Kamila Suchenek-Maksiak - pedagożka, członkini Zarządu Stowarzyszenia Pomocy i Interwencji Społecznej. Kandydaturę zgłosiła Branżowa Komisji Dialogu Społecznego ds. Bezdomności.
Jędrzej Dudkiewicz: – Co spowodowało, że zdecydowała się Pani kandydować do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (WRP)? Jaką rolę chciałaby Pani pełnić w WRP?
Kamila Suchenek-Maksiak: – Zdecydowałam się kandydować dlatego, że reprezentuję organizacje pozarządowe zrzeszone przy Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Bezdomności. Temat bezdomności jest dla nas bardzo istotnym zagadnieniem. W ostatnim czasie przystąpiło zresztą do nas wielu nowych członków, co oznacza, że kwestia bezdomności jest tym ważniejsza w dzisiejszych czasach epidemii. Staramy się jak najwięcej robić w tym zakresie, by pomóc osobom przebywającym na ulicach. Warto byłoby zatem, żeby nasza Komisja miała w Warszawskiej Radzie Pożytku swojego przedstawiciela, który będzie przybliżał potrzeby osób, z którymi na co dzień pracujemy. W ten sposób będziemy mogli ich jeszcze lepiej reprezentować.
Jakie sprawy będą dla Pani priorytetem w WRP?
– Działam w swojej organizacji już prawie 10 lat, zajmujemy się szeroko pojętym wykluczeniem społecznym. Reprezentujemy osoby doświadczające bezdomności, przemocy domowej, samotnego rodzicielstwa, z niepełnosprawnościami. Od roku reprezentuję również organizacje zrzeszone przy BKDS. Jestem więc przedstawicielką bardzo szerokiego środowiska osób potrzebujących najróżniejszej pomocy. Właśnie tymi tematami chciałabym się zajmować w Radzie, działać na rzecz tego, by nie zapominano o osobach wykluczonych.
Co uważa Pani za najważniejsze wyzwanie, przed którym stoi Warszawa, z czym musi ona sobie poradzić w pierwszej kolejności, przy pomocy NGO?
– Trzeba patrzeć na to dwutorowo. Po pierwsze, pod kątem epidemii i tego, co dzieje się teraz. Po drugie, pod kątem ciągłości pracy. Jestem zwolenniczką profesjonalizacji usług organizacji pozarządowych i tego, by nasze działania były jak najlepsze dla jak największej liczby osób. Powinniśmy się również skupić na szukaniu partnerów – bardzo istotne jest to, by NGO ze sobą współdziałały. Staramy się to robić na poziomie naszej Komisji, by jak najczęściej tworzyć partnerstwa i współpracować między sobą. Myślę, że obecnie będzie to jeszcze większym wyzwaniem. Istotne jest również to, by ustanowić bardzo sprawną komunikację pomiędzy organizacjami pozarządowymi, a instytucjami miejskimi, byśmy razem mogli, poprzez realizację działań statutowych NGO, zapewnić jak najlepsze wsparcie dla wszystkich, którzy tego będą potrzebować. A takich osób w najbliższym czasie z pewnością będzie przybywać.
Kamila Suchenek-Maksiak – absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej, animacji społeczno-kulturowej oraz pracy socjalnej. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Pomocy i Interwencji Społecznej. Ceniąca sobie działania społeczne na rzecz osób potrzebujących.
Koordynuje działania zespołu w Pogotowiu Interwencji Społecznej – punkcie poradnictwa dla osób w kryzysie bezdomności oraz działania terenowe streetworkerów w czterech warszawskich dzielnicach.
Zaangażowana w działalność Ośrodka Wsparcia dla Kobiet z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży „Etezja”.
Od czerwca 2019 roku Przewodnicząca Branżowej Komisji Dialogu Społecznej ds. Bezdomności – Warszawskiej Rady Opiekuńczej.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23