Społeczny wehikuł czasu: tyle do zrobienia, a tak mało czasu – skauting i początki harcerstwa [foto]
Skauting, ruch społeczny i pedagogiczny, który narodził się na ponad sto lat temu i zdobył popularność na całym świecie, w XXI wieku wciąż wychowuje pokolenia dzieci i młodzieży. 22 lutego obchodzone jest najważniejsze święto ruchu skautowego – Dzień Myśli Braterskiej. Zobaczcie na starych fotografiach początki tego ruchu na ziemiach polskich.
Oto dewiza skauta: dopóki nie jesteś martwy nie mów, żeś nieboszczyk
Kiedy na początku XX wieku pewien brytyjski żołnierz, wywiadowca i szpieg Robert Baden-Powell pisał "Aids to scouting" (Wskazówki do wywiadów) – podręcznik dla innych żołnierzy-wywiadowców, nie spodziewał się, że daje początek nowemu, ogólnoświatowemu ruchowi społecznemu.
Podręcznik zyskał popularność nie tylko wśród żołnierzy, chętnie też czytała go młodzież. Zaintrygowany autor zainteresował się wychowaniem i postanowił wyrwać młodych ludzi z zadymionych miast, pokazać im przyrodę, uzdrowić psychicznie i moralnie oraz wychować na dobrych obywateli. Zorganizował obóz dla chłopców i na podstawie długoletnich wojskowych doświadczeń i obserwacji chłopców na obozie napisał "Scouting for Boys" (Skauting dla chłopców). Książka została wydana w 1908 roku i do dzisiaj jest to podstawowy podręcznik skautowy na świecie. Łączny nakład książki na świecie szacowany jest na 100–150 mln egzemplarzy!
Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście
Rozwijanie charakteru, zdrowia i sprawności, kontakt z przyrodą, nauka przez zabawę, patriotyzm, wierność zasadom duchowym, pomoc bliźnim, odpowiedzialność za własny rozwój – to podstawowe zasady skautingu opracowane przez Powella, które porwały tysiące młodych ludzi. Skauting miał być otwarty dla wszystkich, bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. Kształtować odpowiedzialnych obywateli – członków wspólnot lokalnych, narodowych i międzynarodowych.
Początkowo skauting przeznaczony był dla chłopców, ale już w 1910 roku powstała pierwsza organizacja skautowa dziewcząt, założona przez Agnes Baden-Powell – siostrę pomysłodawcy skautingu. A w niedługim czasie Powell ożenił się z Olave St. Clair Soames, która dołączyła do pracy z jego siostrą.
W 1920 roku, na pierwszym Jamboree (międzynarodowym zlocie skautowym) Robert Baden-Powell został wybrany Naczelnym Skautem Świata. A jego żona, Olave Baden-Powell została wybrana w 1930 roku Naczelną Skautką Świata. I tak się ich tytułuje do dnia dzisiejszego. Robert Baden-Powell był również wielokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.
Zawsze patrzcie na pozytywną stronę rzeczy zamiast na tę ciemną
W 1926 roku, na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w Stanach Zjednoczonych, padła idea obchodzenia World Thinking Day (Dnia Myśli Braterskiej) – święta, które jednoczyłoby skautki z całego świata. Wybrano 22 lutego, dzień urodzin zarówno Naczelnego Skauta Świata, jak i Naczelnej Skautki Świata. Z czasem do jego obchodzenia dołączyli również skauci.
Dzień Myśli Braterskiej jest do dzisiaj świętem skautek i skautów z całego świata, niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. W tym dniu skauci składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych grup dzień jest okazją do zbiórek pieniędzy na cele charytatywne.
Być dobrym to jest coś, ale postępować dobrze to znacznie więcej
Informacje o skautingu szybko dotarły na ziemie polskie, a idea zdobyła serca polskiej młodzieży.
W 1910 roku Andrzej Małkowski, działacz Organizacji Młodzieży Niepodległościowej "Zarzewie" we Lwowie, spóźnił się na zajęcia organizowane przez organizację. W ramach kary ma za zadanie przetłumaczyć na język polski "Scouting for Boys" Powella. Pod wpływem lektury Małkowski szybko staje się entuzjastą idei skautingu i zakłada wakacyjną, kilkunastoosobową drużynę chłopców.
Niezależnie, w tym samym czasie, pod wpływem przenikających pierwszych wiadomości o rozwijającym się w Wielkiej Brytanii skautingu, w Krakowie zawiązał się "Zastęp Kruków", a w Warszawie drużyna skautowa w gimnazjum im. W. Wróblewskiego (później im. T. Czackiego). I tak idea skautingu zakiełkowała na ziemiach polskich.
Śmiejcie się, ile tylko możecie, to dobrze robi
W 1912 ukazała się polski podręcznik skautingu "Harce młodzieży polskiej" autorstwa Eugeniusza Piaseckiego i Mieczysława Schreibera. W podręczniku po raz pierwszy użyte zostało słowo "harcerz", które z czasem wyparło określenie "skaut polski". I to właśnie ten rok można by uznać za symboliczne narodziny polskiej odmiany skautingu – harcerstwa.
Drużyny skautowe i harcerskie powstawały we wszystkich trzech zaborach. Młodzież polska, wychowana w duchu pozytywistycznych idei, garnęła się do kół o charakterze sportowym, samokształceniowym czy niepodległościowym. W 1918 roku w Lublinie odbył się zjazd połączeniowy, na którym uchwalono połączenie się harcerstwa w jedną organizację – Związek Harcerstwa Polskiego.
Na ziemiach polskich powstawały i działały także inne, niezrzeszone w ZHP organizacje skautowe: żydowski Związek Skautowy im. kpt. Trumpeldora oraz Ha-Szomer Ha-Cair czy ukraiński Płast. A po odzyskaniu niepodległości działalność skautową w Polsce prowadził też Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej (YMCA).
Nie błądzi tylko ten, kto nic nie robi
W okresie międzywojennym, mimo deklarowanej apolityczności harcerstwa, ogniskowały się w nim różne polityczne i światopoglądowe spory, obecne w całym społeczeństwie. Dwa konkurujące ze sobą obozy polityczne, sanacja i endecja starały się uzyskać decydujący wpływ na harcerstwo i skupioną w nim młodzież. Choć w obliczu zagrożeń harcerze potrafili działać ponad podziałami. W 1920 roku, w czasie wojny polsko-sowieckiej, całe harcerstwo brało udział w służbie wojskowej i pomocniczej.
W II RP powstała, opracowana przez Aleksandra Kamińskiego, koncepcja ruchu zuchowego, czyli harcerstwa dla dzieci w wieku 8-11 lat. Dominowały tu proste zabawy i gry, bliższe młodszym dzieciom.
Tuż przed wybuchem II wojny światowej ZHP powołało Pogotowie Wojenne Harcerek i Pogotowie Wojenne Harcerzy. Po wrześniu 1939 roku konspiracyjna Organizacja Harcerzy przyjęła kryptonim "Szare Szeregi", a Organizacja Harcerek – "Związek Koniczyn" (od 1943 – "Bądź Gotów"). Ale ta działalność harcerzy zasługuje na oddzielną opowieść…
Więcej historycznych zdjęć organizacji skautowych i harcerskich [galeria]
Źródło: fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Biblioteki Narodowej. W tytule i śródtytułach użyte zostały wypowiedzi i sentencje Roberta Baden-Powella.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.