WRP w kwietniu o Jeziorku Czerniakowskim i pomnikach przyrody
Podczas swego kwietniowego posiedzenia Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego pozytywnie zaopiniowała trzy projekty uchwał zgłoszone przez Biuro Ochrony Środowiska, a także podjęła temat miejskich standardów organizacji dostępnych wydarzeń oraz zasad udostępniania obiektów miejskich organizacjom pozarządowym. WRDPP wybierała również laureata nagrody Grand S3ktor 2021.
Wykaz kąpielisk
Projekty uchwał zgłoszone przez Biuro Ochrony Środowiska zdominowały kwietniowe posiedzenie Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Pierwszym zgłoszonym projektem była uchwała w sprawie określenia wykazu kąpielisk i sezonu kąpielowego na terenie m.st. Warszawy. Uchwała taka jest przyjmowana przez Radę Miasta co roku i wynika z obowiązku ustawowego.
Od 2019 roku jedynym kąpieliskiem miejskim wyznaczanym tą uchwała jest kąpielisko Jeziorko Czerniakowskie. Podobnie zostało to zapisane w opiniowanej uchwale. Jeziorko Czerniakowskie jest objęte ochroną jako rezerwat przyrody, dlatego kąpielisko jest organizowane tam zgodnie z planem ochrony dla tego rezerwatu.
W czasie konsultacji nie zgłoszono żadnych uwago do uchwały. Projekt pozytywnie zaopiniował BKDS ds. rekreacji. Natomiast negatywną opinię wydał BKDS ds. ochrony środowiska.
W swojej opinii BKDS zwrócił się do Rady Warszawy o odstąpienie od podjęcia uchwały lub o utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli na plaży nad Wisłą.
W uzasadnieniu do tego stanowiska czytamy m.in. że nie został rozwiązany „problem zapewnienia bezpieczeństwa na terenie rezerwatu przyrody „Jeziorko Czerniakowskie”, a zwłaszcza w obszarze tworzonego tu kąpieliska miejskiego” oraz, że „W ocenie organizacji społecznych oraz lokalnej społeczności, groźnym zjawiskiem jest narastająca antropopresja (…). W związku z tym postępuje degradacja rezerwatu przyrody, a kolejne inwestycje, w tym wprowadzenie oświetlenia potęgują ten proces”.
BKDS zaapelowała również o zrewidowanie obowiązującego obecnie planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Jeziorko Czerniakowskie”. Zdaniem Komisji „Plan ten powstał w wyniku wzmagającej się antropopresji, przedkładając wygodę człowieka ponad dobro środowiska przyrodniczego. W rezultacie RDOŚ, organ zobowiązany do ochrony przyrody, w rzeczywistości zezwolił na pogłębienie zagrożenia dla rezerwatu, co prowadzi do dalszej jego degradacji. Proces ten należy obecnie zastopować i wprowadzić regulację, w tym zmiany w planie ochrony, które umożliwią odwrócenie niekorzystnej dla rezerwatu sytuacji, tj. skuteczną ochronę rezerwatu przed zagrażającą mu presją człowieka”.
W tej sprawie głos zabrał Andrzej Trzeciakowski, który jest członkiem Zespołu do spraw ochrony Jeziorka Czerniakowskiego (na którego protokoły powołuje się BKDS w swej opinii). Jego zdaniem BKDS nadinterpretuje ustalenia Zespołu. Przyznał, że wokół Jeziorka Czerniakowskiego cały czas toczy się dyskusja: czy ma być to rezerwat (wówczas należałoby zlikwidować całą dotychczasową infrastrukturę), czy jednak zagospodarować ten teren, aby był przyjazny dla osób, które chcą z niego korzystać (organizując plażę, kawiarenkę, prowadząc chodnik). Dodał, że sprawy bezpieczeństwa i ochrony są na bieżąco monitorowane.
W maju odbędzie się spotkanie Zespołu do spraw ochrony Jeziorka Czerniakowskiego i będzie rozmawiał m.in. o sugerowanym przez BKDS wniosku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Członkowie i członkinie Rady zwrócili jednak uwagę, że BKDS może sam wystąpić z takim wnioskiem – jako strona społeczna, prowadząca działalność rzeczniczą na rzecz ochrony środowiska.
Andrzej Trzeciakowski dodał także, że objęcie Jeziorka Czerniakowskiego ścisłą ochroną wiązałoby się z jego ogrodzeniem i zamknięciem dostępu dla mieszkańców.
– Tam nie ma innego rozwiązania. Albo postawi się mur, albo będzie pijaństwo i ludzie będą się topić – mówił, dodając, że zachowanie dziewiczej przyrody jest także „problematyczne”, gdyż Jeziorko wysycha i jest konieczne jego nawadnianie, co także może naruszać równowagę tamtejszego ekosystemu.
Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały zgłoszony przez Biuro Ochrony Środowiska. Podobnie, jak dwa pozostałe, dotyczące ustanowienia pomników przyrody: gruszy polnej przy ul. Granicznej w Wesołej oraz głazu narzutowego przy ul. Konrada na Chomiczówka.
Standardy organizowania dostępnych wydarzeń
Następnie Rada zajęła się sprawami różnymi.
Anna Gierałtowska poruszyła sprawę, z którą zgłosiły do niej organizacje pozarządowe, zaniepokojone tworzonymi przez Miasto standardami organizacji dostępnych wydarzeń.
– Dokument, który powstaje dotyczy obszarów działania pożytku publicznego, a wygląda, że wykracza poza konsensus, który zawarliśmy przy wprowadzaniu przepisów o dostępności. Dobrze by było, abyśmy się w Radzie zapoznali z treścią tego dokumentu i nowymi zasadami – mówiła Anna Gierałtowska.
Tomasz Pactwa przyznał, że w trakcie aktualizacji standardów dotyczących inwestycji (ten proces prowadzi Biuro Architektury) okazało się, że potrzebne jest ich uzupełnienie o wytyczne dotyczące organizacji wydarzeń.
Nowa wersja standardów przewiduje obligatoryjność ich stosowania przy wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Miasto, w tym także jednostki i instytucje miejskie oraz organizacje pozarządowe.
Ewa Kolankiewicz poinformowała, że toczą się rozmowy, podczas których zgłaszane są także postulaty organizacji, aby standardy nie dotyczyły organizacji albo aby w ogóle nie wprowadzać obligatoryjności ich stosowania.
Wprowadzenie standardów planowe jest w październiku.
Temat powróci pod obrady Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego – na jedno z kolejnych posiedzeń zostanie zaproszona Pełnomocniczka Prezydenta ds. dostępności.
O miejskich przestrzeniach dostępnych dla organizacji
Następną sprawę poruszył Piotr Kaliszek, reprezentujący tym razem BKDS ds. edukacji. Komisja ta od pewnego czasu zajmuje się kwestią udostępniania organizacjom pozarządowym pomieszczeń w szkołach.
– Przy okazji próby uporządkowania tego tematu doszliśmy do wniosku, że organizacje edukacyjne chętnie by korzystały nie tylko z pomieszczeń szkolnych, ale także tych dostępnych w MAL-ach, OSIR-ach i innych miejskich instytucjach, jak np. domy kultury – mówił Piotr Kaliszek. – Chcielibyśmy zaprosić do współpracy przy tym przedstawicieli innych KDS-ów, np. kultury, sportu i powołać przy Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego zespół, który by się przyjrzał tej sprawie, sprawdził i ustalił, jaka jest obecnie sytuacja i możliwości, potem przedstawił wyniki tego badania i spróbował pomyśleć, co można z tym zrobić.
Ustalono, że zarówno KDS ds. kultury, jak i KDS ds. sportu zbiorą swoje doświadczenia i rekomendacje dotyczące korzystania z miejskich przestrzeni i temat będzie kontynuowany.
Trwają prace nad uchwałą o trybie wyborów do WRDPP
Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi udzieliła krótkiej informacji na temat stanu prac nad uchwałą dotyczącą zmian w trybie wyborów do WRDPP. Konsultacje projektu uchwały już się zakończyły, spłynęło dużo uwag, obecnie pracuje nad nimi Zespół roboczy. Projekt uchwały będzie omawiany jeszcze na posiedzeniu Rady.
Wpływ inflacji na realizację zadań publicznych przez organizacje
Pełnomocniczka poinformowała także, że bierze udział w pracach zespołu, powołanego przez krajową Radę Działalności Pożytku Publicznego, który ma się zająć kwestią wpływu inflacji na realizację zadań publicznych przez organizacje, szczególnie w przypadku umów wieloletnich. Problem ten wymaga zmian na poziomie ustawowym.
Reszta posiedzenia Rady – wybór laureata nagrody Grand S3ktor 2021 – została utajniona.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23