Wikor Zając - działacz społeczny, współzałożyciel, autor publikacji na temat architektury międzywojennej, powojennej oraz spraw społecznych Żoliborza. Prezes Stowarzyszenia ZATRASIE, członek Stowarzyszenia Żoliborzan. Kandydatura zgłoszona przez Branżową Komisji Dialogu Społecznego ds. ochrony dziedzictwa kulturowego.
Jędrzej Dudkiewicz, warszawa.ngo.pl: – Co spowodowało, że zdecydował się Pan kandydować do Warszawskiej Rady Dzialalności Pożytku Publicznego (WRP)? Jaką rolę chciałby Pan pełnić w WRP?
Wiktor Zając: –Zdecydowałem się startować do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego po rekomendacji, którą otrzymałem od Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony dziedzictwa kulturowego. Reprezentuję dwie żoliborskie organizacje pozarządowe, tj.: Stowarzyszenie Żoliborzan, będące Społecznym Opiekunem Zabytków – organizacją pożytku publicznego oraz Stowarzyszenie Zatrasie będące lokalnym stowarzyszeniem zwykłym. W ramach obu organizacji zajmuję się ochroną dziedzictwa kulturowego i działalnością na rzecz poprawy wyglądu przestrzeni publicznej. Poprzez dotychczasowe doświadczenia w tych organizacjach chciałbym móc wykorzystać je działając na rzecz całej Warszawy. Jednocześnie działam w DKDS Żoliborz oraz w BKDS ds. Ochrony środowiska.
Jakie sprawy b ędą dla Pana priorytetem w WRP?
– Zgodnie z kompetencjami moich organizacji chciałbym skupić się na aspektach związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego, ochroną warszawskich zabytków, jak również ochroną środowiska, a także na działaniach na rzecz poprawy wyglądu architektoniczno-urbanistycznego Warszawy, który od lat stoi przed wieloma wyzwaniami i wciąż nie może się z nimi uporać.
Myślę, że udział lokalnych organizacji społecznych, poprzez szerszą dyskusję i dialog, może szybciej doprowadzić do uporządkowania przestrzeni miejskiej, czy też współdziałania na rzecz ochrony i rewitalizacji wartościowych założeń architektonicznych i urbanistycznych. Najważniejszą kwestią jest przyśpieszenie prac nad zmianą studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego, a także uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Poza sprawami tej skali konieczne są też działania w zakresie kolejnej próby uchwalenia uchwały krajobrazowej, jak i włączenia zarówno organizacji, plastyków, jak również mieszkańców celem uświadamiania i utożsamiania się z architekturą Warszawy i jej poszczególnych dzielnic. Ponadto będę wspierać wszelkie inicjatywy na rzecz kultury i inwestowania w rozwijanie jej oferty, jak również promocji miasta.
Co uważa Pan za najważniejsze wyzwanie, przed którym stoi Warszawa, z czym musi ona sobie poradzić w pierwszej kolejności, przy pomocy NGO?
– W Warszawie potrzebne jest większe zaangażowanie poszczególnych jednostek organizacyjnych miasta w komunikacji poziomej. Chociażby skoordynowanie dyskutowanych od kilku lat programu zazieleniania ulic, którego inicjatywa wyszła z Zarządu Zieleni. Mimo to wiele pomysłów, które były przedmiotem konsultacji społecznej nie osiągnęły oczekiwanego rezultatu w ZDM, który odpowiada za pasy drogowe głównych warszawskich ulic. Wiele cennych inicjatyw kończy się na papierze. To jeden z przykładów, kiedy inicjatywa kończy się bez oczekiwanego rezultatu. W związku z tym uważam, że WRP powinna być pośrednikiem, tudzież mediatorem do reaktywowania takich, czy innych inicjatyw.
Wiktor Zając – współzałożyciel, członek Zarządu, a następnie od 2017 r. prezes Stowarzyszenia ZATRASIE, członek Stowarzyszenia Żoliborzan od 2014 r., autor wielu publikacji na temat architektury międzywojennej, powojennej, jak również artykułów o sprawach społecznych związanych z Dzielnicą Żoliborz. Dotychczas współpracował z wieloma lokalnymi gazetami, tj. „Życie WSM”, „Informator Żoliborza”, „Wilsoniak”. W latach 2014-2015 współpracował ze Stowarzyszeniem „Powojenny Modernizm”.
Od 2016 r. członek Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. ochrony dziedzictwa kulturowego, a od 2017 r. członek Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego Żoliborz.
W 2018 r. członek Zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego w Dzielnicy Żoliborz. Autor wielu projektów w ramach budżetu partycypacyjnego i obywatelskiego.
Inicjator objęcia ochroną konserwatorską obiektów i obszarów architektury powojennego modernizmu.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23