Początek roku kalendarzowego skłania do refleksji nad tym, co wydarzyło się przez ostatnie 12 miesięcy. I prowokuje do myślenia o tym, co nas czeka. Poprosiliśmy aktywistów i aktywistki, ekspertów i ekspertki, którzy byli obecni na łamach portalu ngo.pl w 2022 roku o podzielenie się z naszymi czytelnikami i czytelniczkami swoimi przemyśleniami. Jak było w 2022 roku? Z czym wchodzimy w 2023?
W 2022 wkraczaliśmy jako w trzeci rok od wybuchu pandemii. Nieco z nią oswojeni, nieco przygotowani na kryzys gospodarczy, który za sobą pociągnęła, coraz bardziej świadomi różnorodnych konsekwencji społecznych wywołanych przez rozprzestrzeniającego się na świecie wirusa. Wiadomo – czasy trudne, ale że drobnoustroje chorobotwórcze zostały jednak opanowane, można było myśleć o powrocie do „normalności”.
Nie długo jednak. Już pod koniec lutego jako społeczeństwo musieliśmy się zmierzyć z wyzwaniem, które na wiele miesięcy opisało i nadal opisuje naszą rzeczywistość. Wojna w Ukrainie z jednej strony pokazała, jak bardzo (i niespodziewanie?) umiemy być solidarni, jak bardzo jesteśmy gotowi zaangażować się w pomoc zaatakowanemu sąsiadowi, a z drugiej – jak brakuje systemowych rozwiązań i systemowego myślenia w sytuacjach tak kryzysowych.
Na początku roku był umiarkowany optymizm
Konsekwencje społeczne wynikające z pandemii i z wojny w Ukrainie odczuwaliśmy w 2022 roku w wielu dziedzinach. Oczywiste jest, że dotknęły także organizacje pozarządowe – jeśli nie bezpośrednio, to poprzez ich podopiecznych i podopieczne, odbiorców i odbiorczynie działań.
Z badania Kondycja organizacji pozarządowych 2021 przygotowanego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor wynika, że z powodu pandemii sytuacja 66% aktywnych się pogorszyła, 50% organizacji zawiesiło istotną część działań na co najmniej pół roku, a 38% organizacji podjęło nowe działania, tj. takie, których wcześniej nie prowadziły.
Mimo wielu trudności, organizacje badane w 2021 r. patrzyły w przyszłość z umiarkowanym optymizmem: 36% organizacji oczekiwało poprawy warunków do działania w 2022 roku. Taka sama część organizacji uważała, że nic się nie zmieni w porównaniu do poprzedniego roku, a 18% spodziewało się pogorszenia sytuacji.
I co z niego zostało?
Nie mamy twardych danych na temat tego, jak wojna w Ukrainie wpłynęła na sytuację organizacji, ale zwykła obserwacja podpowiada, że prawdopodobnie zwiększyła się liczba tych podejmujących działania, którymi do tej pory się nie zajmowały. Być może zwiększy się liczba także tych, które zawieszą swoje działania – tym razem nie dlatego, że nie mają kontaktu z ich odbiorcami, ale dlatego, że koszty prowadzenia działań będą nie do udźwignięcia.
Ale przecież nie tylko te dwa globalne wydarzenia determinowały działania organizacji, aktywistów i aktywistek w Polsce.
Nasi autorzy i autorki dzielą się z Wami swoimi refleksjami
Poprosiliśmy osoby, które w 2022 r. gościły na łamach portalu ngo.pl, aby podzieliły się z Wami – naszymi czytelniczkami i czytelnikami – swoimi refleksjami: z czym kończą 2022 rok, z czym wchodzą w 2023.
Nasz wybór padł na tych, którzy – z naszego punktu widzenia – zajmują się tematami najbardziej obecnymi w debacie publicznej, jeśli chodzi o sprawy związane z działaniami społecznymi i organizacjami pozarządowymi. Przyjrzymy się więc 2022 z perspektywy edukacji, praw człowieka, standardów demokracji, klimatu, pomocy społecznej, młodzieży. Zobaczymy też, jakie wyzwania w tych dziedzinach niesie nam 2023.
Zapraszamy do komentowania
Uważacie, że warto przyjrzeć się innym tematom? A może w tych przez nas wybranych zwrócić uwagę na inne zagadnienia? Może macie odmienną ocenę wydarzeń niż ta prezentowana przez naszych autorów i autorki? Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami i przemyśleniami.
Na komentarze (do 2 tys. znaków; wraz z krótką notką biograficzną i zdjęciem autora lub autorki) czekamy pod adresem redakcja@portal.ngo.pl.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.