura zgłoszona przez Branżową Komisję Dialogu Społecznego ds. lokalowych i ochrony praw lokatorów.
Jędrzej Dudkiewicz, warszawa.ngo.pl: – Co spowodowało, że zdecydował się Pan kandydować do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Jaką rolę chciałby Pan pełnić w WRP?
Sylwester Korzeń: –Do kandydowania skłoniła mnie chęć aktywnego uczestnictwa w kreowaniu, ale i opiniowaniu działań organizacji pozarządowych na terenie mojego miasta. Nie ukrywam, że chciałbym mieć realny wpływ choćby na część decyzji związanych z wydatkami ponoszonymi przez władze Warszawy. Zależy mi na tym, aby inwestycje realizowane w Warszawie uwzględniały szeroki interes społeczny, a nie tylko interesy wąskich grup wpływów. Jako przedstawiciel Rady starałbym się nie dopuścić do realizacji tak nietrafionych inwestycji jak „strefa relaksu” czy „plaża na Białołęce”.
Jakie sprawy będą dla Pana priorytetem w WRP?
–Jako członek Rady chciałbym uczestniczyć w opracowaniu jednolitych standardów w zakresie kontroli i rozliczeń dotacji. Na chwile obecną, jak się wydaje, występują liczne problemy wynikające z różnego podejścia, stosowanego przy rozliczeniach dotacji w różnych biurach Urzędu Miasta oraz w Urzędach Dzielnic. Działania te mogą w znaczny sposób wpłynąć na większą przejrzystość i transparentność w wyborze poszczególnych projektów. Kolejną istotną z mojego punktu widzenia sprawą jest całkowita eliminacja przy rozpatrywaniu wniosków niejawnych powiązań między poszczególnymi instytucjami, zarówno w zakresie biznesowym jak i politycznym.
Co uważa Pan za najważniejsze wyzwanie, przed którym stoi Warszawa, z czym musi ona sobie poradzić w pierwszej kolejności, przy pomocy NGO?
– Głównym wyzwaniem stojącym w najbliższym czasie przed m.st. Warszawa wydaje się być wyjście z impasu, w jakim znalazło się nasze miasto i jego mieszkańcy w dobie pandemii. Bardzo istotnym jest udzielenie wsparcia zarówno przedsiębiorcom, jak i mieszkańcom Warszawy w czasie wychodzenia z tej kryzysowej sytuacji. W tym też celu władze Warszawy, przy współpracy z WRDPP, winny promować wszelkie inicjatywy NGO związane z pomocą mieszkańcom Warszawy. Jak przewiduję, wielu warszawiaków straci pracę, duża liczba mieszkańców miasta zadłuży się nie tylko w bankach, ale również wobec Miasta z opłatami czynszowymi. W tym czasie należy wspierać wszelkie inicjatywy organizacji pozarządowych związane z aktywizacją ludzi, którzy znajdą się bez pracy, jak również te wspierające małą i średnią przedsiębiorczość. Dlatego też na poziomie Ratusza, jak i poszczególnych dzielnic należy w większym stopniu promować inicjatywy organizacji, które za cel stawiają sobie usługi socjalne, pomoc społeczną oraz ochronę zdrowia, a nie jak dotychczas faworyzować te promujące sport, turystykę i rekreację.
Sylwester Korzeń – od kilkunastu lat wspieram wszelkie inicjatywy związane z działalnością ruchów miejskich. Jestem członkiem prezydium BKDS przy BPL ds. lokalowych i ochrony praw lokatorów. Jako aktywista z wieloletnim doświadczeniem angażuję się w problematykę dzikiej reprywatyzacji. Służyłem radą nie tylko pojedynczym mieszkańcom, ale również wspólnotom mieszkaniowym. Ponadto jestem członkiem i działaczem w Stowarzyszeniu Wolne Miasto Warszawa (W.M.W.). Kandydowałem również z list W.M.W. na radnego Rady Dzielnicy w wyborach samorządowych w kadencji 2018-2023 w Dzielnicy Warszawa Śródmieście.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23