Wszystkiego najlepszego dla członkiń i członków Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
Dziś Dzień Rad Działalności Pożytku Publicznego. Z okazji tego święta: członkom i członkiniom Warszawskiej Rady Pożytku życzymy dobrej atmosfery pracy, efektywnego dialogu i praktycznego przełożenia na sprawy stołecznych organizacji.
Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego powstała w 2011 r. na mocy nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (art. 41e). Kadencja Rady jest trzyletnia.
Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego (WRDPP) to ciało doradcze, które pełni funkcję opiniodawczą i konsultacyjną. Jej główne zadanie to wspierać współpracę między Urzędem m.st. Warszawy a organizacjami pozarządowymi. Zajmuje się sprawami bezpośrednio dotyczącymi działań organizacji pozarządowych w Warszawie.
Więcej o Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego przeczytasz tutaj >
Rada VI kadencji
Obecnie w Warszawie mamy Radę VI kadencji. W jej skład wchodzą:
Przedstawiciele Prezydenta m.st. Warszawy:
- Joanna Gospodarczyk
- Artur Jóźwik,
- Jarosław Karcz,
- Ewa Kolankiewicz,
- Aldona Machnowska-Góra,
- Tomasz Pactwa,
- Olga Pilarska-Siennicka,
- Janusz Samel,
- Karolina Zdrodowska;
Przedstawiciele Rady m.st. Warszawy:
- Renata Niewitecka,
- Magdalena Roguska,
- Jarosław Szostakowski;
Przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie:
- Katarzyna Adamska-Dutkiewicz,
- Sylwester Biraga,
- Anna Gierałtowska,
- Tomasz Harasimowicz,
- Witold Hebanowski,
- Rafał Jachimiak
- Piotr Kaliszek,
- Andrzej Mrowiec,
- Maria Pokój,
- Aleksandra Smolińska,
- Bartłomiej Włodkowski,
- Anna Zielińska.
Zadania Rady
Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do zadań Rady należą:
- opiniowanie projektów strategii rozwoju odpowiednio powiatów lub gmin,
- opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery zadań publicznych, o której mowa w art. 4, oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy, w tym programów współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy,
- udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy,
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy,
- wyrażanie opinii w sprawach dotyczących zadań publicznych, w tym zlecania tych zadań do realizacji przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, oraz w sprawach rekomendowanych standardów realizacji zadań publicznych.
Czym zajmowała się Rada?
W kadencji 2020-2023 WRDPP zajmowała się m.in. takimi sprawami:
- Co roku, przed uchwaleniem budżetu Miasta, zapoznawała się z propozycjami dotyczącymi budżetów biur i dzielnic na zadania realizowane przez organizacje społeczne w kolejnym roku budżetowym. Starała się włączać organizacje w prace nad budżetami na poziomie biur i dzielnic poprzez komisje dialogu społecznego.
- Pozytywnie zaopiniowała m.in. Program rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do 2025 roku, Politykę różnorodności społecznej, Program ochrony środowiska na lata 2021-2024, Politykę młodzieżową, Strategię rozwiązywania problemów społecznych 2030, Program wspierania rodziny w m.st. Warszawie na lata 2022-2024.
- Wielokrotnie podejmowała zagadnienia związane z gospodarką odpadami i stawkami opłat za wywóz śmieci.
- Dyskutowała o wymogach, jakie będą musiały spełniać organizacje pozarządowe realizujące zadania publiczne w zakresie zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.
- Wydała rekomendacje dla Praskiego Centrum RE-START na Pradze Północ.
- Monitorowała realizację Strategii Warszawa2030 i prace nad poszczególnymi programami wykonawczymi i politykami.
- Zajęła krytyczne stanowisko w sprawie zapowiadanych zmian w ustawie Prawo oświatowe oraz apelowała do Prezydenta RP o zawetowanie nowelizacji tej ustawy.
Relacje z posiedzeń Rady
Nowa Rada rozpoczęła pracę 7 listopada 2023 r.
Podczas swego pierwszego posiedzenia przyjęła Regulamin prac, a także podjęła dyskusję nad tematami, którymi chce się zająć w najbliższym czasie oraz w dalszej perspektywie. Wśród zgłaszanych propozycji były m.in. prace nad budżetem Miasta na 2024 r., sprawy lokalowe, wysokość wynagrodzeń dla specjalistów zatrudnianych przez organizacje pozarządowe, kwestie zmian w Ustawie o działalności pożytku publicznego.
To tylko część problemów zgłaszanych przez organizacje pozarządowe z Warszawy. Na najbliższym posiedzeniu - część pozarządowa Rady ma przedstawić propozycje innych tematów, którymi miałaby się zająć WRDP.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23