Ruszyła specjalna strona Banku Gospodarstwa Krajowego przeznaczona dla podmiotów ekonomii społecznej. Są tam prezentowane różne formy wsparcia finansowego, które można wykorzystać zarówno na inwestycje, jak i utrzymanie płynności finansowej. Są to pożyczki z finansowaniem krajowym lub unijnym oraz poręczenia.
Z końcem listopada skupiamy Waszą uwagę na ustawie o ekonomii społecznej i zawartych w niej przepisach dotyczących przedsiębiorstw społecznych. Prezentowaliśmy już opis systemu wsparcia dla przedsiębiorstw społecznych. W tym kontekście chcemy Wam także pokazać możliwości wsparcia oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.👇
Tam zdobędziesz szczegółowe informacje o pożyczkach na start dla nowych podmiotów ekonomii społecznej, o pożyczkach płynnościowych i misyjnych, a także przeznaczonych na rozwój dla podmiotów działających dłużej niż 12 miesięcy. Środki te umożliwiają np. zakup środków trwałych, rozwój zatrudnienia, szkolenia pracowników, poprawę jakości świadczonych usług czy też nowe inwestycje. Natomiast pożyczka misyjna umożliwia wsparcie osób, które uciekły z Ukrainy (w przypadku PES, których działalność jest zgodna z celem pożyczki) oraz na stworzenie miejsc pracy dla osób pochodzących z Ukrainy. Ze względu na to, że stopa oprocentowania jest korzystna, ta forma pozyskania kapitału może być atrakcyjna zarówno dla nowych, jak i już działających dłużej niż 12 miesięcy podmiotów.
Jasno i precyzyjnie opisane zasady korzystania z tych różnych form wsparcia pozwolą podjąć wstępną decyzję o ubieganie się o taki lub inny rodzaj pomocy finansowej. Podmioty, które chcą konkurować na lokalnym rynku i startują np. w przetargach ogłaszanych przez samorządy lokalne mogą skorzystać z poręczenia, zabezpieczenia m.in. na pokrycie wadiów oraz gwarancji należytego wykonania umowy.
Chcesz dowiedzieć więcej odwiedź stronę „Wsparcie podmiotów ekonomii społecznej”.
Wsparcie i inspiracje
W serwisie można także znaleźć listę Partnerów Finansujących wraz z numerami telefonów i adresami e-mailowymi, co od razu ułatwia nawiązanie kontaktu. Partnerzy przekażą wszelkie szczegóły dotyczące poszczególnych instrumentów oraz dokładną listą wymaganych dokumentów.
Na stronie można także zapoznać się z historiami podmiotów ekonomii społecznej, które opowiadają o swojej działalności oraz o przykładach wykorzystania wspomnianych instrumentów finansowych.
Wsparcie przeznaczona jest dla podmiotów ekonomii społecznej, w tym m.in. dla:
· organizacji pozarządowych (NGO),
· spółdzielni socjalnych, spółdzielni pracy,
· Centrów Integracji Społecznej (CIS) i Klubów Integracji Społecznej (KIS),
· Zakładów Aktywności Zawodowej (ZAZ) i Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ),
· spółek non-profit, klubów sportowych, podmiotów kościelnych.
Warto się zapoznać z tymi formami wsparcia finansowego, tym bardziej, że jak podkreślił Piotr Krasuski, dyrektor Departament Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, jest 180 mln do rozdysponowania i to na dobrych warunkach z niskim oprocentowaniem, a część zobowiązań może być umarzana.
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” realizowany jest w partnerstwie, które tworzą Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (lider), Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna, Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych, Stowarzyszenie Klon/Jawor.
ℹ️ Odwiedź nas: www.samo-es.pl
Projekt "SAMO-ES – Samoorganizacja jako odpowiedź na wyzwania społeczne"otwiera się w nowej karcie jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.