8. Ogólnopolskie Forum Ekonomii Społecznej. Będzie nowelizacja ustawy o ekonomii społecznej
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło plany dotyczące nowelizacji ustawy o ekonomii społecznej. W najbliższym czasie możemy spodziewać się intensywnej dyskusji nad propozycją, która powstała w Krajowym Komitecie Rozwoju Ekonomii Społecznej.
Zapowiedź zmiany ustawy o ekonomii społecznej pojawiła się podczas 8. Ogólnopolskiego Forum Ekonomii Społecznej, 13 listopada 2024 r. Spotkanie miało miejsce w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Proponowane zmiany w ustawie o ekonomii społecznej omówił Bohdan Skrzypczak, Przewodniczący Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej (KKRES).
Propozycje zmian w ustawie o ekonomii społecznej opracowane zostały przez grupę do spraw prawnych Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej i przyjęte przez Komitet 4 listopada 2024 r. 13 listopada propozycje miały oficjalną premierę podczas Forum oraz zostały opublikowane w serwisie ekonomiaspoleczna.gov.pl (informację ze stron ministerstwa z zaproszeniem do dyskusji nad propozycjami cytujemy na dole artykułu).
Główne cele nowelizacji
Umożliwić stałe zwiększanie liczby przedsiębiorstw społecznych by stanowiły coraz większą grupę na rynku
Uczynić przedsiębiorstwo społeczne atrakcyjnym
Zwiększyć efektywność systemu wsparcia i polityk publicznych
Obszary do zmiany w ustawie o ekonomii społecznej
W opinii autorów przedstawionej propozycji najważniejsze zmiany w ustawie o ekonomii społecznej powinny koncentrować się na następujących obszarach:
1. Poszerzenie przestrzeni ekonomii społecznej i przedsiębiorczości społecznej
Zmian w tym zakresie dotyczyć powinny przede wszystkim rozszerzenia definicji ekonomii społecznej, uzupełnienia katalogu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz katalogu podmiotów ekonomii społecznej.
2. Zmiany w zasadach funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych
Modyfikacje powinny przede wszystkim ułatwić działalność podmiotów, które uzyskały status PS.
3. Reintegracja społeczna i zawodowa w przedsiębiorstwach społecznych
Przebudowa obszaru reintegracji społecznej i zawodowej realizowanej przez PS poprzez rozszerzenie definicji i zmianę zasad współfinansowania ze środków publicznych.
4. Instrumenty prawne i finansowe dla przedsiębiorstw społecznych
Zmiany powinny przyczynić się do wzmocnienie instrumentów prawnych i finansowych rozwijających funkcjonowanie PS w przestrzeni prawnej i gospodarczej, które zwiększą atrakcyjność tej formy gospodarowania;
5. Ekonomia społeczna w usługach społecznych
Nowe rozwiązania powinny zwiększyć udział ekonomii społecznej w rozwoju usług społecznych oraz w procesie ich deinstytucjonalizacji, poprzez tworzenie bardziej elastycznych mechanizmów zlecania usług społecznych oraz udział w kreowaniu tych usług w lokalnej polityce publicznej.
6. Lepsza koordynacja
Proponowane zmiany powinny poprawić koordynację działań administracji rządowej i samorządowej, przyczynić się do rozwoju infrastruktury wsparcia ekonomii społecznej oraz zwiększenia jej roli w planowaniu i realizacji zadań publicznych.
Zaproszenie do dyskusji [informacja Departamentu Ekonomii Społecznej]
Zapraszamy do zapoznania się z opracowanymi przez Krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej propozycjami zmian w ustawie o ekonomii społecznej. Przygotowany materiał jest punktem wyjścia do dyskusji o zmianach prawnych, wspierających rozwój ekonomii społecznej.
Zachęcamy także do uzupełnienia ankiety, w której będą mogli Państwo wyrazić opinie o wybranych zagadnieniach z propozycji Komitetu, a także zaproponować własne rozwiązania.
Zobacz cytowaną informację z zaproszeniem do dyskusji w serwisie ekonomiaspoleczna.gov.pl: Propozycje zmian w ustawie o ekonomii społecznej – dołącz do dyskusji!
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” realizowany jest w partnerstwie, które tworzą Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (lider), Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna, Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych, Stowarzyszenie Klon/Jawor.
ℹ️ Odwiedź nas: www.samo-es.pl
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.