Przepisy antykryzysowe zawierają zestaw form pomocy i ułatwień dla obywateli i różnych podmiotów. Również organizacje pozarządowe mogą korzystać z pandemicznych regulacji. Zbieramy informacje o najważniejszych przepisach, które mogą wesprzeć NGO-sy w tych trudnych czasach.
Od zwolnienia z ZUS, przez dofinansowanie wynagrodzeń, do zmiany zasad zlecania zadań publicznych i przesunięcia terminów. Przepisy antykryzysowe uchwalane na raty, wciąż dopracowywane, lokowane w różnych aktach prawnych, nie są łatwe do zebrania i przeanalizowania. Jeszcze bardziej skomplikowane jest wyłuskanie z nich artykułów, które mają znaczenie dla organizacji pozarządowych.
Opisywaliśmy już kolejne edycje Tarczy oraz dedykowane NGO-som formy wsparcia. Poniżej przedstawiamy zestawienie, które ułatwi nawigowanie w zbiorze regulacji istotnych dla organizacji pozarządowych działających w warunkach pandemii.
Zwolnenia ze składek, dofinansowania, pożyczki
Zwolnienie ZUS
To chyba najprostszy do wykorzystania rodzaj wsparcia w trudnych czasach dla organizacji pozarządowych. Zwolnienie przysługuje "płatnikowi" nie jest więc istotna forma prawna, czy jest to fundacja, czy stowarzyszenie, ważne jest tylko czy jesteśmy płatnikiem, a więc zgłaszamy do ZUS ubezpieczonych. Zwolnienie dotyczy trzech miesięcy (marzec-maj). W zależności od liczby zgłoszonych do ubezpieczenia organizacjom przysługuje 100% lub 50% zwolnienie ze składek.
- Organizacje pozarządowe w Tarczy. Zwolnienie 50% z ZUS
- Organizacje pozarządowe mogą korzystać ze zwolnienia ZUS
Dofinansowanie wynagrodzeń
Dofinansowanie do wynagrodzeń będzie przysługiwać wszystkim NGO-som, które korzystają z płatnych pracowników lub współpracowników (w ramach umów o pracę i umów cywilno-prawnych). Dofinansowania przyznają najczęściej starostowie (często tę formę pomocy realizują w praktyce urzędy pracy). Trzeba pamiętać, że są trzy źródła wsparcia (trzy artykuły w przepisach antykryzysowych): jedno specjalne dla organizacji pozarządowych, drugie dla przedsiębiorców (czyli również dla organizacji prowadzących działalność gospodarczą) oraz trzecie dla przedsiębiorców w szerszym rozumieniu (tak więc w tym przypadku z pomocy mogą skorzystać zarówno NGO-sy z działalnością gospodarczą, jak również NGO-sy prowadzące odpłatną działalność pożytku publicznego).
- Dofinansowanie wynagrodzeń dla organizacji pozarządowych
- Starosta dopłaci do miejsc pracy, aby można je było utrzymać
- MFiPR: Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników organizacji pozarządowych
Pożyczki
Organizacje pozarządowe (jednak tylko te z działalnością gospodarczą) mogą też korzystać ze specjalnych pandemicznych pożyczek. Pożyczki/subwencje otrzymuje się na korzystnych warunkach. Można też wykorzystać je w dogodny dla organizacji sposób - nie tylko na podtrzymanie zatrudnienia czy opłacenie składek - choć oczywiście w pewnych ramach.
- Niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców
- Tarcza Finansowa. Subwencje z PFR dla NGO-sów z działalnością gospodarczą
Wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej
Podmioty ekonomii społecznej (PES) to oddzielna kategoria organizacji społecznych, którym poświęcono specjalne formy wsparcia. Nie każda organizacja pozarządowa może liczyć na ten rodzaj pomocy, jednak warto zapoznać się z zasadami jej przyznawania - może jesteśmy w gronie organizacji, które mogą skorzystać z antykryzysowych regulacji dedykowanych PES.
Konkursy, projekty, realizacja zadań publicznych
Realizacja zadań publicznych
Zadania publiczne trudno jest realizować w czasie pandemii. Niewiele z organizacji planowało na 2020 r. działania, które w 100 proc. da się zrealizować zdalnie, bez spotkań, bez pracy w siedzibach, placówkach, "w terenie" etc. NGO-sy zostały zmuszone to przedefiniowania swoich działań, nieraz do bardzo znaczących zmian. Jednak działania realizowane jako zadania publiczne dofinansowane przez samorząd czy inny podmiot administracji publicznej nie mogą być zmieniane od tak. Wprowadzono więc specjalne przepisy antykryzysowe mające uelastycznić procedury realizacji zadań publicznych. Należy jednak pamiętać, że przepisy te dają możliwość elastycznych działań - jednak w każdym przypadku, to jak zostaną zastosowane zależy od konkretnego organu - zleceniodawcy. Kontaktujmy się więc z podmiotami, które zleciły nam realizację zadań publicznych i z nimi ustalajmy zmiany w naszych działaniach.
- NGO w Tarczy. Realizacja i rozliczanie projektów w programach operacyjnych
- Zlecanie zadań w Tarczy. Na co mogą liczyć NGO-sy
Konkursy
Warto szukać konkursów, które pozwalają NGO-som na realizację zadań związanych z działaniami dotyczącymi przeciwdziałaniu COVID-19. Są takie konkursy. W przepisach antykryzysowych jest też wskazanie, że tego typu działania mogą być dofinansowane poza otwartym konkursem. To kolejna ścieżka dla organizacji szukających środków na działania doraźne.
Przesunięcia terminów
Sprawozdania finansowe (i nie tylko finansowe) oraz rozliczenia z urzędem skarbowym to jedne z najważniejszych obowiązków organizacji pozarządowych. W czasie epidemii realizacja tych obowiązków jest trudna. Część z nich wymaga spotkania (jak zatwierdzenie sprawozdania finansowego), wszystkie natomiast dostępu do dokumentów, które mamy zwykle w siedzibach lub innych lokalach, a rzadko w domu czy "w chmurze". Dlatego postanowiono odroczyć terminy tych obowiązków, żeby ułatwić ich prawidłowa realizację. Pewne jest już przesunięcie terminów dotyczących sprawozdania finansowego i składania deklaracji CIT-8. Przesunięty został też termin składania sprawozdań OPP, choć w tym przypadku czekamy jeszcze na szczegóły, które przyniesie rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Więcej czasu będziemy mieli też na składanie sprawozdań z realizacji zadań publicznych (zobacz powyżej w odnośniku dot. realizacji zadań publicznych).
Czynsze, 1% i inne przepisy antykryzysowe dotyczące NGO-sów
Czynsze
Tarczą wprowadzono rozwiązania m.in. dotyczące ulg w najmach lokali należących do samorządu terytorialnego jak i Skarbu Państwa. NGO-sy, które korzystają z lokali samorządowych i innych również powinny zainteresować się przepisami, dzięki którym ich opłaty mogą być mniejsze.
1% w maju
Standardowo kampanie jednoprocentowe kończyły się w kwietniu. Jednak z powodu epidemii zyskaliśmy więcej czasu na rozliczenia, a co za tym idzie, na wybór OPP. Podatnicy, którzy zwlekali z przekazaniem 1% oraz organizacje pożytku zachęcające do przekazania na ich rzecz podatku, powinny pamiętać o tej wyjątkowej opcji.
Obrady i uchwały online
Epidemia to czas kiedy przebywamy w domach. Zorganizowanie posiedzenia zarządu czy nawet walnego zebrania jest możliwe technicznie dzięki internetowi, ale nie zawsze było to dopuszczalne z powodu regulacji prawnych i zapisów w statutach regulaminach organizacji (lub też braku tych zapisów). Ustawodawca postanowił ułatwić organizacjom pozarządowym prace za pomocą środków komunikacji elektronicznej i uprawomocnić ich działania w tym zakresie.
Zebrane wszystkie artykuły dotyczące Tarczy
Artykuły ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi konkretnych zagadnień - form pomocy - dedykowanych NGO-som lub mających dla nich znaczenie, oznaczamy specjalną kategorią, dzięki temu możecie znaleźć je wszystkie w jednym miejscu. Wątek TARCZA ANTYKRYZYSOWA warto przeglądać i do niego wracać, ponieważ na bieżąco dodajemy do niego kolejne informacje.
zobacz koniecznie wątek: Tarcza antykryzysowa
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23