Ostatnie spotkanie WRDPP V kadencji: o Programie współpracy i standardach dostępności wydarzeń
Ostatnie posiedzenie Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego V kadencji przebiegło bardzo sprawnie. Rada pozytywnie zaopiniowała cztery uchwały, w tym projekt Programu współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi na 2024 r.
Projekt uchwały dotyczącej Programu współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych w 2024 r. konsultowany był z organizacjami pozarządowymi w czerwcu 2023 r. Projekt nie przewidywał rewolucyjnych zmian w Programie współpracy, który od kilku lat jest zasadniczo nie zmienia swego kształtu.
Uwzględniono w nim jedynie nowe priorytetowe zadania publiczne (wskazywane na podstawie zapisów Programu Rozwoju Współpracy). W 2024 mają to być:
1) wspólne wypracowywanie założeń do ogłoszeń konkursowych w ramach prac komisji dialogu społecznego;
2) wzmacnianie działań promocyjnych prowadzonych konsultacji;
3) kontynuowanie i rozwój prowadzonej polityki lokalowej, w tym m.in. edukacja i wymiana dobrych praktyk między dzielnicami.
Rada pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Standardy organizacji dostępnych wydarzeń
Członkinie i członkowie Rady pozytywnie zaopiniowali także projekt zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie wprowadzenia Standardu dostępności wydarzeń w m.st. Warszawie.
Standardy dostępności wydarzeń omawiane były przez Donatę Kończyk, Pełnomocniczkę Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności podczas czerwcowego posiedzenia Rady.
CZYTAJ TAKŻE: WRP w czerwcu o Przystani Warszawa i standardach organizacji dostępnych wydarzeń >
Standardy zostały opracowane, aby doprecyzować wymogi ustawowe dotyczące dostępności, ale także by zoperacjonalizować zapisy o dostępności zawarte m.in. Polityce różnorodności m.st. Warszawy.
Celem jest doprowadzenie do sytuacji, aby wydarzenia organizowane przez Miasto były są dostępne dla wszystkich mieszkańców. Standard ma także sprawić, że organizatorzy wydarzeń będą mieli większą uważność na kwestie dostępu oraz większą dbałość o wydatkowanie środków publicznych na ten cel.
Standardy organizacji dostępnych wydarzeń będą dotyczyły także organizacji pozarządowych, jeśli – np. w drodze konkursu ofert – zostanie im powierzona realizacja takich wydarzeń (obowiązują tu podobne zasady, jak przy innych konkursach ofert na realizację zadań publicznych).
Standard będzie określał dwa poziomy wymagań:
- minimalne dla wszystkich – ma obejmować dostępność miejsca (wejście, toalety), komunikację i informację (np. o dostępności wydarzenia, obsługa wydarzenia ma informacje o dostępności wydarzenia oraz umie pomóc osobom ze szczególnymi potrzebami), materiały i promocję.
- rozszerzone dla wydarzeń miejskich o szczególnym znaczeniu (np. Wianki nad Wisłą, obchody rocznicy Powstania Warszawskiego) – organizator będzie musiał zapewnić m.in. tłumaczy PJM, pętlę indukcyjną, autodeskrypcję, asystę, wydzieloną strefę.
Z perspektywy użytkowników i tak jesteśmy daleko za oczekiwaniami – mówiła Donata Kończyk. – Mieszkańcy ze szczególnymi potrzebami chcą móc zdecydować w ostatniej chwili, czy idą na jakieś wydarzenie w mieście. Na razie muszą te swoje potrzeby zgłosić nam wcześniej. Jest to podyktowane także racjonalnością wydatków na organizację wydarzeń. Opracowując standard organizacji dostępnych wydarzeń staraliśmy się znaleźć balans między tymi różnymi interesami.
Ponadto Rada:
- pozytywnie zaopiniowała także: 1) zmniejszenie środków przeznaczonych na konkursy dotacyjne w Dzielnicy Bielany. 6 400 zł, których nie udało się rozdysponować w ramach konkursów dla organizacji zostaną przeznaczone na zakup usług. Oferty złożyły także organizacje pozarządowe; 2) uchwałę o ustanowieniu kolejnego pomnika przyrody (już 514 w Warszawie) – tym razem dębu szypułkowego przy ul. Korsykańskiej na Mokotowie
- Wskazała BKDS ds. organizacji wspierających jako ten, który wydeleguje przedstawiciela lub przedstawicielkę do komisji konkursowej w Biurze Rozwoju Gospodarczego.
Ta kadencja nie była łatwa
Na zakończenie posiedzenia członkinie i członkowie Rady otrzymali podziękowania od Prezydenta m.st. Warszawy.
– Ta kadencja nie była łatwa. Pandemia, wojna. Sporo rzeczy był do omówienia i zrobienia. Wydaje się, że dość skutecznie zadziałaliśmy w kilku tematach. Dla utrzymania dofinansowania dla organizacji ważne były stanowiska Rady w sprawie budżetu. Wiemy, że te wzrosty nie wyglądają tak różowo, pieniądze się dewaluują. W czasie prac nad nowelizacja ustawy o pożytku pojawiają się propozycje waloryzacji dotacji. W projektach wieloletnich dotyczących działań stałych to jest kluczowe, ponieważ niestabilność pozostanie z nami na dłużej – mówiła wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra, współprzewodnicząca Rady, dziękując wszystkim za ostatnie trzy lata współpracy.
Trwają wybory członków i członkiń VI kadencji Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ: Wybory do WRDPP 2023
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23