Pod lupą: Jak osiągnąć dziś zmianę? O rzecznictwie NGO. Porozmawiajmy o rzecznictwie
Warunki do prowadzenia działań rzeczniczych w Polsce ulegają zmianie. Na czym ona polega? O czym świadczy? I co można w związku z nią zrobić? Zapraszamy do 10. odsłonę cyklu Pod lupą ngo.pl: Jak osiągnąć dziś zmianę? O rzecznictwie NGO.
POD LUPĄ to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych. Zapraszamy na jego dziesiątą odsłonę: Jak osiągnąć dziś zmianę? O rzecznictwie NGO.
Czym jest rzecznictwo?
Organizacje społeczne pełnią wiele funkcji w państwach demokratycznych. Świadczą ważne usługi społeczne, mobilizują obywatelki i obywateli wokół istotnych tematów, kontrolują władze publiczne i prowadzą rzecznictwo dążące do zmian społecznych.
Rzecznictwo, czyli ang. advocacy, to zabieganie o realizację określonych interesów. Jego rozumienie może być bardzo szerokie i obejmować np. zabieranie głosu w imieniu danej grupy społecznej lub sprawy; edukowanie społeczeństwa; budowanie poparcia społecznego dla danej sprawy; podnoszenie świadomości na temat danego problemu w instytucjach oraz wśród profesjonalistów w branży. Taką „definicję” rzecznictwa formułują przedstawiciele i przedstawicielki różnych organizacji rzeczniczych.
W wąskim rozumieniu rzecznictwo to działanie na rzecz określonej, systemowej zmiany społecznej. Może to być zmiana na poziomie całego kraju, regionu, albo też zmiana o zasięgu bardziej lokalnym.
Dlaczego rzecznictwo jest ważne?
Poprzez rzecznictwo organizacje pozarządowe odpowiadają na szereg wyzwań współczesnego świata. Dążą do przestrzegania praw człowieka, realizacji zapisanych w konstytucji praw, ale też ochrony przyrody czy zwiększania dostępu do kultury dla różnych grup.
Rzecznictwo to zatem narzędzie do kształtowania otaczającej nas rzeczywistości.
W jaki sposób prowadzi się rzecznictwo?
Skoro celem rzecznictwa jest zmiana systemowa, to narzędzia do jej osiągnięcia muszą być adekwatne (patrz: Rzecznictwo, czyli co?). Zmianę społeczną zapewniają (przynajmniej potencjalnie) wpływanie na kształt prawa lub praktyki stosowania przepisów. Dlatego też ważna formą prowadzenia rzecznictwa są bezpośrednie kontakty z decydentami, przedstawicielami państwowej władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej, samorządem szczebla regionalnego i lokalnego, a także europarlamentarzystami i przedstawicielami instytucji europejskich czy międzynarodowych.
Szczególną formą rzecznictwa jest lobbing, czyli wpływanie na decyzje polityczne poprzez bezpośrednie kontakty z politykami. Lobbing to ważna część pracy rzeczniczej, choć bywa kojarzona negatywnie (przeczytaj: Czym jest rzecznictwo: definicja, zadania, znaczenie).
Inne formy działań rzeczniczych, to formułowanie pism do decydentów, stanowisk, petycji tworzenie koalicji, działalność edukacyjna, opiniowanie aktów prawnych, badania, udział w konsultacjach społecznych i ciałach dialogu i inne.
Jaka jest dziś kondycja rzecznictwa?
Na podstawie dwudziestu lat prowadzonych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor badań jesteśmy w stanie stwierdzić, że większość organizacji pozarządowych funkcjonujących w Polsce skupia się przede wszystkim na usługach i bezpośrednim działaniu na rzecz swoich odbiorczyń i odbiorców.
Jednak nowym zjawiskiem, które zaobserwowałyśmy na podstawie reprezentatywnego badania ilościowego „Kondycja organizacji pozarządowych 2021” było zmniejszenie się funkcji rzeczniczej organizacji pozarządowych na przestrzeni ostatnich kilku lat.
W porównaniu do 2018 roku obecnie mniej organizacji prowadzi rzecznictwo interesów swoich członków czy podopiecznych, uczestniczy w konsultacjach organizowanych przez administrację publiczną, prowadzi działania lobbingowe, czy pracuje na rzecz zmiany prawa.
Jeśli trzy wymienione wyżej formy działań potraktujemy łącznie, okaże się, że 38% organizacji w sektorze społecznym w Polsce podejmuje szeroko rozumiane działania rzecznicze. Dla porównania, w 2018 roku było to 47% wszystkich organizacji pozarządowych.
Diagnozę rzecznictwa organizacji pozarządowych przedstawia nowy raport Badań Klon/Jawor „Efekt mrożący. O kondycji rzecznictwa organizacji pozarządowych” (pobierz raport). Jest on próbą wskazania przyczyn spadku powszechności rzecznictwa wśród organizacji pozarządowych w Polsce. To nasz pierwszy tego typu projekt badawczy. Staramy się w nim uchwycić fenomen organizacji rzeczniczych z różnych perspektyw. Wykorzystujemy w nim zarówno koncepcje socjologiczne oraz dane z badań ilościowych, jak i wyniki niedawno przeprowadzonego przez nas badania jakościowego.
W raporcie szczegółowo analizujemy czynniki, które ograniczają rzecznictwo organizacji społecznych, m.in. zmiana praktyki stanowienia prawa, polaryzacja polityczna, problemy z finansowaniem, lęk przed konsekwencjami prowadzenia rzecznictwa.
Takie okoliczności powodują, że w odniesieniu do części organizacji działa „efekt mrożący”.
Organizacje identyfikują rzecznictwo (lub niektóre jego elementy) jako działanie potencjalnie ryzykowne i w obawie o konsekwencje rezygnują z niego lub zmniejszają bądź modyfikują swoją aktywność w tym obszarze.
Tytułowy „efekt mrożący” to zatem opis niesprzyjającego klimatu do zaangażowania rzeczniczego, jaki panuje dziś w Polsce.
Porozmawiajmy o rzecznictwie!
Nie chcemy skupić się tylko na opisie trudności, z jakimi borykają się dziś organizacje rzecznicze. Diagnoza przedstawiona w raporcie to dla nas punkt wyjścia do dalszej dyskusji, którą chcemy przeprowadzić na łamach ngo.pl.
Zapraszamy do dziesiątej odsłony cyklu Pod lupą ngo.pl, w którym przyjrzymy się kondycji rzecznictwa polskich organizacji pozarządowych i zastanowimy się nad tym, jak ją wzmocnić.
Przygotowujemy dla Was m.in. teksty badawcze na podstawie raportu „Efekt mrożący. O kondycji rzecznictwa organizacji pozarządowych”, artykuł analizujący europejski wymiar rzecznictwa, wywiad z socjologiem przedstawiający szerszy, społeczny kontekst dla zmian w rzecznictwie oraz debatę o wpływaniu NGO-sów na politykę, do której już wkrótce będziemy Was zapraszać.
Poznaj wcześniejsze odsłony cyklu „Pod lupą”:
- Pod lupą ngo.pl: Czy tu zaszła zmiana? Sektor społeczny w XXI wieku
- Pod lupą ngo.pl: Jacy jesteśmy? Kondycja III sektora
- Pod lupą ngo.pl: Postfilantropia? Jak pomagamy w XXI wieku
- Pod lupą ngo.pl: Wieś, obywatele, działanie
- Pod lupą ngo.pl: Rok w pandemii
- Pod lupą ngo.pl: Jak Polki i Polacy widzą organizacje społeczne?
- Pod lupą ngo.pl: Praca wzbogaca? O pracy w NGO
- Pod lupą ngo.pl: Organizacje wobec pandemii
- Pod lupą ngo.pl: Style zarządzania
Badanie i raport sfinansowano dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego oraz Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.
Źródło: informacja własna ngo.pl