Podczas swego lutowego posiedzenia Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego zajmowała się Programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawa w 2022 r., a także zaapelowała do Prezydenta RP o odrzucenie nowelizacji prawa oświatowego.
Lutowe posiedzenie Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w dużej mierze poświęcono dyskusji o sytuacji zwierząt w mieście. A to za sprawą uchwały o Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawa w 2022 r. Program przygotowało Biuro Ochrony Środowiska, a WRP go opiniowała.
Zadania dla organizacji
Przyjęcie Programu jest wymogiem ustawowym. Program ma zastosowanie do wszystkich zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów, w tym tych wolno żyjących oraz do zwierząt gospodarskich. Wśród realizatorów Programu, obok m.in. Biura Ochrony Środowiska, schroniska dla zwierząt, Straży Miejskiej i społecznych opiekunów są także organizacje pozarządowe.
Celem programu jest zapewnienie opieki nad zwierzętami bezdomnymi, kotami wolno żyjącymi, zapewnienie opieki weterynaryjnej zwierzętom poszkodowanym w wypadkach drogowych oraz zapobieganie bezdomności.
Zadania do realizacji przewidziane w Programie to m.in. zapewnienie miejsca w schronisku, obligatoryjne szczepienia, sterylizacja i kastracja zwierząt właścicielskich, elektroniczne znakowanie, poszukiwanie właścicieli dla zwierząt bezdomnych, usypianie ślepych miotów, zapewnienie miejsc dla zwierząt gospodarskich, całodobowa opieka weterynaryjna oraz działalność informacyjno-promocyjna. Nowym zadaniem, które wywołuje kontrowersje, jest obowiązkowe elektroniczne znakowanie zwierząt bezdomnych (w tym czipowanie kotów wolno żyjących).
Organizacje pozarządowe biorą udział w realizacji wielu z tych zadań: m.in. prowadzą bazę danych SFE-ANIMAL (w której znajdują się dane o zaczipowanych zwierzętach), czipują zwierzęta przekazane do adopcji, odławiają zwierzęta bezdomne (o ile dysponują odpowiednimi doświadczeniem i sprzętem), opiekują się kotami wolno żyjącymi, prowadzą akcje adopcyjne i promocyjne.
Na realizację Programu w 2022 r. przewidziano ponad 16 227 tys. zł. O 1 mln zł więcej niż rok temu - te dodatkowe środki mają zostać przekazane na inwestycje w Schronisku na Paluchu (m.in. na budowę nowej kociarni oraz modernizację sali rehabilitacyjnej. Zostaną także zakupione samochody potrzebne do codziennej pracy schroniska).
Kontrowersyjne czipowanie
BKDS ds. zwierząt pozytywnie zaopiniował Program, chociaż z zastrzeżeniem dotyczącym wspomnianego czipowania zwierząt.
Jak tłumaczyła Patrycja Stawarz z Biura Ochrony Środowiska czipowanie zwierząt bezdomnych ma pomóc służbo miejskim w kontrolowaniu wydatków ponoszonych m.in. przez organizacje pozarządowe i społecznych opiekunów na zwierzęta nie pochodzące z Warszawy (z budżetu m.st. Warszawy nie można finansować leczenia i zabiegów dla zwierząt spoza stolicy). W praktyce ma to wyglądać tak, że każde zwierzę bezdomne, które trafi do kastracji lub sterylizacji będzie równocześnie czipowane i szczepione przeciw wściekliźnie.
– Jest to koszt, ale nie aż tak obciążający dla budżetu. Natomiast odpowiedzialność za wydatkowanie miejskich pieniędzy, która spoczywa na dzielnicach powoduje, że musimy dokładniej wiedzieć, na co te pieniądze są przeznaczane – przyznała Patrycja Stawarz.
Anna Zielińska z BKDS ds. zwierząt uściśliła, że komisja warunkowo zgodziła się na przyjęcie Programu, aby zobaczyć, czy i jak sprawdzi się elektroniczne znakowanie zwierząt bezdomnych.
– Jest to działanie kosztowne, a poza tym odbywa się w ramach dotacji, co zmniejsza środki na pozostałe działania . Chcielibyśmy za rok poznać efekty tego rozwiązania – mówiła Anna Zielińska.
Czy będzie Rada Społeczna przy Schronisku na Paluchu?
Anna Zielińska zapytała przy okazji, co się dzieje w sprawie powołania Rady Społecznej w tym schronisku.
Powołanie Rady Społecznej w schronisku było jednym z postulatów, który się pojawił w trakcie konfliktu między zarządzającymi Schroniskiem a wolontariuszami. Konflikt udało się zażegnać z pomocą mediatora. Obie strony pracują obecnie nad wprowadzaniem uzgodnionych rozwiązań, m.in. nad zmianami w regulaminie wolontariatu. W trakcie tych prac zarówno wolontariusze, jak i stroną urzędowa doszli do wniosku, że niepotrzebne będzie powoływanie Rady Społecznej w takiej wersji jak pierwotnie to zakładano (miała zostać powołana zarządzeniem Prezydenta i składać się z przedstawicieli różnych stron, w tym także organizacji społecznych).
– Dochodzimy do wniosku, że Rada na takim szczeblu nie jest potrzebna. Przydatne będzie ciało bardziej robocze – mówiła Patrycja Stawarz.
Zdaniem Anny Zielińskiej powołanie Rady, składającej się z przedstawicieli wolontariuszy i organizacji społecznych współpracujących ze Schroniskiem (w tym członków BKDS-u ds. zwierząt) jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę, jak poważny był konflikt w Schronisku.
– Trzecie strona (czyli organizacje społeczne) jest niezbęda – mówiła Anna Zielińska, dodając, że niepokoi ją brak informacji o tym, co się aktualnie dzieje w tej sprawie.
Podczas rozmowy z dyrektorką Biura Ochrony Środowiska poruszono także kwestię obszarów zagrożonych wścieklizną i związanego z tym rosnącego niepokoju mieszkańców stolicy: coraz częściej pojawiają się głosy domagające się m.in. zaniechania realizacji projektów z budżetu obywatelskiego, które przewidują budowę schronów dla zwierząt (np. dla nietoperzy).
WRP pozytywnie zaopiniowała Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawa w 2022 r.
Zapowiedź rozmowy o dzierżawie terenów
Podczas lutowego posiedzenia członkowie i członkinie WRP ustalili także, że na kolejne spotkanie zostanie zaproszony przedstawiciel Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa (BM), aby porozmawiać na temat różnic, jakimi rządzi się wynajem lokali użytkowych i dzierżawy terenu. Materiał wstępny na ten temat, wraz z szeregiem pytań, przygotował Piotr Kaliszek.
W sprawie zmian w oświacie
WRP przyjęła także dwa stanowiska związane ze sprawami oświatowymi. Pierwsze dotyczy nieprawdziwych informacji na temat warszawskich organizacji, które głosi małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, a drugie jest apelem od Prezydenta RP o zawetowanie przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy oświatowej (tzw. Lex Czarnek).
Warszawska Rada Pożytku apeluje o dymisję małopolskiej kurator oświaty >
Warszawska Rada Pożytku apeluje do Prezydenta RP o zawetowanie "Lex Czarnek" >
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23