Sektor ekonomii społecznej daje pracę 209 tysiącom pracowników
W Polsce mamy 104 tysiące aktywnie działających podmiotów ekonomii społecznej. Z tego ponad 102 tysiące można zaliczyć do sektora pozarządowego.
Podmioty ekonomii społecznej
Ekonomia społeczna – zgodnie z ustawą jej poświęconą – todziałalność podmiotów ekonomii społecznej na rzecz społeczności lokalnej w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej, tworzenia miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz świadczenia usług społecznych, realizowaną w formie działalności gospodarczej, działalności pożytku publicznego i innej działalności o charakterze odpłatnym.
Podmiotem ekonomii społecznej – również zgodnie z tą ustawą – są:
- spółdzielnie socjalne,
- warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej,
- centra integracji społecznej i kluby integracji społecznej,
- spółdzielnie pracy, w tym spółdzielnie inwalidów i spółdzielnie niewidomych, oraz spółdzielnie produkcji rolnej,
- organizacje pozarządowe.
Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mamy w Polsce 104 000 aktywnie działających podmiotów ekonomii społecznej, z czego ponad 102 tysiące to organizacje pozarządowe (w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie).
Sektor ekonomii społecznej daje pracę 209 tys. pracowników, z czego 26 tys. to pracownicy zagrożeni marginalizacją.
20% podmiotów ekonomii społecznej prowadzi działalność gospodarczą lub odpłatną.
Produkcja gospodarki społecznej to niemal 3% w relacji do PKB, w tym prawie 1% to produkcja globalna wolontariatu bezpośredniego.
Przedsiębiorstwa społeczne
Część podmiotów ekonomii społecznej jest także zarejestrowanymi przedsiębiorstwami społecznymi (PS).
Status przedsiębiorstwa społecznego może uzyskać podmiot ekonomii społecznej, który spełnia kilka warunków, opisanych w Ustawie o ekonomii społecznej:
- prowadzi działalność odpłatną pożytku publicznego, działalność gospodarczą, inną działalność o charakterze odpłatnym (art. 3. ust. 1.)
- prowadzona działalność służy rozwojowi lokalnemu i ma na celu reintegrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub realizację usług społecznych (art. 4. ust. 1.)
- działania z zakresu reintegracji społecznej i zawodowej realizowane na rzecz osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie społecznym nie są wykonywane w ramach działalności gospodarczej (art. 4. ust. 2.)
- zatrudnia co najmniej 3 osoby na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 5. ust. 1.)
W Polsce mamy 1100 zarejestrowanych przedsiębiorstw społecznych, a kolejne ponad 5000 podmiotów ekonomii społecznej spełnia wymogi przedsiębiorstwa społecznego.
Najwięcej PS mamy w województwie podkarpackim i śląskim - najmniej w podlaskim.
Przedsiębiorstwa społeczne mają 13,6 tys. pracowników, z czego 2,2 tys. to osoby zagrożone marginalizacją
41% PS łączy usługi społeczne z reintegracją.
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” realizowany jest w partnerstwie, które tworzą Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (lider), Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna, Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych, Stowarzyszenie Klon/Jawor.
ℹ️ Odwiedź nas: www.samo-es.pl
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.