Nowa Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego rozpoczęła prace!
24 osoby odebrały we wtorek, 7 listopada 2023, z rąk Rafała Trzaskowskiego, Prezydenta m.st. Warszawy powołania na członków i członkinie Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego .
– Mam głębokie poczucie, że współpraca z organizacjami pozarządowymi, która była i jest fundamentalna dla Warszawy w ostatnich latach, stanie się tak samo fundamentalna dla władz państwowych – powiedział Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy, otwierając pierwsze posiedzenie VI kadencji Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. – Proszę przekazać wielkie podziękowania wszystkim osobom i organizacjom, które w tych ostatnich, bardzo trudnych czasach pomagali nam w wykonywaniu naszych obowiązków. Jesteście dla nas absolutnie kluczowym partnerem w wielu dziedzinach życia i działań Miasta. I tak zostanie.
– Myśmy także stanęli na wysokości zadania – dodał Prezydent, przypominając, że w 2018 roku na zadania realizowane przez organizacje pozarządowe Warszawa przeznaczyła 168 mln zł, a w 2023 r. budżet ten wynosił 326 mln zł. Podkreślił także, że dla samorządu Warszawy najistotniejsze jest to, czy organizacja zna się na tym, co robi, a nie czy zgadza się z poglądami władz stolicy. – Ale nie wszyscy w to wierzą.
Powołania
Powołania z rąk Prezydenta otrzymali:
Przedstawiciele Prezydenta m.st. Warszawy:
- Joanna Gospodarczyk
- Artur Jóźwik,
- Jarosław Karcz,
- Ewa Kolankiewicz,,
- Aldona Machnowska-Góra,
- Tomasz Pactwa,
- Olga Pilarska-Siennicka,
- Janusz Samel,
- Karolina Zdrodowska;
Przedstawiciele Rady m.st. Warszawy:
- Renata Niewitecka,
- Magdalena Roguska,
- Jarosław Szostakowski;
Przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie:
- Katarzyna Adamska-Dutkiewicz,
- Sylwester Biraga,
- Anna Gierałtowska,
- Tomasz Harasimowicz,
- Witold Hebanowski,
- Rafał Jachimiak
- Piotr Kaliszek,
- Andrzej Mrowiec,
- Maria Pokój,
- Aleksandra Smolińska,
- Bartłomiej Włodkowski,
- Anna Zielińska.
Prezydium i Regulamin
Do zadań Prezydenta należy także wskazanie przewodniczącej lub przewodniczącego Rady. Rafał Trzaskowski funkcję tę powierzył wiceprezydentce Aldonie Machnowskiej-Górze.
Strona pozarządowa na współprzewodniczącego wybrała Bartłomieja Włodkowskiego.
Pierwszą uchwałą, którą podjęła Rada było przyjęcie Regulaminu Rady.
O budżecie
W drugiej części nowo powołani członkowie i członkinie Rady dyskutowali o tym, w jaki sposób i nad czym chcą pracować.
– Od razu chcemy prosić o pieniądze – Bartłomiej Włodkowski zwrócił się do Prezydenta Trzaskowskiego, przypominając, że do tej pory zwyczaj był taki, że Rada mogła spojrzeć na paragrafy dotacyjne w przygotowywanym budżecie miasta na kolejny rok. – Czy jest możliwość, abyśmy mogli dostać te projekty, aby przygotować organizacje na ewentualne zmiany finansowe, ale także aby ewentualnie zaproponować jakieś korekty? Wiemy, że te kwoty są w biurach, ponieważ toczą się konsultacje ogłoszeń konkursowych na kolejny rok, ale nie mamy globalnej wizji sytuacji.
– Prace nad przyszłorocznym budżetem cały czas trwają, więc ostatecznych danych nie możemy podać. Pozbieramy te, które są w biurach i dzielnicach przekażemy je Radzie, ale zastrzegam, że ten budżet może się jeszcze zmienić w stosunku do tego, co trafi pod obrady Rady Warszawy i w stosunku do tego, co zostanie ostatecznie uchwalone – odpowiedziała Ewa Kolankiewicz, pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
O zmianach w ustawie o działalności pożytku publicznego
Aldona Machnowska-Góra zgłosiła z kolei propozycję, aby przyjrzeć się przygotowywanemu projektowi zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego.
Ewa Kolankiewicz, która jako reprezentantka Warszawy i Związku Miast Polskich bierze udział w tych pracach wyjaśniła, że projekt ten z konieczności musi uwzględniać potrzeby wszystkich samorządów, szczególnie tych mniejszych, co powoduje, że on nie przystaje do rozwiązań stosowanych w Warszawie, a nawet je cofa.
– Niektóre samorządy boją się, jeżeli coś jest w ustawie niedopowiedziane, więc nalegają, aby pewne zapisy uściślać. To może spowodować, że Warszawa nie będzie mogła stosować rozwiązań, z których do tej pory korzystała – mówiła Ewa Kolankiewicz, dodając, że póki co w Narodowym Instytucie Wolności (gdzie toczą się te prace) nie udało się wywalczyć, by zamiast uściślania zapisów, opracować wytyczne do stosowania ustawy, co może dać pewną elastyczność w podejściu do przepisów. – Może się jednak okazać, że nowy rząd nie będzie chciał wprowadzać zmian w ustawie i zdecyduje się właśnie na wydanie wytycznych.
Rada wróci do tematu na swoim kolejnym spotkaniu.
Czy Rada może pracować warsztatowo?
Witold Hebanowski, jeden z sześciu nowych członków WRDPP, zaproponował, aby Rada przeszła na bardziej warsztatowy tryb pracy, który – jego zdaniem – będzie bardziej efektywny oraz odpowie na potrzebę radykalnej zmiany w zakresie profesjonalnego zarządzania partycypacyjnego.
– Mamy wypracowany model pracy, w którym mamy zespoły robocze. Może idźmy tym tropem. W czasie posiedzeń plenarnych często się zdarza, że mamy naprawdę wiele spraw do omówienia, nie wyobrażam sobie wtedy podziału na grupy warsztatowe – odpowiedziała Aldona Machnowska-Góra.
– Faktycznie dokumentów, które mamy do opiniowania jest mnóstwo. Pytanie, czy nie moglibyśmy części z nich, które nie wymagają przedyskutowania, opiniować zdalnie, obiegowo? – pytał Piotr Kaliszek, dodając, że w ten sposób zaoszczędzi się czas potrzebny być może na inne formy pracy. Przypomniał też, że w czasie debaty zorganizowanej w czasie kampanii wyborczej do WRDPP, wybrzmiał wątek, aby Rada była bardziej proaktywna. – Nie będziemy przygotowywać projektów uchwał, ale możemy wypracowywać pewne pryncypia, kierunki. Tutaj bym widział przestrzeń do realizacji propozycji Witka.
Wybory do WRDPP. Dlaczego i nad czym kandydaci i kandydatki chcą pracować w Radzie? [film]
Ostatecznie postanowiono, że przed kolejnym posiedzeniem Rady odbędzie się spotkanie pozarządowej części WRDPP, podczas którego przedstawiciele organizacji przygotują listę tematów, którymi chcieliby się zająć i w zależności od tego będą podejmowane decyzje o tym, kiedy i w jaki sposób Rada będzie nam nimi pracować.
Wśród tematów, które już się pojawiły są m.in. sprawy lokalowe. W niektórych biurach, z inicjatywy organizacji, trwają spotkania, podczas których formalne możliwości najmu lokali użytkowych przez organizacje od ZGN-ów są zderzane z tym, jak to wygląda w praktyce i co nie działa. Efekty tych spotkań zostaną przedstawione na Radzie, która będzie chciała rozszerzyć zakres prac także na lokale i przestrzenie wynajmowane od innych jednostek miejskich.
Maria Pokój zgłosiła z kolei potrzebę zajęcia się tematem wynagrodzeń specjalistów (prawników, pedagogów, psychologów) pracujących w poradniach i placówkach prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Organizacje narzekają, że specjaliści odpływają od nich, ponieważ na rynku pracy mogą otrzymać znacznie większe wynagrodzenie za swoją pracę. W organizacjach pozostają emeryci i młodzi adepci tych zawodów, którzy nie mają odpowiedniego doświadczenia.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23