Podczas wrześniowego posiedzenia Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego najgoręcej dyskutowano o współpracy organizacji z samorządem dzielnicowym na Pradze Północ. Omówiono zmiany w procedurze konkursowej oraz pozytywnie zaopiniowano projektu programu współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi w 2023 r.
Dyskusję wywołał artykuł Bartłomieja Włodkowskiego, opublikowany w serwisie warszawa.ngo.pl. Włodkowski, jako członek zespołu rozpatrującego propozycje zmian w Programie współpracy, które spłynęły w trakcie konsultacji, odniósł się i skomentował w artykule zmiany proponowane przez Urząd Dzielnicy Praga Północ. Jego zdaniem propozycje te świadczą o niezrozumieniu na czym polega współpraca samorządu i organizacji pozarządowych, cofają dialog i system współpracy wypracowany w Warszawie o 20 lat i mogą być niebezpieczne, jeśliby inne dzielnicowe urzędy lub biura wykorzystały je do ograniczenia relacji z organizacjami.
Jak pomóc organizacjom z Pragi?
Artykuł wywołał spore poruszenie nie tylko wśród organizacji z Pragi (które bezpośrednio kontaktowały się z autorem komentarza), ale także wśród urzędników – w mediach społecznościowych do zarzutów Włodkowskiego odniósł się sam autor propozycji zmian, czyli Dariusz Kacprzak, wiceburmistrz Pragi Północ.
Pokłosiem tych dyskusji było zaproszenie i wizyta pana burmistrza na wrześniowym posiedzeniu Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego.
O Dzielnicowych Komisjach Dialogu Społecznego czytaj w Poradniku warszawa.ngo.pl >
– Umówiliśmy się, że będziemy rozmawiać dalej – relacjonowała podczas posiedzenia Rady Maria Pokój, członkini DKDS Z Pragi Północ, dodając jednak, że może być to trudne, gdyż wiceburmistrz nie chce przychodzić na spotkania DKDS, a trudno dyskutować o jego poglądach z osobami, które go reprezentują.
Do sytuacji na Pradze Północ odniósł się Jarosław Szostakowski, podkreślając, że wiceburmistrz Pragi nie reprezentuje większości rządzącej Warszawą i nie ma zagrożenia, by Miasto odstąpiło od realizacji jednego z kluczowych założeń.
– We współpracy z organizacjami pozarządowymi nic się nie zmieniło. Koalicja Obywatelska wspiera jak najbardziej ścisłą współpracę z nimi – mówiła Jarosław Szostakowski.
Członkowie i członkinie Rady dyskutowali, w jaki sposób można wesprzeć DKDS. Anna Gierałtowska przypomniała o podobnej sytuacji w Śródmieściu, gdy kilka lat temu cały Zarząd Dzielnicy kontestował Program współpracy z organizacjami pozarządowymi.
– Przez trzy lata w ogóle nie było współpracy z Zarządem – mówiła Anna Gierałtowska, dodając, że sam DKDS nie jest w stanie wiele zrobić. – Zastanawiam się, czy są jakieś narzędzia, aby pomóc organizacjom z Pragi.
– Warszawa jest liderem w rozwoju współpracy z organizacjami pozarządowymi – mówiła Aldona Machnowska-Góra. – Obecna sytuacja na Pradze nie jest elementem zmiany lub osłabienia tego kierunku. Mamy w Warszawie decentralizację, dzielnice mają możliwość wpływania na różne sytuacje w swojej przestrzeni, Prezydent ma możliwość ingerencji, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Raczej widziałabym wsparcie dla organizacji z Pragi.
Ostatecznie ustalono, że rozmowa na ten temat będzie kontynuowana, gdy na posiedzenie WRP zostanie zaproszona przewodnicząca Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego oraz burmistrzyni Pragi Północ.
Priorytety na 2023 rok
Ewa Kolankiewicz, pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi przedstawiła projekt Programu współpracy m.st Warszawy i organizacji pozarządowych w 2023 r.
Program współpracy Miasta i organizacji społecznych na 2023 r. nie wprowadza nowości w relacjach stołecznych organizacji i samorządu. Zasady dotyczące współpracy finansowej, poza finansowej i funkcjonowania ciał dialogu pozostają bez zmian. Program określa, na podstawie wieloletniego Programu Rozwoju Współpracy, nowe priorytetowe zadania publiczne wskazane do realizacji . W 2023 roku będą to:
- dyskusja nad zmianą systemu wyborów do Warszawskiej rady Działalności Pożytku Publicznego
- wprowadzenie spójnych zasad kontroli merytorycznej i finansowej projektów realizowanych w m.st. Warszawa
- wprowadzenie możliwości finansowania rozwoju instytucjonalnego organizacji pozarządowych.
Rada pozytywnie zaopiniowała projekt Programu współpracy. Dokument trafi pod obrady Rady Miasta w październiku.
Zmiany w procedurze konkursowej
Członkowie i członkinie Rady zapoznali się także z najważniejszymi zmianami, jaki zostały wprowadzone w Procedurze konkursowej:
- wydłużono termin ogłoszenia wyników konkursu o 5 dni;
- w protokole oceny oferty osobno został uwzględniony udział środków finansowych i osobno wkład rzeczowy razem ze świadczeniami wolontariuszy;
- osoby, które nie wyraziły zgody na ujawnienie imienia i nazwiska nie mogą być członkami i członkiniami komisji konkursowych;
- dodano (taki był postulat organizacji) zapis dotyczący ogłaszania konkursów wieloletnich - aby konkursy te, zanim zostaną ogłoszone, były uwzględnione w Wieloletniej Prognozie Finansowej
- karty oceny oferty będą do wglądu w systemie Witkac od razu, a nie jedynie na wniosek organizacji.
Nowa procedura konkursowa. Niewielkie zmiany i doprecyzowanie zapisów >
Ponad to WRP pozytywnie zaopiniowała trzy uchwały:
- w sprawie ustanowienia formy ochrony przyrody zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Zakole Wawerskie”,
- w sprawie zmiany nazwy i statutu jednostki budżetowej m.st. Warszawy pod nazwą Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie - ZOO otrzymało nazwę imienia Jana i Antoniny Żabińskich;
- w sprawie zmiany nazwy i statutu jednostki budżetowej m.st. Warszawy pod nazwą Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt - schronisko otrzymało nazwę imienia Jana Lityńskiego.
Rada także wybierała laureatów konkursu S3KTOR 2022 w kategorii GRAND SEKTOR.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23