Rada Warszawy przyjęła Program współpracy z organizacjami w 2023 r
Dyskusja nad zmianą systemu wyborów do Warszawskiej Rady Pożytku, wypracowanie spójnych zasad kontroli merytorycznej i finansowej realizacji zadań publicznych, wprowadzenie w systemie realizacji zadań publicznych możliwości rozwoju instytucjonalnego organizacji przy realizacji zadania publicznego - to priorytetowe zadania publiczne wskazane do realizacji w 2023 roku w Programie współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych. Program został uchwalony przez Radę Warszawy.
Rada Warszawy, podczas posiedzenia 13 października 2022 r., podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Programu współpracy m.st. Warszawy w 2023 roku z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Programu współpracy Miasta i organizacji społecznych na 2023 r. nie wprowadza nowości w relacjach stołecznych organizacji i samorządu. Zasady dotyczące współpracy finansowej, pozafinansowej i funkcjonowania ciał dialogu pozostają bez zmian. Program określa, na podstawie wieloletniego Programu Rozwoju Współpracy, nowe priorytetowe zadania publiczne wskazane do realizacji W 2023 roku będą to:
- dyskusja nad zmianą systemu wyborów do WRDPP w kierunku szerszej współpracy ze środowiskiem organizacji;
- wypracowanie spójnych zasad kontroli merytorycznej i finansowej realizacji zadań publicznych;
- wprowadzenie w systemie realizacji zadań publicznych możliwości rozwoju instytucjonalnego organizacji przy realizacji zadania publicznego.
Program współpracy był konsultowany z organizacjami pozarządowymi (konsultacje trwały od 6 do 30 czerwca 2022 r.). Sprawozdanie z konsultacji (zestawienie nadesłanych uwag) można znaleźć na stronie: https://konsultacje.um.warszawa.pl/dla_ngo_program_wspolpracy_2023
Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Warszawską Radę Działalności Pożytku Publicznego.
Co to jest Program współpracy?
Roczny program współpracy to dokument programowy, określający zasady polityki realizowanej przez organ administracji publicznej wobec sektora pozarządowego. Przyjmowanie rocznych Programów Współpracy z organizacjami pozarządowymi jest, zgodnie z przepisami Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, obowiązkiem każdej jednostki samorządu terytorialnego (art. 5a ust 1). Ponadto samorządy mogą przyjmować (nieobligatoryjnie) programy wieloletnie.
Program współpracy w samorządach jest uchwałą organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (np. rady miasta, gminy, powiatu, sejmiku wojewódzkiego) – podstawowym dokumentem, który opisuje zasady współpracy pomiędzy władzami samorządowymi a działającymi na danym terenie organizacjami pozarządowymi.
Przepisy wymagają (art. 5a ust 1), aby przed uchwaleniem Program Współpracy był konsultowany z organizacjami pozarządowymi.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23