Przedsiębiorstwo społeczne - podstawowe informacje dla NGO. Zbieramy materiały
Dlaczego organizacje pozarządowe powinny interesować się ekonomią społeczną i przedsiębiorstwami społecznymi? W ostatnim tygodniu publikowaliśmy materiały, które starały się przybliżyć NGO-som przepisy ustawy o ekonomii społecznej i nowe możliwości, które wiążą się z dostępnym dla wielu organizacji statusem przedsiębiorstwa społecznego. Dziś zbieramy i przypominamy najważniejsze materiały na ten temat.
Ekonomia społeczna i działalność w formie przedsiębiorstwa społecznego może być szansą dla wielu NGO-sów. Żeby zostać przedsiębiorstwem społecznym trzeba być w pierwszej kolejności podmiotem ekonomii społecznej. Takimi podmiotami są niemal wszystkie organizacje pozarządowe.
Bycie przedsiębiorstwem społecznym z punktu widzenia formalnego może przypominać organizacjom pozarządowym bycie organizacją pożytku publicznego. OPP i PS to status nadawany przez wskazane organy. Status ten może nabyć szerszy krąg podmiotów: w przypadku przedsiębiorstwa są to PES-y, w przypadku OPP - w uproszczeniu organizacje pozarządowe. Żeby uzyskać status trzeba spełnić szereg warunków - te dla PS wskazuje oczywiście ustawa o ekonomii społecznej (te dla OPP zbiera ustawa o pożytku). Przedsiębiorstwa społeczne mają również, podobnie jak OPP, dodatkowe obowiązki. Zarówno OPP jak i PS mają też swoje przywileje - to dla nich postanawiają zarejestrować status. Oba statusy można stracić - w przypadku niewywiązywania się z obowiązków lub w momencie kiedy przestajemy spełniać wymagania opisane w ustawach.
Podstawowe informacje o przedsiębiorstwach społecznych dla NGO-sów
Chcesz dowiedzieć się jak zostaje się przedsiębiorstwem społecznym? Jakie warunki należy spełnić i jakie działania prowadzić? Zacznij od tych artykułów:
Informacje do których odsyłamy powyżej przedstawiliśmy również w innej formie. Jeśli lepiej przyswajasz wiedzę z materiałów wideo lub grafik, albo po prostu masz za mało czasu na czytanie obszernych tekstów, polecamy poniższe materiały.
INFOGRAFIKA: Status przedsiębiorstwa społecznego
Po co zostawać przedsiębiorstwem społecznym
Jak wspomnieliśmy na początku status przedsiębiorstwa społecznego może przypominać organizacjom pozarządowym status OPP. Dla części NGO-sów OPP to wyróżnik, prestiż, potwierdzenie wartości. Podobnie może być w przypadku przedsiębiorstwa społecznego. Ale OPP to również określone przywileje - analogicznie jest w przypadku przedsiębiorstw społecznych. Szukasz konkretnych korzyści z bycia przedsiębiorstwem społecznym? Zerknij do tych artykułów:
Zachęcamy też do poznania perspektywy Fundacji Synapsis, która wskazuje na kolejne powody, dla których zostaje się przedsiębiorstwem społecznym.
Oczekujemy zmiany
Ustawa o ekonomii społecznej i opisane w niej zasady dotyczące przedsiębiorstw społecznych to regulacje nowe - stosujemy je od dwóch lat. Nie są to więc jeszcze przepisy doskonałe i należy się spodziewać, że będą poprawiane. Dzięki temu mogą stać się atrakcyjniejsze. Postulują to istniejące przedsiębiorstwa społeczne. O potrzebie zmiany i konkretnych propozycjach, które już powstały przeczytasz w artykułach:
- Forum Ekonomii Społecznej. Będzie nowelizacja ustawy o ekonomii społecznej
- Co należy poprawić, żeby usprawnić funkcjonowanie sektora ekonomii społecznej
- Kolejny Zespół Parlamentarny ważny dla NGO-sów. Pierwsze posiedzenie
- Ekonomia społeczna jako narzędzie rozwoju sektora społecznego - bez szkody dla pożytku
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” realizowany jest w partnerstwie, które tworzą Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (lider), Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna, Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych, Stowarzyszenie Klon/Jawor.
ℹ️ Odwiedź nas: www.samo-es.pl
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.