WRP we wrześniu pozytywnie zaopiniowała roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi
Finał prac nad programem współpracy na 2022 rok nastąpi w Radzie Warszawy. Tymczasem Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego (WRP) przyjmuje stanowisko w sprawie zmian w oświacie i ostrzega przed poważnymi konsekwencjami rządowych propozycji.
Programu współpracy na kolejny rok czeka na akceptację radnych
Warszawska Rada Pożytku zakończyła pracę nad programem. Przypomnijmy, że dokument był konsultowany na wiosnę , a także pojawiał się na wcześniejszych posiedzeniach. Dlatego też podczas lipcowego spotkania nie omawiano już jego zawartości, ani nie prowadzono dyskusji.
WRP pozytywnie zaopiniowała projekt. Teraz musi on zostać przyjęty przez Radę m.st. Warszawy, co, jak przypomniała referująca tę sprawę, Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, jest już raczej formalnością.
Strategia rozwiązywania problemów społecznych
Uczestnicy posiedzenia mieli okazję zapoznać się z krótką prezentacją dotyczącą finalnej wersji Strategii rozwiązywania problemów społecznych. Prezentacji dokonał Tomasz Pactwa, Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych. Projekt strategii konsultowany był w lutym i marcu 2021 r. - w prezentacji znalazł się opis przebiegu konsultacji. Brało w nich udział 126 osób i 26 organizacji pozarządowych.
Strategia ma 4 priorytety:
- Wspieramy samodzielność
- Wsparcie "szyte na miarę"
- Pomagamy zdrowiej żyć
- Włączamy poMOC.
Uzupełnieniem strategii, będą programy, których przyjęcie wynika z wymogów różnych ustaw (np. Program przeciwdziałania przemocy w rodzinie). Strategia będzie też wymagała od poszczególnych dzielnic Warszawy przygotowania własnych (dzielnicowych) wariantów, spójnych z zaprezentowaną strategią.
WRP pozytywnie zaopiniowała przedstawiony dokument.
Rada negatywnie ocenia zmiany w prawie oświatowym
Symbolicznie, bo 1 września (w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego), Rada odniosła się do zmian, które rząd planuje przeprowadzić w systemie edukacji. Przyjęto stanowisko w sprawie zapowiadanych zmian w prawie oświatowym (zobacz tekst stanowiska). Ten punkt posiedzenia Rady sprowokował najwięcej wypowiedzi. Przedstawiciele organizacji pozarządowych są mocno zaniepokojeni konsekwencjami jakie może spowodować w oświacie przyjęcie zaproponowanych przepisów. Także w Warszawie.
– Zmiana prawa oświatowego wymierzona jest we współpracę organizacji pozarządowych i szkół, która w Warszawie ma nie tylko długie tradycje, ale przynosi konkretne, wymierne efekty dla jakości kształcenia i wychowania tysięcy dzieci i młodzieży. Po wejściu w życie nowych przepisów, nakładających na dyrektorów szkół oraz organizacje obowiązek uzyskania od kuratora oświaty specjalnego pozwolenia na każdą pozarządową aktywność na terenie szkoły, obecność NGO-sów w systemie edukacji zostanie sparaliżowana - tłumaczy redakcji warszawa.ngo.pl Bartłomiej Włodkowski.
Nowe kompetencje kuratorów oraz brak trybu odwoławczego w sprawie ich decyzji w praktyce całkowicie sparaliżuje możliwość funkcjonowania organizacji społecznych w szkołach i przedszkolach. Co gorsza, już dziś, jak wynika z sygnałów, które członkowie Rady relacjonowali na posiedzeniu, mimo że mówimy dopiero o projekcie, placówki oświatowe zamrażają współpracę z NGO-sami.
Podczas posiedzenia podkreślano wagę obecności organizacji w oświacie. NGO-sy w szkołach to sport, kultura, ekologia, ale także wsparcie dla całego spektrum uczniów w jakiś sposób wykluczonych (ze specjalnymi potrzebami, ubogich, z problemami). W wymiarze praktycznym to również rozstrzygnięte konkursy i zakontraktowane przez Miasto działania, które mogą zostać, nie z winy wykonawców, przerwane.
Wsparcie dla Doroty Łabody
Z inicjatywą wyrażenia wsparcia dla Doroty Łabody wystąpił Tomasz Harasimowicz. Dorota Łaboda jest radną Miasta Stołecznego Warszawy i angażuje się w sprawy dotyczące edukacji. Właśnie w związku z tym zaangażowaniem spotyka się z wyjątkowo brutalnym "hejtem".
Członkowie WRP zgodzili się, że warto udzielić Pani radnej wsparcia w tej sytuacji, nie do końca jednak wiadomo było jaką formę wsparcia przyjąć. Ostatecznie przyjęto propozycję Ewy Kolankiewicz, która zadeklarowała, że skontaktuje się z Dorotą Łabodą, zrelacjonuje jej dyskusje na posiedzeniu i przekaże słowa otuchy od członków Rady.
Ponadto:
WRP zaopiniowała pozytywnie:
- projekt uchwały w sprawie ustanowienia pomnika przyrody klon srebrzysty – ul. Wołoska 139
- projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustanowienia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „ARKADIA”
- projekt uchwały w sprawie przedłużenia terminu na wniesienie opłaty za korzystanie w 2021 r. z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23