Pod lupą. Jacy jesteśmy? Kondycja III sektora. Organizacje wagi piórkowej, średniej i ciężkiej
Dane o kondycji finansowej stowarzyszeń i fundacji świadczą o postępującym w wyniku pandemii rozwarstwieniu organizacji. Posługując się metaforą z obszaru sztuk walki – sektor pozarządowy składa się z „zawodników różnej wagi”.
POD LUPĄ NGO.PLto cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych. Zapraszamy na jego ósmą odsłonę: „Jacy jesteśmy? Kondycja III sektora”.
W tekście Kondycja organizacji pozarządowych 2021: 5 faktów o sytuacji finansowej organizacji przedstawiliśmy najnowsze dane na temat zasobów finansowych organizacji. Obraz nie napawa optymizmem – w porównaniu do 2017 roku spadły przeciętne przychody, a także zmniejszył się udział organizacji posiadających rezerwy finansowe. Z deklaracji stowarzyszeń i fundacji wynika, że istotnym czynnikiem wpływającym na pogorszenie ich sytuacji finansowej była pandemia, której negatywne skutki dotknęły szczególnie organizacje o mniejszych zasobach. Dlatego kluczowe wydaje się obecnie pytanie, czy pandemia stanie się czynnikiem przyspieszającym i zwiększającym rozwarstwienie sektora.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę kondycja.ngo.pl i pobierz poszerzoną wersję raportu z pogłębionymi analizami i komentarzami eksperckimi z badania „Kondycja organizacji pozarządowych 2021”.
Indeks poziomu zasobności organizacji
Aby lepiej zrozumieć zróżnicowanie organizacji pod względem finansowych i materialnych zasobów na podstawie danych z badania „Kondycja organizacji pozarządowych 2021”, stworzyłyśmy Indeks zasobów organizacji. Poza wielkością przychodów zostały w nim uwzględnione dane dotyczące źródeł przychodów, majątku, posiadanego sprzętu, zatrudniania pracowników, a także subiektywnej oceny własnej sytuacji finansowej oraz stanu wyposażenia dokonanych przez organizację.
Konstrukcja Indeksu zasobów organizacji
- Uwzględnione w Indeksie wskaźniki:
a. wysokość przychodów w 2020 roku
b. liczba typów źródeł przychodu
c. posiadanie i wielkość rezerw finansowych
d. fakt płacenia za pracę na rzecz organizacji oraz posiadanie stałego zespołu pracowników
e. posiadanie/ dysponowanie biurem lub lokalem
f. posiadanie co najmniej jednego komputera
g. subiektywna ocena własnej sytuacji finansowej oraz stanu i poziomu wyposażenia (dokonana przez organizację)
2. Skala ocen możliwa do uzyskania: 0 punktów (najniższy poziom zasobów) do 11 punktów (najwyższy poziom zasobów).
Celowo w Indeksie nie zostały uwzględnione inne ważne dla funkcjonowania organizacji zasoby, takie jak aktywne członkinie i członkowie oraz zaangażowane wolontariuszki i wolontariusze (świadczące o skali zakorzenienia społecznego), a także liczba partnerów czy przynależność do sieci. Uznałyśmy, że lepiej skoncentrować się na tym, jak organizacje różnicują się ze względu na zasoby materialne i finansowe. Analiza wyróżnionych na podstawie Indeksu typów organizacji pozwoli sprawdzić, z jakimi innymi cechami współwystępują różnice w poziomie majętności.
Zawodnicy różnej wagi
Pierwszy rzut oka na rozkład wyników Indeksu zasobów organizacji wystarczy, żeby zauważyć, że jest on „pochylony” w stronę niższych wartości. Co piąta organizacja (21%) zdobyła zero lub jeden punkt (co odpowiada najniższemu poziomowi zasobów), podczas gdy na drugim krańcu skali jedenaście lub dziesięć punktów (odpowiadające największym zasobom) zyskało tylko 5% stowarzyszeń i fundacji.
Przewagę organizacji o najniższych zasobach nad tymi o najwyższych widać jeszcze lepiej, kiedy na podstawie liczby punktów otrzymanych w Indeksie wyróżnimy trzy grupy stowarzyszeń i fundacji. Trzymając się metafory bokserskiej, można je nazwać: organizacjami wagi piórkowej (od 0 do 3 punktów), organizacjami wagi średniej (od 4 do 7 punktów) i organizacjami wagi ciężkiej (od 8 do 11 punktów). Okazuje się, że organizacji o najmniejszych zasobach (waga piórkowa) jest dwa razy więcej niż tych o zasobach największych (waga ciężka).
Co charakteryzuje poszczególne grupy organizacji wyróżnione na podstawie wyników Indeksu? Jak można się spodziewać, różnicom w wielkości zasobów towarzyszą też inne różnice – zarówno te związane ze środowiskiem, w którym organizacje działają, jak i sposobem ich działania.
Organizacje wagi piórkowej (44% sektora)
- częściej niż w całym sektorze są zlokalizowane na terenach wiejskich i małych miastach, a rzadziej w średnich i dużych miastach
- więcej jest wśród nich organizacji sportowych i tych działających na rzecz kultury i sztuki
- przeciętnie ich staż działania wynosi 7 lat
- połowa działa na skalę lokalną (nie większą niż powiat), zaś mniej niż w całym sektorze jest takich, które podejmują działania w skali całego kraju lub innych krajów
- ich przeciętne (medianowe) przychody wynosiły w 2020 roku 2 tys. zł.
- ponad ⅔ działa wyłącznie społecznie, a jednocześnie najrzadziej ze wszystkich trzech grup organizacji współpracują z wolontariuszkami i wolontariuszami
- połowa z nich działa nie częściej niż raz w tygodniu
- rzadziej się zrzeszają – co piąta należy do federacji lub sieci
- rzadziej podejmują działania służące komunikacji czy fundraisingowi, czy tworzą strategię działań
- konsekwencje pandemii były dla nich najbardziej dotkliwe, być może dlatego co dziesiąta planuje istotnie ograniczyć, zawiesić lub zakończyć działalność
- źle oceniają obecne warunki działania, ale stosunkowo optymistycznie patrzą w przyszłość.
Organizacje wagi średniej (34%)
- połowa ma siedzibę na wsi i w małych miastach, druga połowa w średnich i dużych miastach
- najczęściej zajmują się sportem, turystyką, rekreacją i hobby
- tyle samo z nich działa w skali całego kraju lub międzynarodowej, co w skali lokalnej (po ok 40%)
- przeciętnie ich staż działania wynosi 9 lat
- ich przeciętne (medianowe) przychody wynosiły w 2020 roku 44 tys zł
- co trzecia 32% ma stały, opłacany zespół, w którym nikt nie jest zatrudniony na etat
- ⅔ pracują i są dostępne dla odbiorców codziennie lub co najmniej kilka razy w tygodniu
- ponad połowa chce utrzymać swoją działalność na tym samym poziomie co obecnie
Organizacje wagi ciężkiej (22%)
- większy udział niż w całym sektorze mają wśród nich fundacje
- ⅔ mają siedzibę w średnich i dużych miastach
- częściej działają w dziedzinie edukacji, pomocy społecznej, ochrony zdrowia
- niemal połowa działa w skali całego kraju lub międzynarodowej
- przeciętnie ich staż działania wynosi 16 lat
- częściej niż dla innych organizacji pandemia była dla nich impulsem do rozwoju
- nieco częściej w ich pracach uczestniczą wolontariusze
- ich przeciętne (medianowe) przychody wynosiły w 2020 roku 378 tys zł
- niemal połowa co najmniej raz od powstania zdobyła dofinansowanie ze środków UE
- niemal wszystkie dysponują stałym zespołem, a2/3 ma pracowników etatowych
- częściej niż inne mają strategię, a także podejmują działania fundraisingowe czy komunikacyjne
- ¾ działa codziennie w dni robocze w godzinach pracy
Co wynika z różnic w sektorze?
Zaproponowany podział organizacji służy ilustracji problemu dużego zróżnicowania sektora pod względem zasobów finansowych i materialnych. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że w innych sektorach podziały takie są oczywiste i utrwalone w przepisach. Przedsiębiorstwa dzieli się ze względu na ich wielkość (a więc tak naprawdę posiadane zasoby) na firmy mikro, małe, średnie i duże. Czy analogiczny podział mógłby też zaistnieć w sektorze pozarządowym?
W niektórych obszarach regulacji prawnych organizacje już teraz są traktowane odmiennie w zależności od wielkości i posiadanych zasobów. Dostosowanie zasad sprawozdawczości i rodzaju księgowości do wielkości organizacji zostały zaproponowane w projekcie ustawy o sprawozdawczości. Ciągle jednak można wskazać obszary, gdzie przydałyby się większe zróżnicowanie obowiązków i wymogów w zależności od wielkości organizacji.
Odrębną kwestią są konkursy ofert – nie chodzi bowiem o to, żeby organizacje mniejsze lub z mniejszych miejscowości dostawały preferencyjne punkty, ale żeby konkurowały z organizacjami podobnymi do siebie.
Wracając do metafor zapożyczonych z terminologii sztuk walki – na ring powinni wychodzić zawodnicy reprezentujący te same kategorie wagowe, bo tylko wtedy walka jest fair.
Pobierz PDF, przeczytaj wygodnie artykuły z cyklu „Pod lupą ngo.pl”
Poznaj wcześniejsze odsłony cyklu „Pod lupą ngo.pl”:
Źródło: informacja własna ngo.pl