Społeczny wehikuł czasu: w obronie polskiego języka – Towarzystwo Czytelni Ludowych [foto]
W naszym historycznym cyklu przypominamy organizację, która w ciągu swojej blisko 60-letniej działalności założyła i prowadziła ponad 1600 polskich bibliotek.
Trudne początki
W 1872 roku, kiedy tylko pojawiły się pierwsze projekty pruskich ustaw, mających ograniczyć obecność polskiego języka w przestrzeni publicznej, w Poznaniu zawiązało się Towarzystwo Oświaty Ludowej. Postawiło sobie za cel zakładanie polskich bibliotek i rozpowszechnianie polskich książek. Niestety, Towarzystwo przetrwało tylko sześć lat – policja oskarżyła je o uprawianie agitacji politycznej, a rząd pruski rozwiązał.
W 1880 roku środowisko poznańskich oświatowców powołało do życia nową organizację – Towarzystwo Czytelni Ludowych. Jako cel działań zadeklarowano "szerzenie pożytecznych religijnych uczuć ludu podnoszących i pouczających książek polskich oraz zakładanie bibliotek ludowych".
Powstanie takiej organizacji oczywiście nie uszło uwadze pruskim władzom. Jak wspomina Towarzystwo w swojej monografii "55 lat pracy T.C.L. dla Polski 1880 - 1935":
Pierwsze lata T.C.L. to nieustanna walka z przeciwnikiem, to zaciekła obrona każdej prawie książki polskiej, każdej myśli narodowej, to ciągłe rewizje, przesłuchy, procesy i skargi. (…) Był czas, kiedy główny bibliotekarz dr. Stanisław Jerzykowski prawie co tydzień stawać musiał przed policją lub przed sędzią śledczym.
Rozkwit
Mimo prześladowań, zrobiono wiele. W pierwszym roku istnienia Towarzystwo założyło 150 bibliotek ludowych i wypożyczyło ok. 30 tysięcy polskich książek. Liczba członków stale się zwiększała, a w drugim roku działalności Towarzystwo miało już 400 współpracowników. Fundusze czerpano ze składek członkowskich, darowizn i legatów oraz z urządzania różnych imprez i zabaw ludowych.
Bilans po 25 latach działalności był już imponujący:
zdołano w pierwszem ćwierćwieczu zebrać i wydać na oświatę 30.000 Mk, a między lud rozrzucić przeszło pół miljona książek polskich.
Zakładane przez Towarzystwo biblioteki były przeważnie ulokowane w domach prywatnych, we wsiach i miasteczkach, a księgozbiory liczyły od 50 do 150 książek.
Z czasem Towarzystwo rozszerzyło działania na teren całego zaboru pruskiego – Wielkopolskę, Pomorze Zachodnie, Pomorze Gdańskie, Warmię i Mazury oraz Dolny i Górny Śląsk. Zaczęło wydawać własne czasopismo – początkowo "Czytelnia Ludowa", potem "Przegląd Oświatowy". Wydrukowało elementarz, przeznaczony do nauczania polskiego języka dzieci germanizowanych przez pruski system oświaty.
Przed wybuchem I wojny światowej Towarzystwo jest u szczytu swego rozwoju:
Towarzystwo Czytelni Ludowych staje się jakgdyby polskiem Ministerjum oświaty w zaborze pruskim.
Według sprawozdania za lata 1913/14 Towarzystwo prowadziło 1662 biblioteki, zakupiło blisko 44 tysiące książek, w jego ramach aktywnie działało 95 lokalnych komitetów.
Od wojny do wojny
Wybuch I wojny światowej wymusza zmianę sposobów działania Towarzystwa. Polskie książki, gazety i czasopisma wysyłane są na front, do szpitali, lazaretów, obozów koncentracyjnych – wszędzie tam, gdzie są żołnierze polskiej narodowości. A po odzyskaniu niepodległości Towarzystwo tworzy pierwsze w Polsce uniwersytetu ludowe, które kształcą młodzież z wiejskich terenów.
W 1923 roku Towarzystwo Czytelni Ludowych przeprowadziło ogólnopolską zbiórkę pieniędzy na swoją działalność. W województwie śląskim zebrano najwięcej. Środki zostały przeznaczone na budowę Domu Oświatowego przy ul. Francuskiej 12 w Katowicach. Budynek funkcjonuje do dzisiaj, działa w nim Biblioteka Śląska.
W 1933 roku w Poznaniu Towarzystwo uruchomiło kino, a na terenie całego kraju kursy dla pracowników i pracowniczek bibliotek.
II wojna światowa definitywnie przerywa działalność Towarzystwa. Po jej zakończeniu działacze Towarzystwa próbowali je reaktywować, jednak ówczesne władze Polski Ludowej zablokowały taką możliwość. W 1950 roku rozwiązały Towarzystwo, a jego majątek przejął Skarb Państwa.
Obecnie koła Towarzystwa Czytelni Ludowych funkcjonują w Poznaniu i Gnieźnie, reaktywowane w latach 90. XX wieku.
Więcej historycznych zdjęć Towarzystwa Czytelni Ludowych [galeria]
Źródła cytatów:
"55 lat pracy T.C.L. dla Polski 1880 - 1935 rzut oka na historję Towarzystwa Czytelni Ludowych", 1935 r., Poznań w zbiorach Biblioteki Narodowej
Źródło: fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Biblioteki Narodowej
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.