WRP: Stanowisko w sprawie zapowiadanych zmian w prawie oświatowym
Zapowiadana przez rząd zmiana prawa oświatowego wymierzona jest we współpracę organizacji pozarządowych i szkół, która w Warszawie ma nie tylko długie tradycje, ale przynosi konkretne, wymierne efekty dla jakości kształcenia i wychowania tysięcy dzieci i młodzieży. Publikujemy stanowisko Warszawskiej Rady Pożytku w sprawie zapowiadanych zmian w prawie oświatowym.
Stanowisko zostało przyjęte przez Warszawską Radę Pożytku na posiedzeniu 1 września 2021 roku.
Bartłomiej Włodkowski o planowanych zmianach i przyjętym przez WRP stanowisku
Po wejściu w życie nowych przepisów, nakładających na dyrektorów szkół oraz organizacje obowiązek uzyskania od kuratora oświaty specjalnego pozwolenia na każdą pozarządową aktywność na terenie szkoły, obecność NGO-sów w systemie edukacji zostanie sparaliżowana.
Dotyczy to nie tylko tych podmiotów, które wspierają nauczycieli w realizacji podstawy programowej czy przygotowują zajęcia pozalekcyjne, ale również klubów sportowych, organizacji działających w sferze kultury oraz stowarzyszeń i fundacji prowadzących niezwykle ważne programy profilaktyczne.
O tym, że projektodawcom zmian nie chodzi o troskę o jakość edukacji i weryfikację oferty trafiającej uczniów świadczy fakt, że z obowiązku uzyskania zgody kuratora zwolnione są programy dofinansowane ze środków rządowych, ale już nie te, które wspiera samorząd. To jawne podważanie kompetencji i samodzielności samorządu oraz element walki politycznej zwłaszcza z dużymi miastami, które od lat w trybie otwartych konkursów ofert wspierają obecność organizacji pozarządowych w szkołach.
Dlatego Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego na wniosek BKDS ds. Edukacji przyjęła stanowisko, które zostanie przekazane do premiera, ministra edukacji i nauki oraz przedstawicieli Sejmu.
Stanowisko w sprawie zapowiadanych zmian w prawie oświatowym
Z racji tego, że reprezentujemy organizacje pozarządowe odnosimy się niniejszym stanowisku do zakresów zmian przedstawionych w projekcie, które dotyczą funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i przedszkolach, zwłaszcza publicznych.
Po pierwsze, chcieliśmy wyrazić nasze oburzenie tonem i założeniami do projektu, które stawiają w negatywnym świetle organizacje pozarządowe. Z treści projektu wynika, że organizacje zagrażają – uczniom, rodzicom i opiekunom w bezpiecznym wychowaniu dzieci i młodzieży. A dyrektorzy, nauczyciele, rady rodziców i samorząd terytorialny nie są w stanie samodzielnie zweryfikować i dopasować do potrzeb konkretnej placówki i jej uczniów programów organizacji pozarządowych.
Projektodawca nie wyjaśnił o jakie konkretnie zagrożenia chodzi. Na czym polega to niebezpieczeństwo i w czym działalność organizacji pozarządowych dla uczniów i funkcjonowania szkół jest szkodliwa lub jakie niezgodności z przepisami prawa zauważono w zasadach na jakich programy edukacyjno-wychowawcze są realizowane. Projektodawca stwierdził po prostu, że konieczne jest wprowadzenie wymogu uzyskania zgody kuratoriów dla realizowanych w szkołach i przedszkolach programów przez organizacje pozarządowe.
(fragment stanowiska)
Zobacz cały tekst stanowiska
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23