„Kondycja organizacji pozarządowych 2021” to największe w Polsce badania organizacji pozarządowych, które Stowarzyszenie Klon/Jawor prowadzi od 20 lat. Jak wyglądają jego kulisy? Czego dowiedzieliśmy się o fundacjach i stowarzyszeniach z najnowszego badania? Jak możesz wykorzystać wyniki badania do celów swojej organizacji?
Podczas marcowego #ngoplLIVE rozmawialiśmy o najnowszym badaniu „Kondycja organizacji pozarządowych 2021” – o tym, jak badamy NGO-sy, co nas w ich „życiu” najbardziej interesuje, co zaskakuje, a co nie zmienia się od lat.
„Kondycja NGO w Polsce. Wyniki i kulisy badania”. Obejrzyjcie nagranie #ngoplLIVE!
Spotkanie było tłumaczone na żywo na Polski Język Migowy.
PRZEJDŹ DO WYBRANEJ CZĘŚCI NAGRANIA
00:00 Przywitanie, przedstawienie ekspertek, wprowadzenie w temat
06:00 Co dla III sektora oznaczają badania? Jaką „sprawczość” ma mają badania – wyniki badań? Jak potrafią wpłynąć na rzeczywistość? Kto interesuje się badaniami?
14:00 Początki badania Kondycja organizacji pozarządowych, jak to się wszystko zaczęło. Co się zmienia w badaniu? Jakie znaczenie ma prowadzenie regularnych badań organizacji pozarządowych?
21:57 Badania „na zamówienie” – oferta badań
25:05 Jak się robi badanie? Ile organizacji jest badanych w Kondycji? Kogo badamy?
33:30 Podstawowe wnioski z badania (m.in. budżety organizacji, zatrudnianie w organizacjach). O raportach - które są już gotowe, a które w przygotowaniu? Co znajdziemy w raportach?
44:25 Jakie wyniki z najnowszej Kondycji najbardziej zaskoczyły ekspertki?
45:07 Które badanie Kondycji najbardziej utkwiło w pamięci? Czy zespół badań prowadzi jakieś ciekawsze badania niż Kondycja? Czy zespół myśli już o kolejnym badaniu?
55:47 Wpływ trudnych sytuacji (pandemia, wojna w Ukrainie) na badania
1:00:20 Zakończenie
DLACZEGO WARTO ZOBACZYĆ NAGRANIE?
Najważniejsze dane z badania znajdziecie w raporcie dostępnym bezpłatnie na stronie https://kondycja.ngo.pl/, a jeszcze więcej pogłębionych analiz poznacie w rozszerzonej wersji raportu, która jest opracowywana. Dlatego podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, czego w publikacjach nie ma.
Z nagrania #ngoplLIVE dowiesz się:
- dlaczego od tak wielu lat badamy NGO-sy i dlaczego nie zamierzamy przestać
- dlaczego musimy wysłać ok. 40.000 maili, żeby zebrać 1.200 ankiet
- kto tworzy zespół, który bada NGO-sy, jakie są wyzwania z którymi styka się przed, w trakcie i po badaniu
- jakimi sposobami badamy fundacje i stowarzyszenia w Polsce
- jaki wpływ na sektor społeczny mają wydarzenia takie jak pandemia czy – ostatnio – wojna w Ukrainie.
O EKSPERTKACH
Ekspertkami podczas #ngoplLIVE były:
Julia Bednarek – socjolożka, badaczka społeczna i aktywistka. Do zespołu badań Stowarzyszenia Klon/Jawor dołączyła w listopadzie 2021 roku i badanie “Kondycja organizacji pozarządowych 2021” było jej pierwszym badaniem o tej tematyce. Wcześniej pracowała dla różnych organizacji społecznych, zajmując się problematyką migracji, społeczności lokalnych, a także edukacją samorządową i wielokulturową.
Beata Charycka – badaczka Stowarzyszenia Klon/Jawor od 2015 roku, była zaangażowana w realizację trzech edycji badania “Kondycja organizacji pozarządowych” oraz wielu innych projektów Badań Klon/Jawor, np. badanie NGO w pandemii, badania wizerunku organizacji pozarządowych. Redaktora serwisu fakty.ngo.pl.
Marta Gumkowska – socjolożka i badaczka od lat związana z polskim sektorem pozarządowym. Koordynatorka Programu Badań Klon/Jawor, odpowiedzialna za przygotowanie, realizację i podsumowanie badań sektora pozarządowego. Autorka wielu analiz, raportów i artykułów na temat kondycji organizacji pozarządowych, ich współpracy z administracją publiczną czy biznesem, a także aktywności obywatelskiej Polek i Polaków.
Spotkanie poprowadził Rafał Kowalski, redaktor serwisu poradnik.ngo.pl.
To nie żart, pracujemy nad kolejnym raportem! Analizujemy dane, zbieramy komentarze, żeby już niedługo podzielić się rozszerzonym raportem
— ngo.pl (@ngopl) April 1, 2022
Kondycja organizacji pozarządowych 2021
Tymczasem poznajcie najważniejsze fakty o NGO w PL https://t.co/Q3c0knEiXP#ngoKondycja #ngoFakty pic.twitter.com/hM2o4byrxt
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.