„Kondycja organizacji pozarządowych” to największe w Polsce badanie organizacji pozarządowych, które Stowarzyszenie Klon/Jawor prowadzi od 20 lat. W czerwcu wydaliśmy raport z 9. edycji badania, więc na świeżo rozmawialiśmy o jego wynikach. W spotkaniu wzięły udział badaczki z zespołu Badań Klon/Jawor, autorki raportu, które przedstawiły 6 kluczowych wniosków z badania. Zobacz nagrania LIVE ngo.pl!
Poszerzony raport z badania możecie pobrać bezpłatnie na stronie https://kondycja.ngo.pl, lecz podczas spotkania pogłębiamy wątki z publikacji i omawiamy dla Was kluczowe zagadnieniach z raportu. Zobacz nagranie jeśli:
- patrzysz szerzej i interesuje Cię jak zmienia się środowisko społeczne,
- chcesz poznać najważniejsze trendy sektora społecznego w Polsce,
- chcesz usłyszeć o najważniejszych wyzwaniach stojących przed NGO w Polsce,
- chcesz dowiedzieć się, jak badaczki z Klon/Jawor interpretują obserwowane zjawiska sektora społecznego.
Transmisja #ngoplLIVE była tłumaczona na Polski Język Migowy. Zapraszamy do obejrzenia nagrania!
PRZEJDŹ DO WYBRANEJ CZĘŚCI SPOTKANIA
00:00:00 Przywitanie, przedstawienie ekspertek, wprowadzenie w temat i formułę spotkania
00:06:00 1 kluczowy wniosek z badania: Pandemia zwiększyła nierówności zasobów w sektorze
00:08:40 Z czego wynika rozwarstwienie w sektorze? Jak ma się rozwarstwienie do zróżnicowania w sektorze? Jakie konsekwencje mają nierówności między organizacjami dla całego sektora społecznego? Jak rozwarstwienie jest powiązane z pandemią?
00:15:50 2 kluczowy wniosek z badania: Temat ekologii staje się coraz ważniejszy dla organizacji
00:20:05 Czy zainteresowanie ekologią w sektorze z większej dostępności funduszy na takie cele?
00:22:15 3 kluczowy wniosek z badania: Zmiany w obszarze współpracy finansowej organizacji i samorządu
00:32:33 Jak wygląda współpraca organizacji z samorządami lokalnymi? Jak pandemia wpłynęła na tą współpracę? Jak wygląda proporcja między środkami finansowymi samorządowymi i rządowymi w sektorze?
00:38:05 4 kluczowy wniosek z badania: Praca odpłatna staje się odpowiedzią na kryzys zaangażowania społecznego
00:41:20 Jak wygląda proporcja między zaangażowaniem społecznym i pracą odpłatną działaczy i działaczek NGO? Jakie są warunki pracy w sektorze? Jakie rodzaje umów są oferowane pracownikom i pracowniczkom?
00:45:20 5 kluczowy wniosek z badania: Coraz mniej działań rzeczniczych w sektorze
00:52:45 Kto angażuje się w działania rzecznicze? Czy występuje wypalenie liderek i liderów organizacji rzeczniczych? Jak organizacje rzecznicze są widoczne w przestrzeni publicznej?
00:55:20 Sektor społeczny jest podzielony w opiniach na temat sytuacji społeczno-politycznej - 6 kluczowy wniosek z badania
01:00:20 Czy rozwarstwienie światopoglądowe w sektorze to nowe zjawisko?
01:02:30 Pytania i komentarze od uczestniczek i uczestników spotkania: Czy widać wzrost w zainteresowaniu prawami kobiet wśród organizacji? Czy w związku z pandemią i pracą zdalną wzrosły wydatki NGO na technologię? Jak wygląda średnia wieku osób działających w organizacjach?
01:08:00 Zakończenie
DLACZEGO WARTO OBEJRZEĆ NAGRANIE?
Z nagrania #ngoplLIVE dowiesz się:
- na ile pandemia zwiększyła nierówności zasobów w sektorze NGO,
- jak zmienia się współpraca NGO z samorządem,
- jakie obserwujemy zmiany w finansowaniu NGO,
- na ile NGO zajmują się dziś tematem ekologii i uwzględniają w swoich działania wyzwania związane z ekologią.
O ekspertkach
Ekspertkami podczas #ngoplLIVE były:
Julia Bednarek – socjolożka, badaczka społeczna i aktywistka. Do zespołu badań Stowarzyszenia Klon/Jawor dołączyła w listopadzie 2021 roku i badanie “Kondycja organizacji pozarządowych 2021” było jej pierwszym badaniem o tej tematyce. Wcześniej pracowała dla różnych organizacji społecznych, zajmując się problematyką migracji, społeczności lokalnych, a także edukacją samorządową i wielokulturową.
Beata Charycka – badaczka Stowarzyszenia Klon/Jawor od 2015 roku, była zaangażowana w realizację trzech edycji badania “Kondycja organizacji pozarządowych” oraz wielu innych projektów Badań Klon/Jawor, np. badanie NGO w pandemii, badania wizerunku organizacji pozarządowych. Redaktora serwisu fakty.ngo.pl.
Marta Gumkowska – socjolożka i badaczka od lat związana z polskim sektorem pozarządowym. Koordynatorka Programu Badań Klon/Jawor, odpowiedzialna za przygotowanie, realizację i podsumowanie badań sektora pozarządowego. Autorka wielu analiz, raportów i artykułów na temat kondycji organizacji pozarządowych, ich współpracy z administracją publiczną czy biznesem, a także aktywności obywatelskiej Polek i Polaków.
Spotkanie poprowadził Rafał Kowalski, redaktor serwisu poradnik.ngo.pl.
Na zachętę: O wyzwaniach sektora społecznego w Polsce
Z badań Stowarzyszenia Klon/jawor "Kondycja organizacji pozarządowych 2021" wynika, że pogłębia się rozwarstwienie sektora społecznego w Polsce. Marta Gumkowska z zespołu Badań Klon/Jawor opowiada, czym się to przejawia i z czego wynika.
Jak jest w Waszej organizacji, jeśli chodzi o formalności związane z prowadzeniem NGO? Problem, który uwidaczniają badania omawia Julia Bednarek z zespołu Badań Klon/Jawor.
POD LUPĄ NGO.PL to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami, które zebraliśmy podczas jego ósmej odsłony: „Jacy jesteśmy? Kondycja III sektora”.
Pobierz PDF, przeczytaj wygodnie artykuły z cyklu „Pod lupą ngo.pl”
Poznaj wcześniejsze odsłony cyklu „Pod lupą ngo.pl”:
Pod lupą ngo.pl: Style zarządzania
Pod lupą ngo.pl: Organizacje wobec pandemii
Pod lupą ngo.pl: Praca wzbogaca? O pracy w NGO
Pod lupą ngo.pl: Jak Polki i Polacy widzą organizacje społeczne?
Pod lupą ngo.pl: Rok w pandemii
Pod lupą ngo.pl: Wieś, obywatele, działanie
Pod lupą ngo.pl: Postfilantropia? Jak pomagamy w XXI wieku
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.