Polecamy! Raport „Efekt mrożący. O kondycji rzecznictwa organizacji pozarządowych”
Ile organizacji pozarządowych w Polsce prowadzi działania rzecznicze? Dlaczego jest ich coraz mniej? Co ogranicza wpływ organizacji na zmiany systemowe i prawne w ostatnich latach? Przeczytaj najnowszy raport Stowarzyszenia Klon/Jawor „Efekt mrożący. O kondycji rzecznictwa organizacji pozarządowych”.
Wejdź na stronę kondycja.ngo.pl i pobierz raport „Efekt mrożący. O kondycji rzecznictwa organizacji pozarządowych”.
Organizacje społeczne pełnią wiele funkcji w państwach demokratycznych. Świadczą usługi społeczne, mobilizują obywatelki i obywateli wokół istotnych tematów, kontrolują władze publiczne i prowadzą rzecznictwo dążące do zmian społecznych.
Działania rzecznicze stawiają sobie za cel zmianę o charakterze systemowym, która dokonuje się przede wszystkim poprzez wpłynięcie na kształt prawa lub praktykę jego stosowania. Właśnie o organizacjach rzeczniczych i barierach w ich działaniu jest najnowszy raport zespołu Badań Klon/Jawor „Efekt mrożący. O kondycji rzecznictwa organizacji pozarządowych”.
Dane opisane w raporcie pochodzą z 25 wywiadów z przedstawicielkami i przedstawicielami organizacji rzeczniczych, a także z 6 wywiadów z ekspertkami i ekspertami, obserwującymi zjawisko rzecznictwa w sektorze społecznym. Zebrany materiał został wzbogacony o wprowadzenie teoretyczne i komentarze eksperckie dr hab. Galii Chimiak, prof. IFiS PAN. Dzięki temu wyróżnione na podstawie materiału badawczego zjawiska są wpisane w szerszy kontekst socjologiczny i obserwowane na całym świecie globalne zjawiska, takie jak decoupling, SLAPP czy efekt bumerangu.
Co jeszcze znajdziesz w raporcie „Efekt mrożący. O kondycji rzecznictwa organizacji pozarządowych”?
- Krótki przegląd definicji, a także form i adresatów działań rzeczniczych organizacji.
- Dane z badań ilościowych „Kondycja organizacji pozarządowych”, które świadczą o spadku działań rzeczniczych organizacji pozarządowych w ostatnich latach.
- Analizę sposobów i źródeł finansowania działań rzeczniczych w Polsce.
- 4 typy organizacji rzeczniczych, które różnią się od siebie doświadczeniami zmiany warunków do prowadzenia działań rzeczniczych w Polsce.
- 10 kategorii czynników, które ograniczają rzecznictwo organizacji społecznych, m.in. zmiana praktyki stanowienia prawa, polaryzacja polityczna, problemy z finansowaniem, lęk przed konsekwencjami prowadzenia rzecznictwa.
Zapraszamy do lektury!
Wejdź na stronę kondycja.ngo.pl i pobierz raport „Efekt mrożący. O kondycji rzecznictwa organizacji pozarządowych”.
Badanie i raport sfinansowano dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego oraz Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.
Źródło: informacja własna fakty.ngo.pl