2022/2023. Jak było? Jak będzie? Joanna Sadzik: Niepewność, co znowu…
Nie doraźne łatanie dziur, a rzetelne rozwiązywanie problemów, myślenie o Polsce dalej niż do kolejnych wyborów. To marzenie Joanny Sadzik, prezeski Stowarzyszenia Wiosna, kolejnej uczestniczki cyklu „2022/2023. Jak było? Jak będzie?”.
W styczniu 2023 r. poprosiliśmy aktywistów i aktywistki, ekspertów i ekspertki, którzy byli obecni na łamach portalu ngo.pl w 2022 roku o podzielenie się z naszymi czytelnikami i czytelniczkami swoimi przemyśleniami. Jak było w 2022 roku? Z czym wchodzimy w 2023?
A może na przełomie 2022 i 2023 roku warto zwrócić uwagę na inne zagadnienia? Może macie odmienną ocenę wydarzeń niż ta prezentowana przez naszych autorów i autorki? Zapraszamy do dzielenia się swoimi refleksjami.
Na komentarze (do 2 tys. znaków; wraz z krótką notką biograficzną i zdjęciem autora lub autorki) czekamy pod adresem redakcja@portal.ngo.pl.
Lex Czarnek 1.0, 2.0
„Zadaniem szkoły jest walka z wykluczeniem i to szkoła powinna być przestrzenią, gdzie każde dziecko jest zauważone i udzielana jest mu pomoc przez zatrudnioną tam kadrę pedagogiczną” – pismo o tej treści otrzymaliśmy z Ministerstwa Edukacji w odpowiedzi na próbę ustalenia, jakie będą skutki nowej ustawy dla Wiosny. W naszym programie Akademia Przyszłości wolontariusz raz w tygodniu, w szkole, spotyka się z dzieckiem, które w siebie nie wierzy, ma niską samoocenę, często mówi jak ośmioletni Kacper: „jestem zerem”. Są szkoły, z którymi współpracujemy od dwudziestu lat. Wspólnie zastanawialiśmy się jak to będzie, gdy znikniemy z ponad dwustu szkół w Polsce z dnia na dzień. List potwierdził obawy.
Otrzymaliśmy go w ostatnich dniach marca, kiedy wiadomo było, że problemy będą tylko rosły. Że do szkół trafią setki tysięcy dzieci niosących trudne historie, kiedy każdy przytomny człowiek wiedział, że wszystkie ręce na pokład. I kiedy straciliśmy nadzieję, na uporządkowane, systemowe działania.
Tak, to jest zadanie szkoły. A jak szkoła ma to zrobić?
W nowym roku szkolnym blisko 10 procent uczestników w Akademii, to dzieci z Ukrainy.
Czekamy ze złością na pojawienie się lex Czarnek 3.0. I wiemy, że łatwo pomagać nie będzie.
Eskalacja wojny w Ukrainie
Pokazała kolejny zryw Polaków. Powtarzały się pytania (jak na początku pandemii), czy ludzie tę oddolną moc utrzymają? Na ile ona wystarczy? Byliśmy obecni na granicy od pierwszych godzin – jedzenie, ubrania, pomoc w organizowaniu przejazdów, punkty noclegowe. A w końcu, w odpowiedzi na brak systemowości, porządku, i niezgodę na wypalenie wolontariuszy – specjalna edycja Szlachetnej – Solidarna Paczka latem. A potem, dzięki naszym partnerom, wsparcie dla ponad czterdziestu organizacji pozarządowych z całej Polski.
Ogromne poczucie niesprawiedliwości – pomagamy tak ochoczo tym, którzy uciekają przed wojną, tylko jedną z wojen. Tym, którzy uciekają przed wojną, prześladowaniem, przez tę „złą” granicę, nie.
To nie jest w porządku, że po Szlachetnej Paczce dostaliśmy podziękowania, że nie pomagamy tylko „swoim”, że pomoc dostały też osoby uchodźcze z Afganistanu, Iraku, Czeczenii.
Raport o biedzie 2022
Bieda zaczyna się w barze mlecznym, gdy ktoś zamawia pół pomidorowej, bo porcja podrożała o 60 groszy. Mamy więcej osób żyjących w ubóstwie. W roku dwucyfrowej inflacji to nie odkrycie. Osoby najbiedniejsze wkładają do swojego koszyka chleb, który podrożał o 30%, ceny wynajmu mieszkania w Krakowie czy Warszawie średnio ponad 30%. Nie będzie lepiej, łatwiej w kolejnym roku.
Osoby, które do tej pory dzieliły się tym, co miały, też biednieją.
W tym roku walczyliśmy do ostatniego dnia, żeby każda rodzina włączona do Szlachetnej Paczki otrzymała pomoc. Było dużo trudniej niż rok temu.
Ogólnopolski Panel Obywatelski o kosztach energii
Rosnące koszty energii to gorący temat przez cały ten rok. Tworząca wydarzenie Stocznia zaprosiła Szlachetną Paczkę jako jeden z głosów eksperckich, mogący pomóc panelistom. Okazało się, że losowo wybrani Polki i Polacy potrafią ze sobą rozmawiać, korzystając z wiedzy eksperckiej w demokratyczny sposób wypracowali rozwiązania. Między innymi stworzenie długoletniej strategii działań.
Marzenie na ten rok?
Długofalowa, przemyślana, konsultowana z ekspertami strategia działań w obszarach edukacji, wykluczenia, ubóstwa, migracji, itd.
Nie doraźne łatanie dziur, a rzetelne rozwiązywanie problemów, myślenie o Polsce dalej niż do kolejnych wyborów.
Joanna Sadzik – trenerka, menedżerka. Prezeska zarządu i dyrektorka zarządzająca Stowarzyszenia WIOSNA. Współtworzy i wdraża merytorykę pracy z beneficjentami projektów społecznych, współtworzy rozwiązania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.
Źródło: informacja własna ngo.pl