Jak ma wyglądać nowelizacja ustawy o ekonomii społecznej? O poszerzeniu ustawowej definicji ekonomii społecznej o zrównoważony rozwój lokalny rozmawiamy z Janem Oleszczukiem-Zygmuntowskim, prezesem PLZ Spółdzielni (plz.pl).
PRZEJDŹ DO WYBRANEJ CZĘŚCI ROZMOWY
00:00:00 | Rozmawiamy o propozycjach do nowelizacji ustawy o ekonomii społecznej. Czy poszerzać jej przestrzeń o zrównoważony rozwój lokalny?
00:01:10 | Skąd pomysł poszerzenia definicji. Jak wygląda ekonomia społeczna w innych krajach Unii Europejskiej. Błędne zawężenie w polskiej definicji ekonomii społecznej.
00:04:43 | Czym jest zrównoważony rozwój lokalny. Przykłady obszarów i działań organizacji.
00:09:26 | Retroinnowacje: odbudowa targowiska, naprawa sprzętów, mieszkalnictwo. Zrównoważony rozwój lokalny i ekonomia społeczna - katalog otwarty.
00:14.21 | Zagrożenia i szanse na poszerzenie definicji ekonomii społecznej o zrównoważony rozwój lokalny. Znaczenie samorządów. Szansa na oszczędności budżetowe.
00:19:16 | Korzyści dla organizacji z poszerzenia definicji ekonomii społecznej o zrównoważony rozwój lokalny.
Ustawa o ekonomii społecznej – propozycje zmiany
Ekonomia społeczna w Polsce to działania w obszarze wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz realizacja usług społecznych. Tak definiuje ekonomię społeczną ustawa o ekonomii społecznej i w tych kierunkach rozwijała się ekonomia społeczna na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Czy przestrzeń ekonomii społecznej powinna być poszerzona o zrównoważony rozwój lokalny? Co to w ogóle jest ten zrównoważony rozwój i jakie działania mieszczą się w jego ramach?
Przybliżamy propozycje nowelizacji ustawy o ekonomii społecznej, które wypracował Krajowy Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej (KKRES) i przedstawił do konsultacji w listopadzie 2024 roku.
Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami KKRES
👉 Będzie nowelizacja ustawy o ekonomii społecznej
Zobacz też inne materiały dotyczące potrzeby wprowadzenia zmian w ustawie o ekonomii społecznej
👉 Co należy poprawić, żeby usprawnić funkcjonowanie sektora ekonomii społecznej
👉 Ekonomia społeczna jako narzędzie rozwoju sektora społecznego - bez szkody dla pożytku
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” realizowany jest w partnerstwie, które tworzą Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (lider), Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna, Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych, Stowarzyszenie Klon/Jawor.
ℹ️ Odwiedź nas: www.samo-es.pl
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.