Polecamy! Rozszerzony raport „Kondycja organizacji pozarządowych 2021”
Patrzysz szerzej i interesuje Cię jak zmienia się środowisko, w którym działasz? Poznaj aktualne dane o polskim sektorze społecznym! Pobierz rozszerzoną wersję raportu z badania „Kondycja organizacji pozarządowych 2021”. Znajdziesz w nim: pogłębione analizy, komentarze ekspertów i ekspertek, infografiki i przekrojowe wnioski na temat bieżącej sytuacji stowarzyszeń i fundacji w Polsce.
Wejdź na stronę https://kondycja.ngo.pl i pobierz poszerzoną wersję raportu z pogłębionymi analizami i komentarzami eksperckimi z badania „Kondycja organizacji pozarządowych 2021”.
W Polsce jest ponad 100 tys. organizacji społecznych. Jako Stowarzyszenie Klon/Jawor od 20 lat prowadzimy regularne badania organizacji i przyglądamy się temu, jak zmienia się sektor społeczny w Polsce. Jest nam bardzo miło, że możemy podzielić się z Tobą wynikami 9. edycji badania „Kondycja organizacji pozarządowych”, które zawarłyśmy w rozszerzonym raporcie.
Badanie było przeprowadzone pomiędzy październikiem 2021 a styczniem 2022 roku, na reprezentatywnej próbie 1200 stowarzyszeń i fundacji. W najnowszym raporcie wracamy do wielu zagadnień poruszanych w poprzednich edycjach, takich jak: sytuacja finansowa organizacji pozarządowych, ich kapitał ludzki, aktualne problemy i potrzebach, współpraca z otoczeniem czy opinie na temat sektora i bieżącej sytuacji społeczno-politycznej. Pojawiają się też jednak nowe wątki, przede wszystkim związane z wpływem pandemii na stowarzyszenia i fundacje, ale również infografiki, przekrojowe wnioski z badań z 20-letniej perspektywy oraz komentarze ekspertów i ekspertek z sektora.
Jaka jest kondycja NGO w Polsce?
Najczęściej przedstawiciele i przedstawicielki sektora ocenili ogólną kondycję swojej organizacji w 2020 roku jako „dobrą”. Gdyby użyć szkolnej skali to co najwyżej „dostateczną” ocenę swojej kondycji wystawia 39% organizacji, a 30% widzi ją jako „bardzo dobrą” lub „celującą”. Ale co to właściwie oznacza?
Tak zróżnicowane opinie na temat sytuacji organizacji wśród liderek i liderów odzwierciedlają zróżnicowanie całego sektora, gdyż dla jednych organizacji wszystko układa się „celująco”, a w tym samym czasie inne stowarzyszenia czy fundacje są praktycznie w likwidacji i czują, że ich stan odzwierciedla ocena „niedostateczna”. Nie da się bowiem czytać wyników badania „Kondycja organizacji pozarządowych 2021” przez pryzmat jednej danej czy przeciętnej organizacji. Organizacje pozarządowe w Polsce są małe i duże, opierają się na pracy społecznej lub pracy płatnej, składają się z kilku lub z kilkuset osób, nie mają żadnych budżetów na działania lub dysponują milionami złotych rocznie.
O tym wszystkim piszemy w poszerzonym raporcie „Kondycja organizacji pozarządowych 2021”. Staramy się w nim uwzględnić zarówno zróżnicowanie organizacji, jak i opisać najróżniejsze aspekty ich funkcjonowania. To solidna dawka wiedzy o polskim sektorze społecznym, która pozwoli Ci poznać go lepiej i zrozumieć jego różnorodność. Liczymy, że atrakcyjne opracowanie graficznie uprzyjemni jego lekturę, a i użyteczna forma raportu ułatwi korzystanie z zawartych w nim treści.
Zapraszamy do lektury!
Wejdź na stronę https://kondycja.ngo.pl i pobierz poszerzoną wersję raportu z pogłębionymi analizami i komentarzami eksperckimi z badania „Kondycja organizacji pozarządowych 2021”.
Badanie „Kondycja organizacji pozarządowych 2021” jest realizowane dzięki wsparciu: Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Fundacji im. Stefana Batorego, Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.